25 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaKadınCilt BakımıTırnak eti soyulması vitamin eksikliği belirtisi mi?

Tırnak eti soyulması vitamin eksikliği belirtisi mi?

Tırnak eti soyulması, birçok kişinin başına gelen durumlardan biridir. Genelde önemsenmeyen bir durum olan tırnak eti soyulmasının temelinde vitamin eksikliği yatmaktadır. Bu nedenle tırnak eti soyulması ile karşı karşıya kalan kişilerin zaman kaybetmeden bir doktora giderek gerekli testleri yaptırmaları önerilmektedir. Sizlere bu yazımızda tırnak eti soyulması nedir? Tırnak eti soyulması neden olur? Tırnak eti soyulması nasıl tedavi edilir? gibi soruların yanıtını sunacağız.

İçerikleri

Tırnaklar, aynı saçlarda olduğu gibi keratin ismindeki liflerden meydana gelmektedir. Tırnakları dış faktörlere karşı koruyan keratin, tırnakların çabuk kırılmasına da engel olmaktadır. Kişide yaşanan bazı vitamin eksikliği durumlarında tırnak eti soyulması görülmektedir. Ancak tırnak eti soyulmasının tek nedeni vitamin eksikliği değildir. Mevsimsel değişiklikler ve kuru cilt gibi etkenler de tırnak eti soyulmasına neden olmaktadır.

Tırnak Eti Soyulması Neden Olur?

Birçok kişide görülen tırnak eti soyulması neden olur sorusuna çeşitli yanıtlar verilebilmektedir. Kötü bir görüntüye neden olan tırnak eti soyulması bazı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Bu nedenle tırnak eti soyulmasının önemsenmesi tavsiye edilmektedir. Tırnak eti soyulmasına neden olabilecek başlıca etmenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Cilt kuruluğu
  • C vitamini eksikliği
  • Kansızlık
  • Düzensiz ve sağlıksız beslenme
  • Yetersiz beslenme
  • Kimyasal içeriğe sahip kozmetik ürünler
  • Tırnak yeme alışkanlığı
  • Cilt hastalıkları

Tırnak eti soyulması özellikle kadınlar tarafından araştırılan bir konudur. Soyulan tırnak etleri kötü bir görünüme neden olmaktadır. Bu görünümden kurtulmak için manikür uygulansa da, bir süre sonra tırnak etinde soyulmalar yeniden başlamaktadır. Bu nedenle tırnak eti soyulmasının temel nedeni belirlenerek bu nedene uygun tedavi yapılmalıdır.

Bebeklerde Tırnak Eti Soyulması Neden Olur?
Bebeklerde Tırnak Eti Soyulması Neden Olur?

Bebeklerde Tırnak Eti Soyulması Neden Olur?

Hassas bir cilt yapısına sahip olan bebeklerde çok sık görülen tırnak eti soyulması önemsenmesi gereken bir durumdur. Çoğu zaman bebeklerin ellerini emmesi nedeni ile görülen tırnak eti soyulması, Kalsiyum ve A vitamini eksikliklerinden de kaynaklanabilmektedir. Bebeklerin ayak ve el baş parmaklarında görülen tırnak eti soyulması tedavi edilebilir bir durumdur.

Hamilelikte Tırnak Eti Soyulması Neden Olur?

Hamilelik döneminde değişen hormonlar nedeniyle vücudun birçok bölümü etkilenmektedir. Etkilenen bölümlerden biri de tırnaklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelik hormonlarının etkisine bağlı olarak tırnaklar çok çabuk uzamaktadır. Hızlı uzayan tırnaklar ise zayıflayarak kırılmaktadır. Hamilelikte tırnak eti soyulmasının temel nedeni, gebelik hormonlarının etkisidir.

Gebelik sonrasında hormonlar eski haline döneceği için tırnak eti soyulması da azalarak sona erecektir. Hamilelik döneminde dengeli beslenmeye ve vitamin açısından zengin olan besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca tırnaklara bu dönemde kimyasal ürünler sürülmesi önerilmemektedir.

Tırnak eti soyulması vitamin eksikliği belirtisi mi?
Tırnak eti soyulması vitamin eksikliği belirtisi mi?

Tırnak Eti Soyulması Vitamin Eksikliği Belirtisi Mi?

Tırnak eti soyulması görüldüğü zaman akıllara ilk olarak tırnak eti soyulması vitamin eksikliği belirtisi mi? sorusu gelmektedir. Tırnak eti soyulmasının temel nedeni vitamin eksikliğidir. C vitamini eksikliği ve kansızlık durumlarında tırnak eti soyulması artmaktadır. Ancak tırnak eti soyulmasının tek nedeni vitamin eksikliği değildir. Cilt kuruluğu, yanlış beslenme, yapısal özellikler gibi çeşitli nedenler de tırnak eti soyulmasına neden olmaktadır.

Tırnak Eti Soyulması Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Tırnak eti soyulması tedavi edilmediği zaman kişinin acı çekmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle önemsenerek tedavi edilmesi gerekmektedir. Tırnak eti soyulmasının temel nedeni olarak vitamin eksikliği gösterilmektedir. Özellikle kansızlık ve C vitamini eksikliği tırnak eti soyulmasına neden olmaktadır. Bazen B12 ve D vitamin eksikliği de tırnak eti soyulmasına sebep olabilmektedir. Hangi vitamin eksikliğinden bu durumun yaşandığını öğrenmek için doktora giderek bir kan tahlili yaptırmalısınız.

Tırnak Eti Soyulmasında Ne Zaman Endişelenmeli?

Tırnak eti cilt hasarı ve soyulması çoğunlukla çevresel faktörlerden kaynaklandığı için hemen endişelenmeye gerek yoktur.

Cildi nemli tutmak ve bazı önleyici tedbirleri takip etmek gibi ev ilaçları tırnak eti soyulmasında çok yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sorun devam ederse ve sadece cildin soyulması dışında herhangi bir ilişkili semptom gösterirse, derhal bir dermatoloğa danışmalısınız.

Tırnak Eti Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak eti soyulması sorunu ile karşı karşıya olan kişiler tırnak eti soyulmasına ne iyi gelir? araştırmaktadır. Tırnak eti soyulmasında genelde manikür ile bu sorun giderilmeye çalışılmaktadır. Ancak temel sorun tedavi edilmediği sürece tırnak eti soyulması yeniden görülecektir. Tırnak eti soyulmasında öncelikle bu soruna neden olan etmen belirlenmektedir. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir durum ise kişiye vitamin takviyesi verilmektedir.

Tırnak eti soyulan kişiler, kalkan derileri daha fazla koparmamalıdırlar. Aksi takdirde kopan alanın daha da genişlemesine neden olabilirler. Tırnak etine uygun olan manikür makası ya da tırnak makası kullanılarak tırnak etleri kesilmelidir. Daha sonra uygun bir nemlendirici sürülerek tırnak etlerinin yumuşaması sağlanmalıdır. Tırnak eti soyulması yaşayan kişilerin deterjanlardan uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Bunu sağlamak için ellerinize eldiven takarak ev işlerini yapabilirsiniz.

Tırnak Eti Soyulması Nasıl Geçer?
Tırnak Eti Soyulması Nasıl Geçer?

Tırnak Eti Soyulması Nasıl Geçer?

Tırnak eti soyulmasının geçmesini sağlamak için tırnak etlerine uygun nemlendirici kullanılması gerekmektedir. Vücudun her bölümünün gerekli nem oranına ihtiyacı vardır. Bu nem oranı dengesi sağlanamadığı zaman tırnak etleri zayıflayarak kopar. Tırnak etlerini iyileştirebilmek için badem yağı, jojoba yağı, argan yağı, portakal yağı ve çay ağacı yağı kullanılması önerilmektedir.

Tırnak eti soyulması için aloe vera jeli ve vazelin karıştırılarak tırnaklara sürülebilir. Bu iki doğal ürünün karışımı sayesinde tırnak etlerinin yumuşaması ve yenilenmesi sağlanmaktadır. Bunun dışında, elma sirkesi ve limonu karıştırarak tırnaklarınıza sürebilirsiniz. Bu karışım da tırnak etlerinin yumuşamasını sağlamaktadır. Daha sonra yumuşayan tırnak etlerini tırnak makası yardımı ile kesebilirsiniz.

Tırnak Eti Soyulmasına Bitkisel Çözüm Nedir?

Tırnak eti soyulmasını önlemek için bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz. Bu sayede tamamen doğal içeriğe sahip olan karışımlar ile herhangi bir aksi durumla karşılaşmadan tırnak eti soyulması sorunundan kurtulabilirsiniz. Tırnak eti soyulmasına iyi gelen bazı bitkisel çözüm önerileri şu şekilde sıralanabilir:

Kütikül Bakım: Çok sıcak ya da çok soğuk olmayan bir su hazırlanmalıdır. Suyun içerisine birkaç damla lavanta yağı, kantaron yağı ve bir çay kaşığı süt eklenmelidir. Parmak kenarında oluşan yaraları kantaron yağı iyileştirecektir. Lavanta yağı ise hoş bir koku yayacaktır. Tırnaklarınızı bu su içerisinde 5 dakika kadar bekletin ve sonrasında portakal çubuğu ile tırnak etlerinizi geriye doğru itin.

Zeytinyağı: Kolay ve hızlı sonuç almak için zeytinyağını kullanabilirsiniz. Doğal bir nemlendirici olan zeytinyağını pamuk ile tırnak diplerinize sürebilirsiniz. Tırnak etlerinin zeytinyağını çekmesini bekleyin ve tırnaklarınızı hemen yıkamayın.

Vazelin: Nemlendirici olmadığı halde nemlendirici işlevi olan vazelin, nemin tırnak derisinde kalmasını sağlar. Tırnak etlerini yumuşatan vazelin, tırnak eti soyulmasını da engeller.

Tırnak Eti Soyulması İçin Krem Var Mı?
Tırnak Eti Soyulması İçin Krem Var Mı?

Tırnak Eti Soyulması İçin Krem Var Mı?

Tırnak eti soyulması acı verdiği gibi kötü bir görüntüye de neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek amacıyla tırnak eti soyulması için krem var mı? merak edilmektedir. Tırnak eti soyulması için en çok kullanılan kremlerin başında, Lapitak tırnak bakım kremi gelmektedir. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde sertleşen ve kuruyan tırnak etlerini yumuşatarak soyulmaları önlemektedir. Bunun dışında Mavala tırnak eti yumuşatıcı krem de en çok kullanılan kremler arasındadır.

Tırnak Eti Soyulması İçin Hangi Doktora-Bölüme Gidilir?

Tırnak eti soyulmasına çözüm bulamayan kişilerin mutlaka bir kan tahlili yaptırması gerekmektedir. Bunun için hastanelerin Dermatoloji bölümlerinde hizmet veren Cildiye uzmanlarına gidilmelidir.

Tırnak Eti Soyulması Hangi Vitamin Eksikliğinin Belirtisi