17 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaKadınPratik BilgilerCeviz lekesi elden, tırnaktan, yüzden nasıl çıkar?

Ceviz lekesi elden, tırnaktan, yüzden nasıl çıkar?

Ceviz lekesi en inatçı lekelerden biridir. Taze ceviz yemek ne kadar keyifli olsa da, cevizin bıraktığı leke oldukça can sıkıcıdır. Ancak her ne kadar güçlü bir leke olsa da, sizi ceviz yemekten mahrum bırakmayacak önerileri siz değerli okuyucularımız için araştırdık. Elinize, yüzünüze, kıyafetlerinize ya da halılarınıza bulaşan ceviz karaları nasıl temizlenir?

İçerikleri

Sonbaharın habercisi olan taze cevizlerin hayranı çok fazladır. Taze cevizin lezzetine karşı koyamayan kişiler, cevizden bulaşan kara lekelere çare ararlar. Ceviz lekesini çıkarmak zor olsa da, uygulayacağınız bazı yöntemler ile bu lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ceviz lekesi nasıl çıkarılır işte cevabı.

Ceviz Lekesi Elden Nasıl Çıkarılır, Temizlenir?

Ceviz sevdalısı birçok kişi ceviz lekesi elden nasıl çıkarılır, temizlenir araştırmaktadır. Olgunlaşmış olan yaş cevizler toplanırken kırma ve ezme işlemleri yapılır. Cevizin dış kabuğunun kırılması ile sıçrayan su; ellerde, eşyalarda, kıyafetlerde ve yüzde lekeler bırakır. Bu aşamada en önemli nokta; taze cevizi yerken leke görüldüğü zaman hemen yıkanmalıdır. Yıkanan ceviz lekesi hemen geçer. Yıkanmayan ceviz lekesinin temizlenmesi kurudukça daha zor hale gelmektedir.

Ele bulaşan ceviz lekesi için önerilen ilk yöntem sirkedir. İki bardak su içerisine iki yemek kaşığı kadar sirkeyi dökün ve iyice karıştırın. Daha sonra elinizi bu karışımın içerisine sokarak bir süre bekletin. Sirkeli suda beklettiğiniz ellerinizi sabunlu ılık su ile yıkayın. Bu karışım lekelerin kısa sürede çözülmesine yardımcı olur. Bir miktar pamuğa sirke damlattıktan sonra pamukla lekeleri silerek de lekelerden kurtulabilirsiniz.

Eğer eldeki ceviz lekesi kurumuş ise sirke lekelerin çıkarılmasında etkili olmayabilir. Kuruyan ceviz lekesi elden nasıl çıkarılır sorusunu sizin için yanıtlıyoruz. Kurumuş ceviz lekesi için kil ve çamurdan faydalanabilirsiniz. Kuruyan lekeler için bir diğer yöntem de limondur. Ellerinizi ılık suda sabunla yıkadıktan sonra lekelerin üzerine direkt olarak limon sürün. Limonun içerisinde bulunan asitler, ceviz lekelerinin açılmasına yardımcı olur.

Lekeler tamamen kaybolana kadar limon yöntemini uyguladıktan sonra ellerinize zeytinyağ ile hafif masaj yapın. Bu sayede lekelerin izleri tamamen silinirken oluşacak tahrişin de önüne geçilmektedir. Zeytinyağı ile ovalama işleminden sonra ellerinizi sabunlu ılık su ile yıkayın.

Ceviz Lekesi Ne ile Çıkar?

Sağlık açısından sayısız faydası bulunan ceviz, lezzeti ile damakları şenlendiren özel kuru yemişlerden biridir. Yemesi çok keyifli olan bu besin, toplarken ya da kabuğundan ayırırken leke bırakmaktadır. Yıkama ile geçmeyen ceviz lekesi ne ile çıkar öğrenerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ceviz lekesi için akıllara gelen ilk yöntem sirkeli sudur.

Yukarıda nasıl yapılacağını aktardığımız sirkeli su sayesinde ceviz lekelerinin açıldığını göreceksiniz. Sirkeli su dışında kil ve çamur ikilisi de ceviz lekelerinin giderilmesinde etkilidir. Bir avuç kil veya çamur ile elinizi ovduktan sonra sirke yöntemini uygulayabilirsiniz.

Ceviz Lekesi Kaç Günde Çıkar?

Ceviz lekesinden kendiliğinden kurtulmak için sabırla beklemek gerekir. Ceviz lekesi kaç günde çıkar ellerinizi yıkama sıklığınıza bağlı olarak değişir. Ceviz lekelerine herhangi bir uygulama yapmadığınız takdirde bu lekelerden 7 gün içerisinde kurtulabilirsiniz.

Ceviz Kabuğu Karası Elden Nasıl Gider?

Ceviz lekeleri genel olarak ellere bulaşır. İnatçı olan bu lekeler elleri yıkama ile geçmez. Bu nedenle ceviz kabuğu karası elden nasıl gider iyi bilinmelidir. Estetik görünümü etkileyen bu lekelerden kurtulmak için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Tuz – Limon: Her evde bulunan limon ve tuzdan yararlanarak ceviz karasından kurtulabilirsiniz. İlk olarak ceviz lekesi olan yerlere limon suyu dökün. Hazır limon suyu kullanacak kişilerin bir su bardağı suyu kullanması önerilir. Normal limon kullanacak kişilere ise 2 limon yeterlidir. Limon suyu ellere döküldükten sonra üzerine iki yemek kaşığı kadar tuz eklenir ve iyice ovulur. Cilde zarar vermeyen bu yöntemi leke geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Diş Macunu: Ellerdeki ceviz lekesi için diş macunu önerilmektedir. Ceviz lekelerinin üzerine bir miktar herhangi bir diş macununu sürün ve fırça ile o bölgeyi nazik bir şekilde fırçalayın. Dairesel hareketlerle bu işlemi leke geçene kadar uygulayın.

Bebek Yağı: Diş macunu kullanmak istemeyen kişiler bebek yağını tercih edebilirler. Lekeyi bölgeye az miktarda bebek yağını sürdükten sonra eski bir bez parçası ile lekeleri ovun. Leke geçtikten sonra ellerinizi ılık suyla yıkayın.

Karbonat – Bulaşık Deterjanı: Bulaşık deterjanı ve karbonat yöntemini kullanarak ceviz lekesi nasıl çıkarılır görebilirsiniz. Bir miktar karbonat ve bulaşık deterjanını karıştırın. Bu karışımı diş fırçası ile lekeli bölgelere sürün. Bu işlem sonrasında kısa süre içerisinde lekeler geçecektir.

İspirto: Etkili yöntemlerden biri de ispirtodur. Ellerinizi ılık suda bir süre beklettikten sonra bir pamuğu ispirtoya batırın ve lekelerin üzerine sürün. Daha sonra ellerinizi bol suda yıkayın.

Ceviz Lekesi Yüzden Nasıl Çıkar?

Ceviz lekesi nadir olsa da yüze de bulaşabilir. Siz de bu durumu yaşadıysanız ve ceviz lekesi yüzden nasıl çıkar diyorsanız biraz beklemeniz önerilmektedir. Herhangi bir işlem yapılmayan ceviz lekesi 7-10 gün arasında kendi kendine geçmektedir. Hassas olan cilt yapısını bozmaktan korkan kişiler 7-10 gün sabırla beklemelidirler. Sabırlı olmayan kişiler ise kimyasal içermeyen malzemeleri kullanmalılar. Bu malzemeler ile sürekli yıkayacağınız yüzünüz ceviz lekelerinden arınacaktır.

Ceviz Lekesi Tırnaktan Nasıl Çıkar?

İlk olarak ellere ve tırnaklara bulaşan ceviz lekesi çok zor bir lekedir. Özellikle tırnaklarda kara bir görüntü oluşturan ceviz lekesi estetik açıdan rahatsız etmektedir. Tırnağa bulaşan ceviz lekelerinden kurtulmak için yukarıda sıraladığımız sirke, limon, karbonat yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Ceviz Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar?

Hem doyurucu hem de lezzetli olan ceviz lekesi gömleklere de bulaşabilir. Çok sevdiğiniz ve para vererek aldığınız gömleğinizin ceviz lekesi yüzünden ziyan olmasını istemezsiniz. Lekelenen gömleğinizi temizlemek için acele etmeniz çok önemlidir. Ceviz lekesi bulaşan gömleğinizi hemen çıkarın ve soğuk su altına koyun. Sıcak su lekenin kalıcı olmasına neden olurken soğuk su lekenin kolay bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur.

Soğuk suyla yıkadığınız gömleğin üzerine 4 çay kaşığı bulaşık sabunu sürün. Sabun üzerine de 1 yemek kaşığı sirkeyi damlatın. Daha sonra lekenin üzerini havlu kağıt ya da temiz bir bez ile örtün. 15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla gömleği yıkayın.

Ceviz Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Ele bulaşan ceviz lekesinden daha zor olan kıyafetlerdeki ceviz lekelerinden korkmayın. Ceviz lekesi kıyafetten nasıl çıkar anlatacağız. Kıyafetlerdeki ceviz lekelerinden oksijenli su ile kurtulabilirsiniz. Ancak bu işleme başlamadan önce kıyafetlerinizin herhangi bir zarar görüp görmeyeceğini test ediniz.

Ceviz Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Can sıkıcı durumlardan biri de halılara bulaşan ceviz lekeleridir. Halıya bulaşan ceviz lekesi halıdan nasıl çıkar öğrenerek halınızı eski temiz haline döndürebilirsiniz. Halıdaki ceviz lekesi için bir kap içerisine sirke ve temiz su ekleyin. Sirkenin beyaz sirke olmasına dikkat edin. Temiz bir bezi bu karışıma batırarak leke olan bölümü ovalayın. Daha sonra halıyı normal su ile silin.

Halıdaki ceviz lekesi kurumuş ve halının içerisine işlemiş ise ispirtodan yararlanabilirsiniz. İspirto ile suyu karıştırın ve bu karışım ile halıyı ovalayın. Leke çıktıktan sonra halıyı temiz bir bez ile tekrar silin ve kurumasını bekleyin.

Eldeki Ceviz Lekesini Çıkarmanın En Kolay Yolu