26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaDiyetGece yatmadan önce pekmez içmek kilo aldırır mı?

Gece yatmadan önce pekmez içmek kilo aldırır mı?

Yaz aylarında forma girmek ve dilediği kıyafetleri giyerek gezmek isteyenler çeşitli yöntemlere başvururlar. Bu yöntemlerden biri olan gece yatmadan önce pekmez içmek kilo aldırır mı konusu çokça merak edilmektedir. Bununla beraber gece yatmadan önce tüketilen ve zayıflatan limonlu su içmek gibi başka içecekler de vardır. Bu yazımızda zayıflamak isteyen ya da formunu korumak isteyenlere rehber niteliğinde bilgiler sunuyoruz.

İçerikleri

Sofralarımızın vazgeçilmezi pekmez, harika bir karbonhidrat, enerji ve şeker kaynağıdır. Pekmez severlerin cevabını en çok merak ettikleri soru ise gece yatmadan önce pekmez içmek kilo aldırır mı? Sorusudur. İçerisinde sağlık için olmazsa olmaz birçok vitamini barındırdığından pekmez doğal ilaç olarak kabul edilir. Gece yatmadan önce pekmez içmek kilo aldırmaz aksine kararında tüketilen pekmez zayıflamaya yardımcı olur. Pekiyi vitamin deposu pekmezin faydaları nelerdir?

Gece Yatmadan Önce Pekmez İçmek Kilo Aldırır Mı? Faydaları Neler?

 • Gece yatmadan önce içilen pekmez vücut direncini artırır, bağışıklığı güçlendirir, kilo verdirir.
 • İltihabı söker, kan basıncını dengeler.
 • Gece yatmadan önce içilen pekmez öksürüğü şıp diye keser.
 • Nekahet döneminde iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Pekmez vücuda enerji verir.
 • Kalsiyum, Demir, potasyum, manganez, magnezyum ve bakır açısından zengin olduğu için kemikleri korur.
 • Mide ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir.
 • Karadut pekmezi, cinsel hormonların sağlıklı üretilmesine yardımcı olur.
 • Karaciğerlerdeki toksinlerin atılmasını sağlar.

Birçok pekmez çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Üzüm pekmezi,
 • Keçiboynuzu pekmezi,
 • Karadut pekmezi,
 • Harput pekmezi,
 • Dut pekmezi,
 • Andız pekmezi en çok bilinen pekmez çeşitleridir.

Pekmez Nasıl İçilir?

Siz de gün içerisinde çalışma yoğunluğundan pekmez içmeyi unutuyorum diyenlerdenseniz size tavsiyemiz gece yatmadan önce bir kaşık pekmez yiyebilir ya da bir bardak sıcak suya bir yemek kaşığı pekmez katarak ılık veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?
Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Limonlu su efsanesini duymayan yoktur. Hemen herkes limonlu suyun zayıflamaya yardımcı olduğunu bilir. Ancak bu aşamada limonlu suyun ne oranda ve ne zaman tüketileceği hakkında kimse net bilgilere sahip değildir. Bu nedenle gece yatmadan önce limonlu su içmek zayıflatır mı merak edilmektedir. Böbreklere, cilde ve daha birçok farklı bölgeye faydası olan limonlu suyun zayıflamaya da etkisi olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Son zamanların popüler içeceklerinden olan limonlu suyu hazırlamak son derece kolaydır. Limonlu suyun faydaları olduğu kadar düzensiz tüketimde zararları da olabilmektedir. Bu nedenle geceleri yatmadan önce limonlu su içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

Gece yatmadan limonlu su içen kişiler daha az tuvalete kalkarlar. Bu sayede günde 6-8 saat kesintisiz uyuyabilirsiniz. Kaliteli uykunun zayıflama üzerinde etkisi büyüktür. Ayrıca vücuttaki toksinleri temizleyen limonlu su gece boyunca yağ yakmanızı sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

Gece Yatmadan Önce Limonlu Yeşil Çay İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet listelerinin baş köşesinde yeşil çay mutlaka olmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay bu sayede yağ yakımını da desteklemektedir. Bu nedenle gece yatmadan önce limonlu yeşil çay içmek zayıflatır mı sorusuna evet yanıtı verilebilir. Geceleri yatmadan önce içilen limonlu yeşil çay, uyku esnasında daha çok kalori yakmaya yardımcı olur. Herhangi bir rahatsızlığınız yok ise geceleri yatmadan önce bir fincan limonlu yeşil çay tüketebilirsiniz.

Gece Yatmadan Önce Ayran İçmek Zayıflatır Mı?

Etkili ve sağlıklı diyet listelerinin bir numaralı ürünü olan ayranın sağlığa faydaları oldukça fazladır. Ayranla ilgili gece yatmadan önce ayran içmek zayıflatır mı sorusu merak edilmektedir. Öncelikle gece yatmadan önce ayran içmek daha rahat ve kaliteli uyumanıza yardımcı olmaktadır. Uyku problemi çeken kişiler ayran sayesinde bu problemden bir nebze de olsa kurtulacaklardır. Potasyum ve protein açısından zengin olan ayranı gece yatmadan içtiğiniz zaman bağırsaklarınız daha hızlı çalışarak gece boyu yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Ancak ayranı soda ile karıştırarak içmeniz önerilmektedir. Bu sayede yağ yakımı en üst seviyelere çıkacaktır.

Gece Yatmandan Önce Elma Sirkesi İçmek Zayıflatır Mı?

Elma sirkesinin iştah kapatıcı etkisi hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bu etkisi ile zayıflama üzerinde etkisi olan elma sirkesini ne zaman ve nasıl içeceğiniz önemlidir. Bu nedenle gece yatmadan önce elma sirkesi zayıflatır mı konusu önemlidir. Elma sirkesini yemeklerden önce ve gece yatmadan önce içmek zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Gece Yatmadan Önce Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Birçok kişinin vazgeçilmezi olan kahvenin sağlığa birçok faydası vardır. Eskiden yapılan araştırmalara göre, gece yatmadan önce içilen kahvenin uykuyu kaçırdığı belirtilmekteydi. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar bunun doğru olmadığını göstermiştir. Gece yatmadan önce içilen kahvenin uyku üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı belirlenmiştir.

Kahve içerisine şeker ve süt eklenmen tüketilirse gece yatmadan önce kahve içmek zayıflatır mı sorusuna evet cevabı verilebilir. Kahvenin metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakma etkisi vardır. Uyumadan önce içeceğiniz kahve uyusanız bile metabolizmanızı çalıştırmaya devam ederek yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Gece Yatmadan Önce Pul Biberli Yoğurt Yemek Zayıflatır Mı?

Birçok kişi tarafından yoğurt kürü düzenli aralıklarla uygulanmaktadır. Tek başına kilo vermeye yardımcı olan yoğurdun içerisine pul biber eklendiği zaman kilo verme hızı artmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran bu iki ürün sayesinde zayıflamak mümkündür. Geceleri yatmadan önce bir kase yoğurt içerisine birer tatlı kaşığı pul biber, zencefil ve zerdeçal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Gece Yatmadan Önce Tarçınlı Süt İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet listelerinde her zaman yerini alan tarçın şeker ihtiyacını bastırması amacı ile kullanılmaktadır. Özellikle insülin direnci olan kişilere tarçınlı süt içmeleri önerilmektedir. Peki, gece yatmadan önce tarçınlı süt içmek zayıflatır mı? Bu soruya evet yanıtı verilebilir. Düzenli olarak gece yatmadan önce içilen tarçınlı süt yağ yakımını destekleyerek zayıflamaya yardımcı olur.

Gece Yatmadan Önce Ceviz Suyu İçmek Zayıflatır Mı?

İçeriğinde protein özleri bulunan ceviz yağ yakımını hızlandırır. Bu sayede istenmeyen bölgelerdeki fazlalıklardan kurtulmak mümkündür. Ceviz suyu içmenin herhangi bir zararı yoktur. Gece yatmadan içilebilir. Ancak genelde bir bardak su içine atılan bir cevizin sabaha kadar bekletilmesi ve sabah aç karnına içilmesi önerilir.

Gece Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Birçok kişide meyvelerin kilo aldırmadığı gibi yanlış bir algı vardır. Tüm besinlerin olduğu gibi meyvelerin de bir kalorisi vardır ve düzensiz tüketildiğinde kilo aldırır. Uzman diyetisyenler gece yatmadan önce elma yemek kilo aldırır mı sorusuna evet yanıtını vermektedir. Elmanın içerisinde doğal da olsa şeker vardır. Bu yüzden yatmadan hemen önce elma yediğinizde bu şekeri eritecek hareketi yapamayacaksınız ve bu şeker yağa dönüşecek. Bu nedenle yatmadan en az 2-3 saat önce yemeyi kesmeniz önerilmektedir.

Gece Yatmadan Önce İçilen Süt Kilo Aldırır Mı?

Sütün içerisinde yüksek oranda kalsiyum vardır. Bu sayede gece yatmadan önce içilen süt kilo aldırır mı merak ediyorsanız aldırmadığını söyleyebiliriz. Aksine gece yatmadan önce içilen ılık süt göbek ve basen yağlarının erimesine yardımcı olmaktadır. Ancak sütün gece yatmadan en az 4 saat önce içilmesi önerilmektedir.

Gece Yatmadan Önce C Vitamini İçilir Mi?

Birçok faydası olan C vitamini fazla alındığında karaciğerde ve böbrekte birikerek rahatsızlık verebilir. Bu yüzden yüksek dozlarda alınmamalıdır. Doktorlar C vitamininin sabah tok karnına alınmasını önermektedirler. Akşamları yatmadan önce içilen C vitamini uykusuzluk ve çarpıntı yapabilir.

Gece Yatmadan Önce Adaçayı İçmek Faydalı Mı?

Yatmadan ortalama 10-15 dakika önce içilen bitki çaylarının uykuya geçişi kolaylaştırdığı söylenmektedir. Antibiyotik ve baharat etkisi olan adaçayı ise sirke ve bal ile karıştırıldığında huzursuzluğu giderir. Ayrıca aşırı yorgunluğa iyi gelerek uykuya geçişi kolaylaştırır.

Gece Yatmadan Önce Çiğ Sarımsak Yutmak Faydalı Mı?

Birçok kişi gece yatmadan önce çiğ sarımsak yutmak faydalı mı araştırmaktadır. Özellikle kabızlık problemi olan kişilere gece yatmadan çiğ sarımsak yutmaları önerilmektedir. Antibiyotik etkisi olan sarımsak, bağırsaklarda bulunan parazitleri yok ederek kabızlığı giderir.

Gece Yatmadan Önce Çörek Otu Yağı İçmek Faydalı Mı?

Vücudunda iltihap, gut ve romatizma hastalıkları olan kişiler çörek otu yağı ile bu rahatsızlıklara bağlı ağrılarını giderebilirler. Gece yatmadan önce ağrı olan bölgeyi çörek otu yağı ile ovalayabilirsiniz. Zayıflamak isteyenlere çörek otu yağını suyla seyrelterek sabahları içmeleri önerilmektedir.

Gece Yatmadan Zeytinyağı Limon İçmek Faydalı Mı?