26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviBalgamlı öksürük neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir?

Balgamlı öksürük neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir?

Genellikle havaların soğuması ile birlikte farklı sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan ve gündelik yaşamı olumsuz etkileyen balgamlı öksürük neden olur, nasıl geçer, balgamlı öksürüğe ne iyi gelir? Balgamlı öksürük sorunu ile ilgili merak edilenler için yazımızı okumaya devam edin.

İçerikleri

Boğazda ve göğüste çeşitli nedenlerle aşırı balgam birikebilir bu da boğaz ağrısı, balgamlı öksürük veya nefes almada zorluk gibi rahatsız edici semptomlara yol açabilir. Birçok potansiyel neden olsa da, aşırı balgam geçici bir solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi daha ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Neyse ki, balgamdan kurtulmanın birkaç yolu var. Siz de balgamlı öksürük neden olur, balgamlı öksürük nasıl geçer hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Balgamlı Öksürük Neden Olur?
Balgamlı Öksürük Neden Olur?

Balgamlı Öksürük Neden Olur?

Balgamın tek bir nedeni yoktur. Balgamlı öksürük bir dizi farklı temel koşullar nedeni ile ortaya çıkabilir. İşte balgamlı öksürük neden olur? sorunuzun yanıtı..

Balgamın yaygın nedenleri şunlardır:

Alerjiler:

Alerjik reaksiyonlar, alerjenleri solunum yolundan uzaklaştırmak için vücudun daha fazla mukus üretmesine neden olur. Bu, aşırı mukus üretimine ve nefes almada zorluğa neden olabilir.

Reflü :

Mide sıvılarının (mide sıvıları) reflüsü, mide ekşimesi ile birlikte veya onsuz meydana gelebilir – sessiz reflü olarak da adlandırılır – ve balgam birikmesine neden olabilir.

Astım:

Solunum sisteminin iltihabi bir hastalığı olan astım, hava yollarının daralmasına neden olarak nefes almayı zorlaştırır. Bu, akciğerleri hasardan korumak için aşırı mukus üretimine neden olabilir.

Kronik akciğer hastalığı (KOAH):

KOAH, kistik fibroz ve amfizem dahil olmak üzere belirli akciğer hastalıkları, akciğerlerde aşırı mukus üretimine neden olabilir.

Sinüzit:

Sinüslerin enfeksiyonu veya iltihabı, mukus üretiminin artmasına neden olabilir. Bu mukus boğazın arkasına akabilir. Bu akıntı aynı zamanda postnazal akıntı olarak da bilinir.

Bronşit:

Bronş tüplerinin iltihaplanması, bronşite genellikle bir virüs veya bakteri neden olur. Bu durum aşırı mukus üretimine ve nefes alma zorluğuna neden olabilir.

Sigara içmek:

Sigara içmek solunum sistemini tahriş eder ve daha yüksek düzeyde balgam üretimine yol açabilir.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?
Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Siz de balgamlı öksürük sorunu yaşıyorsanız ve balgamlı öksürük nasıl geçer? diye araştırma yapıyorsanız hemen açıklayalım. Limon suyu ve bal, tarçınlı zencefil şurubu veya nane çayı gibi bazı ev ilaçları balgam söktürücü, iltihap önleyici, antiseptik ve antioksidan etkiye sahip maddeler içerir. Bu doğal öneriler solunum yollarındaki salgıları gidermeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurlar. Bu ilaçlar soğuk algınlığı, grip, sinüzit veya bronşitin neden olduğu balgamlı öksürüğü azaltabilir.

Etkilerini artırmak için bu ev ilaçları, boğazı kayganlaştırmaya ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilecek balla tatlandırılabilir. Bal ayrıca, herhangi bir öksürüğü tedavi etmeye yardımcı olan enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmalardan kurtulmaya da yardımcı olur. Balın 2 yaşın altındaki çocuklarda veya diyabet öyküsü olan veya bal, polen veya propolis alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Sağlık yararları içermelerine rağmen, bu ilaçların doktor tarafından reçete edilen tedavinin yerini almadığını vurgulamak önemlidir. Çaylar genellikle hamilelik sırasında tavsiye edilmediğinden, hamile kadınlar balgamlı öksürük tedavisi için inhalasyon veya topikal esansiyel yağları tercih etmelidir.

Balgamlı Öksürük Ne İyi Gelir?
Balgamlı Öksürük Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürük Ne İyi Gelir?

Hemen hemen herkesi belirli dönemlerde etkileyen balgamlı öksürük için balgamlı öksürüğe ne iyi gelir bilinmelidir. Balgamlı öksürük için bazı ev ilaçları şunlardır:

Limon suyu ve bal

Limon suyu ve bal, C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için balgam söktürücü etki içerir. Öksürüğü hafifletebilen ve soğuk algınlığı ve grip iyileşmesini hızlandırabilen solunum yolu iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak bal, balgamı nemlendirebilir ve doku tahrişini azaltabilir, bu da balgamlı öksürüğün rahatlamasına katkıda bulunur.

İçindekiler:

 • 1 limonun suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 200 mL su

Nasıl hazırlanır?

Tüm malzemeleri blenderda karıştırın ve bal ile tatlandırın, içmeden önce mümkün olan en kısa sürede içmeye özen gösterin.

Portakal, ananas ve su teresi suyu

Portakal, ananas ve su teresi suyu C vitamini, A vitamini, demir, potasyum ve bromelain açısından zengindir. Bu maddeler, balgam söktürücü, iltihap önleyici ve antioksidan etki içerir, bu da balgamla savaşmaya ve soğuk algınlığı ve grip iyileşmesini hızlandırmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

İçindekiler:

 • ½ çay bardağı su teresi yaprakları ve sapları
 • 1 portakalın suyu
 • 1 dilim ananas

Nasıl hazırlanır?

Tüm malzemeleri bir karıştırıcıya yerleştirin ve iyice birleştirilene kadar karıştırın. Günde 2 ila 3 kez veya yoğun bir öksürük alevlenmesi olduğunda bu meyve suyundan yarım bardak için.

Tarçınlı zencefil şurubu

Tarçınlı zencefil şurubu, doku astarları üzerinde kurutma etkisi içerir ve bu da onu harika bir doğal balgam söktürücü yapar. Soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanan balgamlı öksürükle mücadelede kullanılabilir.

İçindekiler

 • 1 çubuk tarçın veya 1 tatlı kaşığı tarçın tozu
 • 1 çay bardağı soyulmuş zencefil kökü, dilimlenmiş
 • 85 gr esmer şeker
 • 100 mL su

Nasıl hazırlanır?

Suyu şekerle kaynatın, şeker tamamen eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Ocağı kapatın, zencefil ve tarçını ekleyin ve karıştırın. Şurubu temiz ve kuru bir cam kavanozda saklayın. Günde 3 kez 1 çay kaşığı zencefil şurubu için.

Uyarı!

Bu şurup, kanama ve morarma riskinizi artırabileceğinden, pıhtılaşma sorunu geçmişi olan veya antikoagülan alan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Ayrıca bu şurubu doğuma yakın veya düşük öyküsü olan hamileler kullanmamalıdır.

Nane çayı

Nane çayı, soğuk algınlığı ve gripte yaygın olan öksürük, balgam, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi semptomları iyileştirebilen esansiyel bir yağ olan mentol bakımından zengindir.

Bu çay ayrıca vücudun soğuk algınlığıyla savaşmasına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan antibakteriyel, antiviral ve antienflamatuar özellikler içerir.

İçindekiler:

 • 6 adet nane yaprağı (doğranmış)
 • 150ml kaynar su

Nasıl hazırlanır?

Naneyi kaynar su ile birlikte bir çay fincanına ekleyin ve 5 ila 10 dakika kadar demlenmesine izin verin. Süzün, tercihe bağlı olarak balla tatlandırın ve günde 3 ila 4 bardak için.

Kekik ve bal infüzyonu

Bu kekik ve bal infüzyonu, timol, karvakrol, simen ve linalool gibi iltihap önleyici ve antiseptik maddeler açısından zengindir. Bunlar balgamın giderilmesine yardımcı olan balgam söktürücü etki içerir ve ayrıca öksürüğü, burun akıntısını ve burun tıkanıklığını gidermek için boğazı yağlamaya yardımcı olur.

Bal, propolis veya polen alerjisi olan kişiler bu infüzyona bal eklememeli, sadece kekik ile almalıdır.

İçindekiler:

 • 1 yemek kaşığı kuru kekik özü veya 2 dal taze kekik
 • 1 litre (yaklaşık 5 su bardağı) kaynar su
 • 1 yemek kaşığı bal

Nasıl hazırlanır?

Kaynayan suya kuru kekik ekleyin ve 5-10 dakika bekletin. Günde 3 bardak süzün ve için. Kekik infüzyonları, mide problemleri (gastrit veya ülser gibi), karaciğer hastalığı olan veya varfarin veya klopidogrel gibi antikoagülan kullanan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Soğan ve sarımsak şurubu

Balgam için bu balgam söktürücü ve antiseptik özellikler içeren soğan ve sarımsak ile yapılır. Daha fazla balgam üretimini önlemek için balgamı gevşetmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve akciğer iltihabını azaltmaya yardımcı olur.

İçindekiler

 • 1 orta boy soğan (rendelenmiş)
 • 1 diş ezilmiş sarımsak
 • Bal

Nasıl hazırlanır?

Soğanı ve sarımsağı bir cam kaba koyun ve soğan ve sarımsağı kaplayacak kadar bal ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırın ve bir gün buzdolabında saklayın. 2 yaşından büyük çocuklar günde 3 kez 2,5ml şurup veya yaklaşık yarım çay kaşığı alabilir. Yetişkinler günde 3 defaya kadar 5ml veya 1 çay kaşığı alabilir. Buzdolabında 1 hafta sonra kullanılmayan şurubu atın.

Bal içerdiği için bu soğan ve sarımsak şurubu 2 yaşın altındaki çocuklarda ve gestasyonel diyabetli hamilelerde kullanılmamalıdır. Bal glisemik artışlara neden olabileceğinden, diyabet öyküsü olan kişiler de bu şurubu almaktan kaçınmalıdır.

Okaliptüs buharı soluma

Öksürüğü ve balgamı tedavi etmenin harika bir yolu, okaliptüs esansiyel yağı damlatılmış su buharını solumaktır. Burun tıkanıklığını hızla gidermeye yardımcı olan balgam söktürücü ve antiseptik özellikler içerir.

Bununla birlikte, bazı insanlar okaliptüs esansiyel yağına duyarlı olabilir ve bu nedenle semptomlarda gerçekten kötüleşme yaşayabilirler. Bu inhalasyonla semptomlarınızın kötüleştiğini fark ederseniz, derhal kullanmayı bırakın.

İçindekiler

 • 5 damla okaliptüs esansiyel yağı
 • 1 litre (yaklaşık 5 su bardağı) kaynar su

Nasıl hazırlanır?

Kaynar suyu bir kaba koyun ve içerisine 5 damla okaliptüs esansiyel yağı damlatın. Ardından başınızı ve kaseyi bir havluyla örtün ve buharı içinize çekin. Başınızı kaba doğru eğmeyi ve 10 dakika boyunca mümkün olduğunca derin nefes almayı deneyin. Bunu günde 2 ila 3 kez tekrarlayabilirsiniz. Havlu, buharın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.

Bu uçucu yağ evde yoksa taze okaliptüs yaprakları kullanabilir ve kaynar suda bekletebilirsiniz. Yapraklarda bulunan doğal yağlar, su buharında açığa çıkacaktır.

Meyan kökü çayı

Tıbbi adı Glycyrrhiza glabra olan ve meyan kökü olarak bilinen bu bitki, glisirizin, glabridin, apigenin ve e liquiritin gibi maddeler açısından zengindir. Güçlü balgam söktürücü etkisinin yanı sıra, soğuk algınlığı veya bronşit gibi balgam ve diğer solunum problemleriyle savaşmaya yardımcı olan antioksidan, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikler içerir.

İçindekiler

 • 1 çay kaşığı meyan kökü
 • 1 çay bardağı kaynar su
 • Tatlandırmak için bal

Nasıl hazırlanır?

Meyan kökünü kaynayan suya ekleyin, kapağını kapatın ve 10 dakika bekletin. Süzün ve tercihe bağlı olarak bal ile tatlandırın. Bu çayı günde 1-2 defa için.

Meyan kökü hamile veya emziren kadınlar tarafından veya kalp problemleri, böbrek hastalığı veya düşük potasyum öyküsü olan kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Guaco ve ebegümeci çayı

Guaco ve ebegümeci çayının bronşlar üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır, bu da balgam üretimini ve nefes darlığını azaltır. Ek olarak, guaco’da bulunan özellikler balgamı inceltir, bu da boğazdan ve akciğerlerden atılmasına yardımcı olur.

İçindekiler

 • 1 çay kaşığı kurutulmuş ebegümeci çiçeği veya yaprağı
 • 1 yemek kaşığı taze guaco yaprağı
 • 1 su bardağı kaynar su

Nasıl hazırlanır?

Ebegümeci ve guacoyu kaynayan su bardağına koyun. Yaklaşık 10 dakika kapağını kapatın, sonra süzün ve için. Yetişkinler için önerilen doz günde 3 defaya kadar 1 fincandır.

Bu çay sadece 2 yaşından büyüklerde görülüne balgamlı öksürük için uygundur. Daha küçük çocuklar su buharı solumaktan fayda görecektir.

Ekinezya çayı

Ekinezya çayı, flavonoidler, hindiba yardımcıları ve rosmarinik gibi antioksidan, iltihap önleyici ve bağışıklık sistemini uyarıcı maddeler açısından zengindir. Bunlar, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve balgamlı öksürüğü hafifletmeye yardımcı olan soğuk algınlığı, grip veya sinüzit süresini azaltmaya yardımcı olur.

İçindekiler

 • 1 çay kaşığı ekinezya kökü veya yaprağı
 • 1 su bardağı kaynar su

Nasıl hazırlanır?

1 bardak kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı ekinezya kökünü veya yapraklarını koyun. 15 dakika bekletin, süzün, ardından günde iki kez için.

Ekinezya çayı çocuklar, hamile kadınlar veya emziren kadınlar tarafından kullanılmalıdır. Ayrıca astım, tüberküloz veya romatoid artrit, lupus veya sedef hastalığı gibi otoimmün hastalıkları olan kişilerde de kaçınılmalıdır.

Bu ev ilaçlarını tamamlamak ve kalın balgamı inceltmek için bol bol su içmeyi ihmal etmeyin!

Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Balgamlı öksürük neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir?