21 Temmuz 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviDoğal yöntemle şeker nasıl düşürülür? 7 etkili yolu

Doğal yöntemle şeker nasıl düşürülür? 7 etkili yolu

Bu yazımızda şekeri (diyabet) doğal yollarla düşürmenin 7 etkili yolundan bahsettik. Siz de doğal yöntemle şeker nasıl düşürülür diye merak edenlerdenseniz buyurun yazımıza.

İçerikleri

Doğal yöntemle şeker nasıl düşürülür sorusuna yanıt vermeden önce kan şekeri değerleri ne olmalı onu yanıtlayalım. Yüksek kan şekeri düzeyleri veya hiperglisemi, diyabete (hem tip 1 hem de tip 2 diyabet) önemli bir katkıda bulunur.

Uzmanlar 125 mg/dl’den düşük bir açlık kan şekeri seviyesinin normal olduğunu söylüyor, 125 mg/dl’in üzerinde olduğunda ise şeker hastalığının önemli bir göstergesidir.

Tokluk kan şekeri yani besin alımından 2 saat sonra ölçülen kan şekeri değeri 140 mg/dl’ye kadar normal kabul edilir. Bu değer 140-200 mg/dl arasında olduğunda pre-diyabet (gizli şeker) durumu söz konusudur. Tokluk kan şekerinin 200 mg/dl’nin üzerine çıkması ise şeker hastalığını ifade eder.

Türkiye Diyabet Ülkesi Olma Yolunda

Türkiye’de 12 milyondan fazla diyabet hastasının olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar, diyabet hastalığının obeziteye bağlı olarak  giderek arttığını ve günümüzde her 8 saniyede bir hastanın diyabete bağlı nedenlerle hayatını kaybettiğini vurguluyorlar. Bu sebeple doğal yöntemle şeker nasıl düşürülür önem arz etmektedir.

Diyabet Belirtileri Neler?
Diyabet Belirtileri Neler?

Diyabet Belirtileri Neler?

Yüksek şeker nasıl düşürülür öğrenmeden önce diyabet belirtileri bilinmelidir. Hastalıklar veya durumlar, bir kişinin sağlık sorununu anlamasına yardımcı olan ve böylece acil tedaviyi mümkün kılan açıklayıcı işaret ve semptomlarla birlikte gelir. Diyabet durumunda, yüksek kan şekeri seviyeleri ile ilişkili bazı belirti ve semptomlar şunlardır:

 • 180 mg/dL’den fazla tokluk kan şekeri
 • Aşırı susuzluk hissi
 • Kalıcı baş ağrıları
 • Odaklanmada zorluk
 • Görme kaybı
 • Sık idrara çıkma
 • Aşırı yorgunluk ve halsizlik
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İştah kaybı
 • İyileşmeyen yaralar
 • Sinirlilik hali
 • Stres ve kaygı
 • Hızlı nabız
 • Terleme
Doğal Yöntemle Şeker Nasıl Düşürülür?
Doğal Yöntemle Şeker Nasıl Düşürülür?

Doğal Yöntemle Şeker Nasıl Düşürülür?

Kontrolsüz diyabet vücudunuza birçok yönden zarar verebilir. Bunlardan bazıları yaşamı tehdit edici de olabilir. Bu nedenle, bu durumu nasıl yönetebileceğinizi bilmek önemlidir. Uygun ilaç tedavisi ve doktor bakımının yanı sıra kişinin takip ettiği yaşam tarzı alışkanlıklarını da kontrol etmesi gerekir. Vücutta yükselen kan şekerini kolayca düşürmek için kullanılabilecek 7 etkili yolu kontrol edin. Doğal yöntemle şeker nasıl düşürülür merak edenler için işte diyabeti doğal olarak düşürmenin 7 etkili yolu..

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmak sadece kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kronik sağlık sorunlarının yönetilmesine de yardımcı olur. Düzenli egzersiz, orta derecede kilonun korunmasına yardımcı olabilir ve bu nedenle insülin duyarlılığının artmasına yardımcı olur. Artan hassasiyet, hücrelerin kan dolaşımındaki mevcut şekeri daha etkili bir şekilde kullanabileceği anlamına gelir. Siz de doğal yöntemle şeker nasıl düşürülür diye araştıranlardansanız düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Karbonhidrat alımını azaltın

Vücudunuza sağladığınız karbonhidrat sayısı kan şekeri seviyeleriniz üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Vücudunuz karbonhidratları parçalar ve başta glikoz olmak üzere şekere dönüştürür. Ardından, insülin vücudunuzun bunu enerji üretmek için kullanmasına ve depolamasına yardımcı olur. Ancak, çok fazla karbonhidrat tükettiğinizde veya insülin fonksiyonu sorunlarınız olduğunda, bu toplam süreç başarısız olur ve kan şekeri seviyeleri yükselir.

Diyetinize daha fazla lif dahil edin

Uzmanların her zaman söylediği gibi, şeker hastalarının en iyi dostu lif açısından zengin bir diyettir. Lif, karbonhidrat sindirimini ve şeker emilimini yavaşlatır, böylece kan şekeri seviyelerinde daha kademeli bir artış sağlar.

Yeterli su içtiğinizden emin olun

Sadece hücreleri hasardan korumak için değil, aynı zamanda organların daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için vücudu iyi nemli tutmak gerekir. Yeterli su içmek, kan şekeri seviyenizi sağlıklı aralıklarda tutmanıza yardımcı olabilir. Bunun dışında, iyi nemlendirilmiş bir vücut, böbreklerin idrar şeklindeki fazla şekeri atmasına da yardımcı olabilir.

İyi ve yeterli bir gece uykusu geçirin

Vücudunuza yeterli miktarda uyku sağlamak, iyi çalışmasına yardımcı olmak için çok önemlidir. Kötü uyku alışkanlıkları ve dinlenme eksikliği vücuttaki kan şekeri seviyelerini ve insülin duyarlılığını tetikleyerek tip 2 diyabet geliştirme riskini artırabilir. Zayıf uyku döngüsü ayrıca bir kişinin iştahını artırabilir ve böylece yüksek kan şekeri seviyelerine katkıda bulunan faktörlerden biri olan kilo alımını teşvik edebilir.

Krom ve magnezyum açısından zengin besinler tüketin

Yüksek kan şekeri seviyeleri ve diyabet, mikro besin eksiklikleri ile bağlantılıdır. Önemli mikro besin eksikliklerinden bazıları arasında krom ve magnezyum bulunur. Doğru Krom seviyeleri, karbonhidrat ve yağın metabolizma sürecinde etkili bir şekilde yardımcı olabilir. İnsülinin etkisini güçlendirerek kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Bu iki mikro besin açısından zengin besinlerden bazıları şunlardır: etler, tam tahıllı ürünler, mevsim sebzeleri, meyveler ve kuruyemişler.

Stres düzeylerinizi yönetin

Artan stres ve kaygı, vücudunuzu birçok yönden etkileyebilir. En tehlikeli olanlardan biri, kan şekeri seviyelerinde veya diyabette bir artıştır. Çalışmalar, artan stres seviyelerinin vücuttaki kan şekeri seviyelerini tetikleyebilecek belirli hormonların salınımını tetikleyebileceğini göstermiştir. Bunun etkisi, savaş ya da kaç tepkisi için şeker biçiminde depolanmış enerjiyi kan dolaşımınıza salmaktır.

İlaç Kullanmadan Şeker Nasıl Düşürülür? Feridun Kunak

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Doğal yöntemle şeker nasıl düşürülür? 7 etkili yolu