28 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkSpor / EgzersizHangi alet vücudunuzun hangi bölgesini geliştirir?

Hangi alet vücudunuzun hangi bölgesini geliştirir?

İçerikleri

Ayrıca serbest ağırlıklar olarak adlandırılan aletler mevcuttur. Kasların geliştirilmesi ve güçlenmesi için hangi aletin hangi kas grubuna yönelik olduğunu bilmek gerekir. Sonrasında bu aletlerle kas gruplarına uygulanacak çalışma setleri ve süreleri belirlenmelidir. Yanlış alet kullanımı yapılırsa hem kasların gelişimi sağlanamaz hem de sakatlıklara sebep olabilir. Elbette çok farklı aletler olsa da çoğunlukla kullanılan aletler bellidir. Bu aletlerin kullanımı ile istenilen kasların gelişimi sağlanabilir. Peki dengeli vücut geliştirme yapabilmek için hangi aletlerde hangi kas grupları için çalışılmalıdır? Birçok kas grubunu aynı anda çalıştırabilen aletlerin varlığında kasların etkin ve sakatlık sorunu olmadan çalışılması için spor salonlarında bulunan aletlerin muhteviyatını tam olarak bilmek gerekir.

1. Cable Crossover

Bu alet her spor salonunda bulunan çift tarafında ağırlık ve kabloların olduğu makinedir. Makara sistemi sayesinde birçok farklı hareketi yapmanızı sağlamaktadır. Makinen ucundaki bar kısmında tutarak iki yana kollarınızı açma – kapama çalışması yapabilirsiniz. Bu hareket tıpkı kuşun kanatlarını açıp kapaması gibidir. Bu nedenle ön omuz, ön kol ve göğüs kaslarınızın etkin şekilde çalışmasını sağlar.

dengeli vucut gelistirme Hangi alet vücudunuzun hangi bölgesini geliştirir?
Cable Crossover

2. Riverse Cable Crossover

Bir önceki aletle benzerlik gösterse de farklı kas gruplarını çalıştırması yönüyle en çok tercih edilen aletlerden biridir. Kabloların çapraz şekilde makaralanmasından dolayı, soldan gelen kablonun sağ elle, sağdan gelen kablonun da sol ele alınmasıyla harekete başlanır. Vücudun dik, ellerin ön ve yukarıda olması gerekir. Kollar paralel olarak yana açılır ve kapatılır. İster ayakta isterseniz oturularak da gerçekleştirilebilir. Sırt kasları, arka omuz, kürek ve trapez kaslarının geliştirilmesi için en etkin aletlerden biridir.

3. Lat Pulldown

 

4. Pec Deck Fly

Bu aletin temel hedefi göğüs, ön omuz ve koltuk altı kaslarının gelişimini sağlamaktır. Kollarınızı yanlara doğru açıp, dirseklerle birlikte  birleştirmek üzerine kurulu düzenek sayesinde dış göğüs kaslarının kasılması sağlanır. Böylece göğüsler dik ve geniş bir görünümü elde eder. Özellikle kadınların sarkan göğüslerin dikleşmesi isteğiyle fazlasıyla tercih ettikleri bir alettir. İki farklı hareketle kas gelişme amacına yatkın bir alettir.

5. Low Pulley Cable Crossover

Crossover aletlerinde olan düzeneğin benzeri bu alette de mevcuttur. Kabloların iki kandan gelmesi, çapraz şekilde yapılası diğer aletlerin aynısı gibi gözükse de bu alette hareket aşağıdan yukarıya doğru yapılmaktadır. İki yandan, alt kısımdan çekilen ağırlık göğüs hizasının üzerine kadar getirilmelidir. Etkin kas çalıştırma aletlerden biri olan bu aletle, göğüs, ön kol ve ön omuz kaslarının çalıştırılmasında oldukça etkindir. Üst göğüs kasları için en çok gördüğümüz egzersiz modelidir.

etkin kas calistirma Hangi alet vücudunuzun hangi bölgesini geliştirir?
Low Pulley Cable Crossover

6. Leg Curl

Alt gurp kaslar için en ideal aletlerden biri de leg curl olacaktır. Düzenek üzerinde ön ve ileri doğru uzanılmalıdır. Makinenin arka kısmında bulunan ağırlıkların topukların uygululayacağı baskı ile kaldırılması esasına dayalıdır. Kalça kasları be arka bacak kas gelişimi için son derece önemlidir. En çok kalori harcatan, zor ve kas gruplarını zorlayan bir alettir. Kalçalarda meydana gelen yoğun kasılmalar nedeniyle dik ve sert popo görünümü kazanılır. Bu nedenle yine kadınların fazlasıyla tercih ettiği aletlerden biridir. Üstelik düzenli yapıldığında arka bacak kaslarının estetik açıdan daha hoç görünmesini sağlar.