15 Haziran 2024 Cumartesi
Ana SayfaKadınSaç BakımıSaça zeytinyağı sürmek ne işe yarar, saç çıkarır mı?

Saça zeytinyağı sürmek ne işe yarar, saç çıkarır mı?

Zeytinyağı, toplumda sıvı altın olarak adlandırılan en önemli bitkisel yağlardan biridir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve vitaminler ile sayısız faydası olan zeytinyağı özellikle saçlara olan faydası ile dikkat çekmektedir. Besleyiciliği ile saçları güçlendiren zeytinyağı saça nasıl sürülür? Kaç günde etkisini gösterir?

İçerikleri

Tüketim amacı ile kullanılan zeytinyağı cilt, saç ve ağrılar gibi çeşitli alanlarda da kullanılabilmektedir. Tamamen doğal olan zeytinyağının saçlara olan etkisinden yararlanan kişi sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Sizde saçlarınızla ilgili yaşadığınız sorunlar için bitkisel çözüm arıyorsanız, zeytinyağının kullanımına ilişkin vereceğimiz bilgileri uygulayabilirsiniz.

Saça Zeytinyağı Sürmek Ne İşe Yarar?

Zeytinyağının içeriğinde birçok farklı vitamin bulunmaktadır. Bu vitaminler saça zeytinyağı sürmek ne işe yarar sorusunun en temel cevabını oluşturmaktadır. Çünkü saçınıza zeytinyağı sürerek saç köklerinizi bu vitaminler ile beslemiş olursunuz. Zeytinyağını saça sürmenin göstereceği olumlu etkiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Yeni saçların çıkmasına yardımcı olur.
 • Saçları gürleştirir.
 • Saçları derinlemesine besler.
 • Kepek problemini giderir.
 • Saçlara kaybettiği nemi kazandırır.
 • Saçların parlak görünmesine yardımcı olur.
 • Saçlarda meydana gelen kırılmaları engeller.
 • Yıpranan saçları onarır.

Zeytinyağı Saç Çıkarır Mı?

Zeytinyağının saçlara olan faydası sayısız olmasına rağmen zeytinyağı saç çıkarır mı daha çok merak edilmektedir. Dış görünümü daha güzelleştiren en önemli etmenlerden olan saçların dökülmesi kişileri psikiolojik olarak da etkilemektedir. Bu durumdan kurtulmak için bitkisel tedavi yöntemlerini araştıranlar zeytinyağı ile karşılaşırlar.

Yağ asitleri, E vitamini ve minerallari ile saçları besleyen zeytinyağı saç dökülmesini azaltmaktadır. Bununla beraber, düzenli kullanıldığı zaman yeni saçların çıkmasına da yardımcı olmaktadır. Saç çıkarma konusunda etkili olan sarımsak ile beraber kulllanıldığında saçların çıkması daha hızlı olmaktadır.

Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağının saçlara olan etkisinden faydalanmak isteyenler, zeytinyağı saça nasıl uygulanır öğrendikten sonra bakım işlemine geçmelidirler. Doğal yağ sıralamasında ilk sıralarda yer alan zeytinyağını ocakta ısıtarak kullanabilirsiniz. Ilık kıvama gelen zeytinyağını saçlara masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Daha sonra saçlarınızı streç film ya da poşetle sararak 1 saat bekleyip yıkayabilirsiniz.

Zeytinyağı Temiz Saça Mı Uygulanır?

Zeytinyağının temiz ya da kirli saça uygulanması konusunda bir kural yoktur. Ancak zeytin yağını temiz saça uygulamak daha doğru olacaktır. Kullanım konusunda yapılan tavsiyelere göre, zeytinyağının saçları şampuanlamadan önce sürülmesi daha etkilidir.

Zeytinyağı Saçta En Fazla Ne Kadar Kalmalı?

Çeşitli saç sorunlarına fayda sağlayan zeytinyağı saçta en fazla ne kadar kalmalı saçların özelliklerine göre değişmektedir. Yağlı saçlara sahip olan kişilerin zeytin yağını saçlarında çok uzun süre bekletmemeleri önerilmektedir. Ayrıca bu kişilerin zeytin yağını saç köklerine değil saç uçlarına sürmeleri daha faydalıdır.

Saçlara sürülen zeytin yağını en az yirmi dakika bekletmek gerekmektedir. Zamanı olan kişilerin daha uzun bekletmelerinde herhangi bir sorun olmayacağı söylenmektedir. Hijyen koşullarına dikkat edildiği sürece zeytin yağını saçlarda uzun süre bekletmenin herhangi bir zararı yoktur.

Zeytinyağı Saça Faydaları Kaç Günde Bir Sürülür?

Zeytinyağının saçlara olan faydalarından bahsettik. Zeytinyağı bakımının düzenli olarak yapılması, elde edilecek sonucun daha hızlı olmasına yardımcı olmaktadır. Zeytinyağının saçlara haftada en az 2 – 3 kere uygulanması önerilmektedir.

Geceden Saça Zeytinyağı Sürüp Yatmak

Zeytinyağının faydalarından kısa sürede daha fazla yararlanmak isteyen kişiler, geceden saça zeytinyağı sürüp yatmak istemektedirler. Saçlara sürülen zeytinyağının ortalama en az 1 saat bekletilmesi önerilmektedir. Ancak gündüz zamanı olmayan kişiler, zeytin yağını geceden saçlarına sürerek yatabilirler. Bu sayede saç köklerine nüfuz eden zeytinyağının etkilerinden daha fazla faydalanabilirsiniz.

Zeytinyağının Saça Zararları Var Mı?

Saçları besleyen ve saç köklerini güçlendiren zeytinyağının saça zararları var mı sorusu uzmanlar arasında farklı görüşlere neden olmuştur. Bazı uzmanlar tamamen doğal yöntemlerle elde üretilen zeytinyağının saçlara herhangi bir zararı olmadığını belirtmektedir. Buna karşın iletilen görüşe göre, zeytinyağı içerisinde yararlı asitler dışında yağ asitleri de vardır ve bu yağ asitleri saçlara zarar vermektedir. Bu nedenle zeytinyağının saçlarda her gün kullanılmaması gerektiği iletilmektedir.

Zeytinyağı ve Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır?

Tek başlarına saçlara sayısız faydaları olan sarımsak ve zeytinyağı, bitkisel saç bakım kürlerinin başında gelmektedir. Saçların dökülmesini yavaşlatan zeytinyağı ve sarımsak saç köklerini beslemektedir. Saçlarına zeytinyağı ve sarımsak kürünü uygulamak isteyenlerin ihtiyacı olan malzemeler yalnızca iki diş sarımsak ve bir yemek kaşığı zeytinyağıdır. İki diş sarımsak rendelenir ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırıldıktan sonra saç diplerine sürülür. Bu karışım saçlarda yarım saat kadar bekletildikten sonra şampuanla yıkanır. Bu kürün haftada iki kere uygulanması önerilir.

Zeytin Sütü Saça Nasıl Uygulanır?

Saç ve cilt kalitesini koruma özelliği olan zeytin sütü çok az kişi tarafından bilinmektedir. 1 litresi için ortalama 150 kg zeytin sütü, sokum sıkım zeytinyağı kullanılarak hazırlanmaktadır. Her geçen gün rağbet gören zeytin sütüne çiğ yağ denilmektedir. Peki, zeytin sütü saça nasıl uygulanır? Ne gibi etkisi vardır?

Zeytin sütünün uygulanması normal zeytin yağından biraz farklıdır. Normal zeytinyağının ısıtılarak kullanılması önerilmektedir. Ancak zeytin sütünün ısıtılmaması gerekmektedir. Çünkü ısıtılan zeytin sütü içerisinde tüm vitamin ve mineraller etkinliğini kaybetmektedir.

Zeytin Sütü Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Sofralardan eksik edilmeyen zeytini çeşitli şekillerde kullanmak mümkündür. Zeytinlerin preslenmesi ile elde edilen zeytin sütü faydaları İbrahim Saraçoğlu aracılığıyla çok güzel bir şekilde aktarılmaktadır. Tamamen doğal ürünlerin kullanılarak birçok soruna çare bulunduğunu ifade eden İbrahim Saraçoğlu, zeytin sütünün de evlerden eksik edilmemesini önermektedir. Zeytin sütünün bu kadar çok önerilmesini sağlayan faydaları şunlardır:

 • Kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Kabızlık sorununa çare olur.
 • Kalp dostudur.
 • Vücudun toksinlerden arınmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kemik erimesini azaltır.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.