17 Nisan 2024 Çarşamba
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviÜzüm çekirdeğinin pek bilinmeyen şaşırtıcı faydaları!

Üzüm çekirdeğinin pek bilinmeyen şaşırtıcı faydaları!

Üzüm çekirdeklerini çok faydalı olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak güçlü kanser önleyici özelliklere sahip olduklarını biliyor muydunuz? İşte üzüm çekirdeğinin hiç bilinmeyen mucizevi faydaları.

İçerikleri

Birçok kültürde bulunan üzüm, meyve, meyve suyu ve tatlı bir dokunuş katmak için kullanıldığı bazı tariflerde tüketilmektedir. Farklı içecek türlerinde de kullanıldıkları için dünya çapında vazgeçilmez bir yiyecek olarak kendini kabul ettirmiştir. Pekiyi bu kadar geniş yelpazede kullanılan üzümün çekirdekleri de faydalı mı?

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Meyvenin ötesinde, bazı araştırmalar üzüm çekirdeğinde bulunan birçok vitamin ve mineral sebebiyle üzüm çekirdeğini de çok sağlıklı bir gıda haline getirmiştir. Özellikle kardiyovasküler rahatsızlıkların önlenmesinde, hücre yaşlanmasının yavaşlatılmasında, cildin yenilenmesinde ve kanser hücrelerinin yok edilmesinde hayati rol oynarlar.

Beyin yaşlanmasını yavaşlatıyor

Üzüm çekirdeği, kardiyovasküler hastalıkların başlamasını önlemedeki faydalarının yanı sıra, beyni yaşa bağlı bilişsel bozukluklara karşı korumada ve hafıza ile ilgili bölgeleri güçlendirmede etkilidir. Bu etki, antioksidan özellikleri bilişin kesintiye uğramasını önleyen ve hafızayı iyileştiren OPC’lerde bulunan polifenoller sayesinde gerçekleşir. Bu maddeler ayrıca atardamarlarda plak oluşmasını engeller ve böylece beyindeki iletişimin kesintiye uğramasını engeller.

Üzüm çekirdeğinin hücre yapısını güçlendirmeye yardımcı olduğu ve beyindeki hasarlı hücrelerin canlandırılmasından sorumlu genleri uyardığı bulunmuştur.

Kardiyovasküler hastalıkları önlüyor

Hala çok az bilinen üzüm çekirdeğinin etkileri, kardiyovasküler fonksiyonu iyileştirmede ve belirli bozuklukların başlamasını önlemede gerçekten etkilidir. Tansiyon, atardamarlarda plak birikimi ve üzüm çekirdeği arasındaki bağlantıyı kurmak için çok sayıda araştırma ile konu incelendi. Kırmızı üzümleri (beyazdan daha etkili) tercih etmek özellikle gereklidir, çünkü tohumları ProCyanidolik Oligomerler (OPC) açısından zengindir, bunlar aynı zamanda antioksidan özellikleri ve cilt üzerindeki yararlı etkileri ile bilinen birçok meyve, sebze ve tahılda bulunan doğal moleküllerdir.

Bu maddeler ayrıca serbest radikallere karşı savaşmaya yardımcı olur ve böylece beyin hücrelerine bağlı hasarın ortaya çıkmasını ve kan damarlarında plak oluşumuna neden olan kolesterol oksidasyonunu önler ve kanın düzgün dolaşımını sağlar.

Ek olarak, üzüm çekirdeğinin kan basıncını ortalama %7 oranında azalttığı için sadece hipertansiyonu tedavi etmekle kalmayıp, aynı zamanda arterlerin sertleşme riskini de azalttığı tespit edilmiştir.

Cildi yeniliyor

Üzüm çekirdeği cildin yaşlanmasını yavaşlatan ve cilt dokularını katılaştırarak yenileyen bileşenlerde yoğunlaşmıştır. Üzüm çekirdeği taze ve ışıltılı bir cilde yeniden kavuşmak için cildi canlandırır, onarır ve gençleştirir. Bu faydaları, cilt için her derde deva olan OPC’lerin yüksek antioksidan içeriğine borçludurlar çünkü serbest radikallere karşı savaşarak birçok fayda sağlarlar.

Üzüm çekirdeğinin antioksidan etkisi sayesinde cildin yaşlanmasını hızlandıran tüm tehlikeler böylece ortadan kalkar. İçerdikleri bioflavonoidler ayrıca yara çevresinde çoğalan bakterileri nötralize ederek epidermisin dokularını onarmayı ve yaraların iyileşmesini hızlandırmayı mümkün kılar. Üzüm çekirdeği lezyonların yenilenmesini uyararak yara dokusu oluşumunu engeller, cilt genç ve güzellikle ışıl ışıl kalır.

Kanser önleyici özelliği bulunuyor

Zengin üzüm çekirdeğinin son derece güçlü kanser önleyici özelliklere sahip olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracağınızı düşünüyoruz. Evet, kanser önleyici maddeler içerirler – gezegendeki diğer meyvelerden daha fazla.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, üzüm çekirdeği ekstresinin kanser hücrelerini öldürmek için geleneksel kemoterapiden daha etkili olduğunu keşfetti. Muhtemelen kendinize soruyorsunuz – nasıl çalışıyor? Kanser ileri evredeyken üzüm çekirdeği ekstresi kanser hücrelerinin yok edilmesinde daha etkilidir.

Üzüm çekirdeği ekstresi sadece kemoterapiye dirençli kanser hücrelerine karşı çalışır ve en iyisi üzüm çekirdeği ekstresinin sağlıklı hücrelere zarar vermemesidir – kötü hücreleri öldürür ve iyi hücrelere zarar vermez.

Uzmanlar, üzüm çekirdeği ekstresinin Apoptoz olarak bilinen planlı bir hücre ölümüne neden olan oksidatif basınca neden olduğuna inanıyor. Ve hastanın kanser hücrelerini öldürmek için sadece küçük bir miktara ihtiyacı var.

Kanser hücreleri, geleneksel ilaç ve terapilerin aksine, hücrelerin direnç geliştirdiği bu öze karşı direnç geliştirmezler.

Üzüm çekirdeğinin vücudun sağlığı ve düzgün işleyişi üzerindeki tüm faydalarını tanımlamaya çalışmak için birçok çalışma yapılmaya devam etmektedir.

Kanser Önleyici Olarak Üzüm Çekirdeği Nasıl Tüketilmeli?

Aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

Malzemeler

 • 1 su bardağı üzüm çekirdeği
 • 1 cam kavanoz (kapaklı)
 • 1 temiz havlu

Hazırlanışı:

Yapmanız gereken her şeyden önce tohumları suyla iyice durulamalısınız. Daha sonra suyunu çekmesi için bir havlunun üzerine koyun. Daha sonra kurumaları için 2-3 gün bekletin. 3 gün sonra, onları öğütün. Serin ve karanlık bir yerde saklayacağınız bir cam kavanoza aktarın.

Nasıl kullanılır?

Tozu günde 2-3 kez kullanmalısınız. Bir bardak su veya meyve suyuna bir çay kaşığı toz ekleyin. İyice karıştırın ve için, bu kadar! Bu doğal ilacı arka arkaya 3 ay kullanmak önemlidir. Ardından iki ay ara verin. O zaman sonuçlarına şaşıracaksınız.

Üzüm Çekirdeğinin Vücudumuza Faydaları

Yukarıda bahsedilen 4 temel faydasının ötesinde, onlara özgü diğer özellikler şunlardır:

 • Kan arıtma özelliği vardır,
 • Antiinflamatuar özellikleri sayesinde sinüzit ve artrit tedavisi sağlar
 • Bağırsak temizliği yapar,
 • Dejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olur,
 • Saç dökülmesine karşı savaşır,
 • Görme ile ilgili bozuklukların başlamasının önlenmesi: katarakt ve glokom oluşumunu yavaşlatır,
 • Akciğerleri güçlendirir ve solunum yolu hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.