26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkGöz SağlığıGöz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Cerrahi müdahaleyle göz kapaklarının yapılandırılmasını ve onarılmasını sağlayan göz kapağı estetiği, üst ya da alt göz kapaklarından birinin ya da her ikisinin görünümünü iyileştirmektedir. Göz kapağı estetiği sayesinde göz kapağındaki sarkmalardan kurtulmanın imkânsız olmadığını ifade eden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, göz kapağı cerrahisi ile ilgili merak edilenler hakkında önemli bilgiler paylaştı.

İçerikleri

İnsanın normal gelişim süreci içerisinde göz kapağı dokusu gerildiğinden dolayı göz kapağını destekleyen kaslar zayıflamaktadır. Kafatasında bulunan ve göz küresini yastıklayan yağ katmanlarında zamanla kayma olabilmekte ve bu kayma neticesinde yağ birikintileri göz kapaklarının alt ve üst kısımlarında birikebilmektedir. Özellikle kaş ve üst kapaklarında biriken bu yağ birikintilerinden dolayı gözaltı torbaları hem kadınlarda hem de erkeklerde sarkarak daha yaşlı görünüme neden olabilmektedir. Ayrıca deri sarkmasından dolayı periferik görünümde de azalma olmaktadır. Göz kapağında yaşanan bu tarz sorunların hafiflemesinde blefaroplasti yöntemi oldukça etkilidir. Göz kapağındaki fazla deri ve yağın alınmasından sonra sarkma azalmaktadır.

Kimler Göz Kapağı Estetiği Yaptırabilir?

Göz estetiği cerrahi bir operasyon olup, göz kapakları sarkan ve bu nedenle de görüş alanında kısıtlama yaşayan herkesin bu operasyonu yaptırmasında bir sakınca yoktur. Göz kapağı estetiği operasyonuna ideal bir aday olmak için genel sağlık durumunda bir problem olmaması, tütün ve tütün mamullerinin kullanılmaması ve prosedüre uygun gerçekçi beklentilere uygun olunması gerekmektedir. Göz enfeksiyonu, gözde başka bir sağlık problemi olması, kuru göz sendromu, kaş sarkması, tiroid ve grave rahatsızlığı gibi sağlık problemlerinin olması bu operasyon için ciddi birer engel teşkil etmektedir.

Göz kapağı estetiği operasyonu yapılmadan evvel operasyonu yapacak cerrah tarafından göz kapağı dokusunun mevcut görünümü hakkında değerlendirme yapılmalıdır. Alın ve kaş bölgesinde aşırı gevşeyen doku ile üst göz kapağı kasları olan levator kaslarındaki gerilme de üst göz kapaklarının sarkık görünmesine neden olabilmektedir. Cerrah tarafından yapılacak muayeneden sonra temel problemi kapsayan ve hastanın istediği genç görünümü sağlamak için hastaya özel tasarlanan göz kapağı kaldırma tedavisi programı yapılmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği ameliyatı hasta açısından hayati risk teşkil edecek kadar ciddi bir operasyon değildir. Her bir gözün üst kısmında yer alan kıvrımda ince bir kesi oluşturulmaktadır. Daha sonrada bu izlerin doğal konturlara iyice saklanması sağlanmaktadır. Göz kapaklarının sarkık görünmesine neden olan fazla deri bu kesi sayesinde çıkarılmaktadır. Fazla derinin çıkarılmasının ardından alt kısımda yer alan kaslar sıkıştırılarak konumlandırılmakta ve göz kapaklarının aşırı şişkin görünmesine yol açan yağlarda temizlenmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra abartılı bir düzeltme işlemi yapılmadan ve doğallığını kaybetmiş bir görünüm oluşturulmadan daha genç bir görünüm sağlamak için özel olarak gösterilen bir itinayla cilt kaldırılmaktadır. İstenilen görünüm elde edilince de ince dikişler atılarak kesiler kapatılmaktadır.

Alt göz kapağı operasyonu esnasında yaş ilerledikçe alt göz kapağında biriken yağların giderilmesine odaklanılmaktadır. Alt kirpiklerin olduğu kısımda çok gizlenmiş bir kesi yapılmaktadır. Bu kesi yağ dokusunun ve sarkan cildin aynı temizlenmesini sağladığı için pürüzsüz ve daha sıkı olan göz alanı elde edilmektedir. Gözün etrafında yer alan gevşek kaslardaki problem ise bölgede yer alan kaslar yeniden konumlandırılmakta ve sıkıştırılmaktadır. Göz kapağı estetiği operasyonu lokal yapılabileceği gibi genel anestezi uygulanarak da yapılabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

Göz kapağı estetiği operasyonundan sonra göz ve kesilerin etrafında şişlikler ve kırmızı bir görünüm oluşabilmektedir. Yine bulanık görme, ışığa karşı hassasiyet gibi problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Bir hayli yaygın ve geçici olan bu etkiler kendiliğinden ve çok hızlı bir şekilde geçmektedir.

Operasyondan sonra oluşan şişliğin hafiflemesinde soğuk kompresler etkili olmaktadır. Yine göz damlaları, gözlerin nemli tutulmasına yardımcı olmaktadır. Operasyondan sonraki ilk hafta içerisinde lens takılmaması, bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletlerden uzak durulması gözlerin yorulmaması için çok önemlidir.

Göz kapağı estetiği operasyonumdan sonra hastaların birçoğu iş başı yaparak rutin günlük aktivitelerine geri dönmektedir. Ancak tam anlamıyla iyileşme birkaç hafta sürebilmektedir. İyileşme sürecinde hasta kesinlikle eğilmemeli, kuvvetli egzersiz yapmamalı, ağır kaldırmamalı ve ağlamamalıdır. Çünkü bu tir aktivitelerden dolayı gözlere fazla kan akışı olabilmekte ve iyileşme süreci uzayabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Oldum