26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaKadınPratik BilgilerKalorifer böceğinden nasıl kurtulurum? Bitkisel çözüm nedir?

Kalorifer böceğinden nasıl kurtulurum? Bitkisel çözüm nedir?

Kalorifer böceği, özellikle yaz aylarının kâbusu olarak nitelendirilmektedir. Bu böceklerle mücadele konusunda yaşanan eksiklikler ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kalorifer böceği nedir? Kalorifer böceği neden olur? Kalorifer böceğinden kurtulmanın yolları neler? sorularının yanıtlarının sağlık açısından çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Sizlere bu konuda yardımcı olmak adına kalorifer böcekleri ile ilgili tüm bilinmeyenleri aktaracağız.

İçerikleri

Halk arasında hamam böceği, karafatma, kakalak olarak da bilinen kalorifer böceğinin bir diğer adı ise Alman hamam böceğidir. Kalorifer böceği ile mücadelede işin uzmanlarından yardım alınması önerilmektedir. Ancak evinizde uygulayacağınız bazı basit yöntemlerle de bu haşerelerden kurtulmanız mümkündür. Çöpçü olarak nitelendirilen kalorifer böcekleri özellikle nemli ve karanlık ortamlarda yumurtlamaktadırlar. Duyduğunuzda şaşıracağız çok önemli kalorifer böceği bilgilerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kalorifer Böceği Neden Olur?

Kalorifer böceği neden olur sorusuna yanıt bulunduktan sonra kalorifer böceklerinden kurtulmak mümkündür. Çünkü kalorifer böceğine neden olan etkenler ortadan kaldırıldığı zaman bu böceklerin bir daha gelmesi çok zordur. Alman hamam böceği de denilen kalorifer böcekleri oldukça can sıkıcıdır. Çünkü kalorifer böcekleri her türlü pisliği ve mikrobu üzerinde taşımaktadır.

Çok çabuk bir şekilde çoğalma özelliğine sahip olan kalorifer böceğinin dişi olanının sırtında 35 – 40 tane yumurta paketi bulunmaktadır. Bu böcekler her defasında 200 tane yumurta bırakabilirler. Bırakılan bu yumurtalardan ise 18 gün içerisinde yeni böcekler çıkmaktadır. Kalorifer böcekleri nemli ve çok sıcak yerlerde yaşamaktadırlar. Bu nedenle banyo, mutfak ve lavabo borularının kenarlarında sıkça görülmektedirler. Ömürleri 10 – 15 ay arasında değişmektedir. Günde 4,5 km yol gidebilen kalorifer böcekleri insanların hem yediği hem de yemediği her şeyi yemektedirler. Kalorifer böceklerinin görülmesine neden olan etmenler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kanalizasyon borularında oluşan sızıntılardan gelir.
 • Eve getirilen eşyalar yoluyla gelebilir.
 • Nemli ve sıcak ortamlar nedeniyle gelir.
Kalorifer böceğinden nasıl kurtulurum? Bitkisel çözüm nedir?
Kalorifer böceğinden nasıl kurtulurum? Bitkisel çözüm nedir?

Kalorifer Böceği Nereden Gelir?

Kalorifer böceklerinden kurtulmak için kalorifer böceği nereden gelir bilmek önemlidir. Kalorifer böcekleri genelde evdeki kanalizasyon borusunda oluşan sızıntılardan gelmektedir. Kalorifer böceği ayrıca alışveriş poşetleri ya da dışarıdan gelen eşyalarla da gelmektedir. Besinlerin üzerine dışkılarını bırakan bu böcekler yiyeceklere hamam böceği pisliği bulaştırdığı için dikkat edilmelidir.

Kalorifer Böceği Eve Nasıl Girer?

Oturulan bina içerisinde bulunan yarık çatlaklar, tuvalet ve banyo gibi yerlerde oluşan çatlaklar, boru giriş ve çıkış yerlerindeki açıklıklar kalorifer böceklerinin eve girmesini sağlayan eksikliklerdir. Burada yuvalanan kalorifer böcekleri hızlı bir şekilde üremektedirler. Bununla beraber açık bırakılan pencere, kapı ve dış kapının altının boş kısmı da kalorifer böceklerinin eve girecekleri noktalardır.

Kalorifer Böceği Nerede Yuva Yapar?

Kalorifer böceği nerede yuva yapar öğrenerek bu haşerelerden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Kalorifer böcekleri bodrumda, çatıda, depo evlerinde mutfak ve banyonun atık su borusunda yuva yapmaktadır. Kalorifer böcekleri nem ve sıcak olan her yerde yaşamaktadır. Evlerde ve işyerlerinde kanalizasyon borusundan sızan su ile kalorifer böcekleri gelmektedir. Kalorifer böceklerinin yuvalarının nasıl bulunması gerektiği bilinmelidir.

Kalorifer Böceği Yuvası Nasıl Bulunur?

 • Kalorifer yuvalarını bulabilmek için bilmeniz gereken önemli bilgiler şunlardır:
 • Evine kenar ve kuytu köşelerine bakılmalıdır.
 • Eski pencere pervazlarına bakılmalıdır.
 • Su sızdıran nemlenmiş bölgelere bakılmalıdır.
 • Çürümeye başlayan sunta mutfak tezgâhlarına bakılmalıdır.
 • Süpürgelik kenarları ve kapı diplerine bakılmalıdır.
 • Duvardaki çatlaklara bakılmalıdır.
 • Su sızdıran bölgelere bakılmalıdır.
Kalorifer Böceği Zararları Nelerdir?
Kalorifer Böceği Zararları Nelerdir?

Kalorifer Böceği Zararları Nelerdir?

Amerikan hamam böceği de denilen kalorifer böceği zararları nelerdir konusu son derece önemlidir. Kalorifer böcekleri üzerinde her türlü mikrobu taşımaktadır. Bu mikropları gezdikleri bölgeye bırakarak sağlık açısından ciddi riskler oluşturmaktadır. Kalorifer böceklerinin zararları şu şekilde sıralanabilir:

 • İshale neden olur.
 • Cüzam, veba ve dizanteri gibi bulaşıcı hastalıklara neden olur.
 • Astım ve alerjiye yol açar.
 • Tifo hastalığına yakalanma riskini artırır.
 • Verem ve pnomoni hastalığına neden olur.
 • Mantar hastalığı riskini artırır.

Kalorifer Böceği İnsanı Isırır Mı?

Çeşitli zararları olan kalorifer böceği insanı ısırır mı? en çok merak edilen sorulardan biridir. Kalorifer böceği ya da hamam böceği insanı sokmaz ya da ısırmaz. Bu konuda korku yaşamanıza hiç gerek yoktur. Ancak üzerinde çeşitli mikropları taşıyan kalorifer böceği ciddi hastalık riski taşır. Bu nedenle dikkat edilmelidir.

Kalorifer Böceği Neyi, Hangi Kokuları Sevmez?

Kalorifer böceklerini evlerden kolay bir şekilde uzaklaştırmak için kalorifer böceği neyi sevmez? bilinmelidir. Kalorifer böceği özellikle nane kokusunu hiç sevmez. Bu nedenle kalorifer böceği gördüğünüz yerlere nane yağı sürerek bu böceklerin kaçmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında defne yaprağı kokusu da kalorifer böceklerinin sevmediği kokular arasında yer almaktadır. Ayrıca sedir ve okaliptüs kokuları da kalorifer böceklerini uzaklaştıracak kokulardandır.

Kalorifer Böceği Neye Gelmez?

Evleri istila eden kalorifer böcekleri için hemen harekete geçmeniz gerekmektedir. Buna bağlı olarak kalorifer böceği neye gelmez iyi bilinmelidir. En istenmeyen misafirler arasında yer alan kalorifer böcekleri için evin genel hijyen temizliğinin yapılması önemlidir. Kalorifer böceklerini eve çekecek dağınıklık ve kirliliğin olmamasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında hijyenik bir ürünle mutfak ve banyonun düzenli olarak temizlenmesi önerilmektedir.

Kalorifer böcekleri defne yaprağının kokusuna gelmez. Bu nedenle kalorifer böceği olan bölgelere defne yapraklarını koyabilirsiniz. Açık bir kabın içine defne yapraklarını doldurun ve evin belirli yerlerine koyun. Portakal ağacının kokusu da kalorifer böceklerinin gelmesini engelleyen kokulardandır. Bunun yanında lavanta yağı, sarımsak, narenciye, biberiye yağı ve kırmızı biber de kalorifer böceklerinin gelmesine engel olur.

Kalorifer Böceği Nasıl Yok Edilir?
Kalorifer Böceği Nasıl Yok Edilir?

Kalorifer Böceği Nasıl Yok Edilir?

Kalorifer böcekleri sağlık açısından tehlike arz etmektedir. Bu nedenle kalorifer böceği nasıl yok edilir öğrenilmesi gerekmektedir. Böcek ilacından daha etkili olan pudra şekeri ve karbonat karışımını kalorifer böceklerini yok etmek için kullanabilirsiniz. Pudra şekeri ve karbonatı bir kapta karıştırarak evin bazı bölümlerine koyabilirsiniz. Kalorifer böceklerinin bu karışımı yediği zaman yok olduğunu göreceksiniz. Kalorifer böceği için ilaçlama da etkili yöntemlerden biridir.

Kalorifer Böceği İlaçlama Nasıl Yapılır?

Kalorifer böceğinden kurtulmak için profesyonel destek almanız gerekebilir. Bu konuda uzman olan bir ekipten ilaçlama desteği alabilirsiniz. Koloni halinde yaşayan ve sürekli artan kalorifer böceklerinden bazen ilaçsız kurtulmak mümkün olmayabilir. Bunun için sıvı ve jel ilaçlama yöntemleri uygulanmaktadır. Sıvı ilaçlama yönteminde, püskürtme yolu ile kalorifer böceklerinin bulunduğu alanlar ilaçlanmaktadır. Jel ilaçlama yönteminde ise gözle görülmesi zor olan kör noktaların ilaçlanması sağlanır.

Kalorifer Böceğini Hangi İlaç Öldürür?

Kalorifer böceklerini öldürmek ve bu böceklerden tamamen kurtulmak için ilaç kullanabilirsiniz. Eğer kalorifer böceğini hangi ilaç öldürür bilmiyorsanız üzülmeyin. Kalorifer böceklerinin ölmesini sağlayacak en etkili kalorifer böceği ilacı şu şekilde sıralanabilir:

 • Zinon Emülsiyon
 • Bayer Maxforce Prime
 • Mayer Maxforce Platin

Kalorifer Böceğinden Nasıl Kurtulurum?

Birçok kişi kalorifer böceğinden nasıl kurtulurum diye araştırma yapmaktadır. Kalorifer böceklerinden ilaçlama yöntemi ile kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Ancak kimyasal yöntemleri tercih etmek istemiyorsanız bitkisel yöntemlerle kalorifer böceklerinden kurtulabilirsiniz. Bunun için sizlere bazı önemli püf noktaları aktaracağız. Bu yöntemler ile kısa sürede bu dertten kurtulabilirsiniz.

Kalorifer Böceği Bitkisel Çözüm Nedir?

Kalorifer böceği bitkisel çözüm nedir öğrendiğiniz zaman bu sorundan kurtulabileceksiniz. Kalorifer böceklerini evden uzaklaştıracak ve sizi bu dertten kurtaracak bazı bitkisel yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Karbonat – Şeker: Bir kaba karbonat ve şekeri ekleyerek karıştırın. Kalorifer böcekleri şekere doğru gelerek bu karışımı yer ve karbonat etkisi ile ölür.

Limon Kabuğu: Kalorifer böceklerinin en sevmediği kokulardan biridir. Limon kabuğunu evinizin bazı bölümlerine koyabilirsiniz.

Çekilmiş Kahve: Çekilmiş kahve ile biraz suyu karıştırın ve hamur kıvamına getirin. Bu karışımı küçük kaplara koyarak kalorifer böceklerinin gezmiş olduğu alanlara bırakın.

Kalorifer Böceğinden Kurtulmanın 12 Yolu