19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkGöz SağlığıSarı Nokta Hastalığı Nedir? Hangi Yaşlarda Görülür? Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Hangi Yaşlarda Görülür? Belirtileri ve Tedavisi

İleri yaş ile birlikte gözlerde oluşan sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu) nedir, belirtileri nelerdir, neden oluşur ve bitkisel tedavisi.

İçerikleri

Yaşın ilerlemesiyle birlikte gözlerde meydana gelen makula dejenerasyonu yani halk arasında bilinen tabiriyle sarı nokta hastalığı görme kayıplarına neden olabiliyor. Sarı nokta hastalığına yakalanan kişi nasıl beslenmelidir? Nasıl ortaya çıkar? Öğrenilmesi gereken tüm noktaları sizler için araştırdık.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Gözümüzde bulunan sarı nokta gözün arkasında yer alır ve retina tabakasının en önemli bölgesidir. İlerleyen yaşlarda bu bölgede oluşan makula dejenerasyonu ile sarı nokta bölgesinde görme bozukluğu meydana gelir. Genç yaşta sarı nokta hastalığı hipertansiyon, diyabet ve damar anomalileri sebebiyle ortaya çıkabilir.

Sarı nokta hastalığının iki türü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi kuru tip olanıdır. Kuru tipte retina bölgesinde incelme, dejenerasyon ve birikinti görülmektedir tedavi edilmezse tamamen görme kaybı yaşanabilir.

Kuru tip makula dejenerasyonunda retinada oluşan birikinti hastalığın ilk safhalarında hiç belirti vermeyebilir. Bu nedenler 40 yaş üstündeki kişiler mutlaka yıllık göz muayenesi yaptırmalıdır. Eğer birikinti ilerlerse tüm retinaya yayılabilir ve gözde fonksiyon kaybına yol açabilir. Yaş tip olanında ise düz çizgilerde bükülme, eğri ve düzensiz görme, renklerde parlaklık kaybı oluşur. Erken tanı bu hastalık için çok önemlidir geç kalınırsa tedavisi zorlaşabilir.

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Bulanık görme
  • Uzak mesafeleri görmede zorluk
  • Kitap okumada zorluk
  • Nesnelerin boyunun değişmesi ve karışması
  • Yakın mesafedeki cisimleri sadece aydınlık ortamda görme
  • Yüzleri tanımada zorluk
  • Görme alanında koyu ve gri lekeler oluşması
  • Renkleri seçememe
  • Her iki gözün farklı görmesi

Sarı Nokta Hastalığı Diyeti İle Tedavi

Sarı nokta hastalığında uygulanan sağlıklı beslenme diyeti ile hastalığın ilerlemesi önemli ölçüde azaltılabilir. Kuru tip sarı nokta hastalığına yakalanmış hastalar için retina bölgesini beslemek ve rejenerasyon sağlamak için doğal katkısız besinleri tüketmek gerekir. Bu hastalar doymuş yağ asitli yiyeceklerden ve ağır proteinlerden kesinlikle uzak durmalıdır. Sarı nokta hastalığında vitamin ve mineral alımı oldukça önemlidir. Bu hastalar C ve E vitamini yönünden zengin sebze ve meyveleri tüketmeleri lazımdır.

İçerisinde C vitamini bulunan portakal, mandalina, greyfurt, kivi, kavun, yaban mersini, rezene, yeşilbiber, maydanoz, soğan, karnabahar, taze fasulye gibi yiyecekler gözlerde ve görme sinirlerinde canlılık yaratacaktır vitamini içeren kuşkonmaz, soya yağı, keten tohumu, ıspanak, brokoli, fındık ve fıstık gibi yiyeceklerde retinayı besleyerek sarı nokta hastalığında faydalı olacaktır. Ayrıca sigara ve tütün ürünleri hastalığın daha da şiddetlenmesini sağlar. Bu yüzden kesinlikle bu ürünlerden uzak durmak gerekir.

Sarı Nokta Hastalığı Bitkisel Tedavisi