17 Nisan 2024 Çarşamba
Ana SayfaSağlıkAnne / ÇocukÇocuğumun Diyabet Hastası Olduğunu Nasıl Anlarım? Belirtileri ve Tedavisi

Çocuğumun Diyabet Hastası Olduğunu Nasıl Anlarım? Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet hastalığından şüphelenen ebeveynlerin aklına gelen ilk soru, çocuğumun diyabet hastası olduğunu nasıl anlarım sorusudur. İşte çocuklarda diyabet hastalığı belirtileri.

İçerikleri

Yakın zamana kadar, çocuklarda ve gençlerde görülen yaygın diyabet tipi tip 1 idi. Tip 1 diyabet hastalarında pankreas, insülin salgılamaz. İnsülin, vücudunuza enerji vermek için hücrelerinize glikoz veya şekerin girmesine yardımcı olan bir hormondur. İnsülin salgılanmazsa kanda çok fazla şeker kalır.

Çocuklarda Diyabet (Şeker Hastalığı)

Şimdi gençlerde ve çocuklarda tip 2 diyabet de görülmektedir. Tip 2 diyabet, yetişkin başlangıçlı diyabet olarak adlandırılırdı. Ama şimdi obezite nedeniyle, çocuklarda ve gençlerde daha yaygın hale geliyor. Tip 2 diyabetle vücut, insülini iyi salgılamaz veya kullanmaz.

Aşırı kilolu olan, ailesinde obezite öyküsü olan ya da aktif olmayan çocuklar, daha fazla tip 2 diyabet riski taşırlar. Afro-Amerikan, Latin Amerika, Yerli Amerikalı / Alaska Yerli, Asyalı Amerikalı veya Pasifik Adalı olan çocukların da daha yüksek riskleri vardır.

Çocuklarda tip 2 diyabet riskini azaltmak için:

 • Sağlıklı bir kiloda olmasını sağlayın
 • Fiziksel olarak aktif olduklarından emin olun
 • Daha küçük porsiyonlarda sağlıklı yiyecekler yemeleri için teşvik edin
 • TV, bilgisayar, tablete zaman sınırı getirin.

Tip 1 diyabetli çocuk ve gençlerin insülin alması gerekebilir. Tip 2 diyabet, diyet ve egzersiz ile kontrol edilebilir. Aksi halde, hastalar oral diyabet ilaçları veya insülin almalıdır. Uzman bir doktorun yönlendirmesiyle yapacağınız A1C olarak adlandırılan kan testi ile diyabetinizi nasıl yönetmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diyabet Nedir?

Diyabet, vücudun kandaki ana şeker türü olan glikozu nasıl etkilediğini ortaya çıkaran bir hastalıktır.

Diyabette Ne Olur?

Vücudumuz, yediğimiz gıdaları, ihtiyaç duyduğumuz glikoz ve diğer besin maddelerine ayırır ve bunlar daha sonra gastrointestinal sistemden kan dolaşımına emilir. Glikoz seviyesi kanda yemek yedikten sonra yükselir ve pankreası insülin hormonu üretmek için tetikler. Ancak diyabetli kişilerde vücut, insüline uygun şekilde cevap veremez.

İnsülin, hücrelerin kapılarını açan ve glikozun içeri girmesini sağlayan bir anahtar gibi çalışır. İnsülin olmadan, glikoz hücrelere giremez (kapılar kilitlidir ve hiçbir anahtar yoktur) ve böylece kan dolaşımında kalır. Sonuç olarak, kandaki şeker seviyesi normalden daha yüksek kalır.

Yüksek kan şekeri seviyeleri bir problemdir, çünkü bir takım sağlık sorunlarına neden olabilirler.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Tip 1 ve Tip 2 diyabetin her ikisi de kan şekeri seviyelerini normalden daha yüksek seviyelere çıkarır. Ancak bunu farklı şekillerde yaparlar.

Tip 1 diyabette pankreas insülin salgılama yeteneğini kaybeder, çünkü vücudun bağışıklık sistemi insülin üreten hücrelere saldırır ve bu hücreleri tahrip eder. Kimse bunun neden olduğunu tam olarak bilmiyor, ama bilim adamları genlerle ilgili bir şey olduğunu düşünüyor.

Tip 2 diyabet, daha farklıdır. Tip 2 diyabetli bir kişi hali hazırda insülin üretir ancak vücut normal olarak yanıt vermez. Glikoz hücrelere daha az girebilir ve enerji sağlama işini yapabilir (insülin direnci olarak adlandırılan problem budur). Bu kan şekeri seviyesini yükseltir, dolayısıyla pankreas daha fazla insülin üretmek için haddinden fazla çalışır. Sonuç olarak bu durum; pankreasın kan şekeri seviyesini normal tutmak için yeterli insülin üretememesine neden olur.

İnsülin direnci olan kişiler, tip 2 diyabet geliştirebilir veya geliştirmeyebilir. Hepsi, pankreasın kan şekeri seviyelerini normal tutmak için yeterli insülin salgılayıp salgılayamayacağına bağlıdır. Çok fazla olan yüksek kan şekeri seviyeleri, bir kişinin diyabet geliştirdiğine işarettir.

Çocuğumun Diyabet Hastası Olduğunu Nasıl Anlarım?

Diyabet hastalığından şüphelenen ebeveynlerin aklına gelen ilk sorular, çocuğumun diyabet hastası olduğunu nasıl anlarım, çocuklarda diyabet belirtileri nelerdir soruları gelmektedir. İşte çocuklarda ve ergen gençlerdeki diyabet hastalığı belirtileri

Çocuklarda Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 diyabet yavaş yavaş gelişir, ancak belirtileri aniden ortaya çıkabilir. Sizde veya çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden birkaçının olduğunu fark ederseniz, doktora görünmek için acilen randevu alın.

Çocuklar ve ergenler arasında tip 1 diyabetin en sık görülen semptomları şunlardır:

 • Aşırı susuzluk ve sık sık idrara çıkma
 • Açlık
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Ağız kokusu,

Bazı vakalarda bulanık görüşte bir artış yaşanabilir. Kızlar bir mantar enfeksiyonu geliştirebilir. Kilo kaybı genellikle tanıdan önce sık görülen bir semptomdur.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabet belirtileri şunlardır :

 • Özellikle geceleri daha sık idrara çıkma
 • Artan susuzluk
 • Yorgunluk
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Muhtemelen bir enfeksiyon ile cinsel organların etrafında oluşan kaşınma
 • Kesik ya da yaralardaki yavaş iyileşme
 • Göz merceği kuruduğunda bulanık görüş
 • Acanthosis nigricans ve polikistik over sendromu (PCOS) adı verilen koyu, kadifemsi deri lekeleri gibi başka insülin direnci belirtileri de olabilir.

Çocuklarda tip 1 diyabet belirtileri, birkaç hafta boyunca hızlı bir şekilde gelişmeye eğilimlidir. Tip 2 diyabet semptomları daha yavaş gelişir ve aylar veya yıllar boyunca tanı konmayabilir.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini çocuğunuzda fark ederseniz, hemen doktorunuza başvurunuz.

Diyabet Hastası Çocuğuma Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Diyabet, yakın dikkat ve takip gerektiren kronik bir durumdur. Onunla yaşamayı öğrenmede çocuğunuzun en önemli ortağı siz olacaksınız.

Diyabetli çocuklar veya gençlerde şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Normal vücut ağırlığına ulaşmasını sağlayın ve bu kiloyu koruması için ona yardımcı olun.
 • Kan şekeri seviyesini düzenli olarak izleyin.
 • Doktoru veya diyetisyeni tarafından belirlenen şekilde sağlıklı bir diyet uygulamasını sağlayın.
 • Sağlıklı bir kilo elde etmek için düzenli fiziksel aktivite yapmasını ve insülinin daha etkili salgılanmasını sağlayın.
 • İnsüline daha etkili bir şekilde yanıt vermesine yardımcı olan insülin veya diğer ilaçları kullandırın.
 • Mümkün olan en iyi diyabet kontrolünü elde etmek için doktorları ile yakın bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin.
 • Komplikasyonlar ve diğer diyabetle ilişkili sağlık problemlerinin belirtileri için çocuğunuzu yakından izleyin.

Diyabetle yaşamak herkes için bir meydan okumadır, ancak çocuklar ve gençler genellikle diyabetle başa çıkmakta zorlanırlar. Küçük çocuklar niçin kan testlerine ve ilaçlara ihtiyaç duyulduğunu anlamayabilirler. Korkmuş, öfkeli ve agresif olabilirler.

Gençler, kendilerini akranlarından farklı hissedebilirler ve diyabetlerinin izin verdiğinden daha kaygısız bir yaşam tarzı isterler. Tedavi planlarını iyi bir şekilde takip ettikleri zaman bile, ergenlikteki doğal vücut değişiklikleri diyabetlerini kontrol altına almakta onları zorlar. Bu durumda da hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Diyabetli bir çocuğa sahip olmak zaman zaman bunaltıcı görünebilir, ama yalnız değilsiniz. Sorularınız veya sorunlarınız varsa, uzman doktorunuza başvurun. Uzman doktorunuz, tıbbi sorunlarınıza yardımcı olabilir; size ve çocuğunuza destek ve yardımda bulunabilir.

Saraçoğlu Çocuklarda Tip 1 Diyabet Tedavisi Kürü