18 Temmuz 2024 Perşembe
Ana SayfaSağlıkAnne / ÇocukAltıncı Hastalık (Roseola) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Altıncı Hastalık (Roseola) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Genelde 6 aylık ile 2 yaş arasındaki çocukları etkileyen ve viral bir hastalık olan altıncı hastalık (Roseola) nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir?

İçerikleri

Altıncı hastalık (Roseola) ani yüksek ateşle başlayan ve ardından gül renkli döküntülerin ortaya çıktığı viral bir enfeksiyondur.

Altıncı Hastalık Nedir?

Altıncı hastalık, bir diğer deyişle Roseola Inafantum hastalığı, çoğunlukla bebeklerde ve çocuklarda görülen enfeksiyon hastalıklardan biridir. Solunum yolu salgıları ile bulaşan altıncı hastalık, deride oluşan döküntüler ve sebebi bulunamayan yüksek ateşle seyreder.

Altıncı Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Altıncı hastalık, çoğunlukla birkaç gün boyunca süren 39-40 derece arasındaki yüksek ateş ile kendini gösterir. Ortaya çıkan yüksek ateş sorunu aniden ortadan kaybolabilir. İnişli çıkışlı bir ateş süreciyle seyreden bu hastalık, ani yüksek ateş nöbetlerinin oluşmasına da neden olabilir.

Altıncı hastalık, ateşin düşmesi ile birlikte ciltte görülen pembe ve kırmızı döküntüler ile devam eder. Önce gövdede ortaya çıkan döküntüler, ardından boyun, kollar ve bacaklar ile birlikte yüze kadar yayılmaktadır. Genellikle kaşıntı hissi yaratmayan bu döküntüler, hastalığın şiddetine göre birkaç saat ya da birkaç günde kaybolmaktadır.

Altıncı Hastalık Nedenleri Nelerdir?

Altıncı hastalık (Roseola), suçiçeği ve zona hastalıklarından sorumlu aynı virüs ailesinin neden olduğu yaygın bir çocukluk çağı hastalığıdır. Bu virüs, konuşmaları, öksürmeleri, kahkahaları veya hapşırmaları bulaştıran biri olduğunda havaya karışan küçük damlacıklar tarafından yayılabilir. Bu genellikle, enfekte olan kişilerde semptom geliştirmeden önce olur. Enfeksiyon, insanlar damlacıkları soluduğunda ya da onlara dokunduklarında ve sonra ağızlarına ya da burunlarına dokunduklarında yayılır. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler, virüsün başkalarına yayılmasını önlemek için öksürürken veya hapşırırken ağızlarını veya burunlarını örtmelidirler.

Altıncı Hastalık Tedavisi Nasıl Olur?

Altıncı hastalık, bilinen tedavisi olmayan bir hastalıktır. Çoğu zaman profesyonel bir tedavi sürecine gerek duyulmaz. Bunun nedeni ise, hastalığa bir bakterinin sebep olmamasıdır. Bir virüsün sebep olduğu bu hastalık, ne yazık ki antibiyotik tedavilerine yanıt vermemektedir. Ancak yüksek ateş belirtisi söz konusu ise, hastaya hekimin uygun göreceği ibuprofen ve asetaminofen içeren ilaçlar verilebilir. İlaç tedavisi dışında sünger banyoları denenebilir.

Bu hastalığın belirtileri görüldüğünde mutlaka bir hekime başvurmak doğru olacaktır. Çünkü altıncı hastalık ve reye sendromu benzerlik göstermektedir. Bu nedenle bir hekim tarafından ayırt edilmesi gerekebilir. Hekimin koyacağı doğru teşhis, doğru bir tedavinin kapısını aralayacaktır. Hastalık, bahsi geçen belirtilerle birlikte en fazla 1 hafta sürer ve sonrasında kendiliğinden kaybolur.

Altıncı Hastalık Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?