28 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkSpor / EgzersizYoga Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

Yoga Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

İçerikleri

Peki ya yoga hakkında siz ne kadar doğru bilgilere sahipsiniz? Yoga yapabilmek için illa ki çok zayıf olmak, çok esnek olmak ve maddi imkâna sahip olmak gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

Elbette bu yanlış. Fakat bazı önyargılarınız ya da etrafınız tarafından sizlere yanlış aktarılan bilgiler sebebiyle yanılabilirsiniz. Çünkü kişi, düşünce olarak bir şeyin zor olduğu fikrini beynine kodlarsa, gerçekten de bu zamanla kendisine imkânsız gibi gelecektir. Ancak aslında yoga, hiç de öyle düşünüldüğü gibi sınırlar içermemekle birlikte, herkesin yapabileceği en faydalı sporlardan biridir. Bazı şeker, kalp ve diğer benzer hastalıklarda, yoga yaptıkça kişide iyileşmeler olduğu da ayrıca kanıtlanmıştır.

Yoga, bir din veya inanıştır

Herkesin öyle olduğunu zannettiği öncelikli konu, yoganın ne olup olmadığı konusudur. Yoga, bir doğu felsefesi ve kişinin kendi içsel yolculuğu; bu yolu giderken sarf ettiği çabadır. Bunu zaman zaman fiziksel hareketlerle, kimi zaman da düşünceyle gerçekleştirir. Tüm bunlara rağmen bir ibadet, dinsel birtakım gereklilikler veya belirli bir inanca bağlılık gerektirmez. Sağladığı bu özgürlük, herkesin yoga yapabileceğinin bir kanıtıdır.

meditasyon Yoga Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış
‘’Yoga, bir din veya inanıştır.’’

Yoga yapmak için fit ve zayıf olmak zorunluluğu vardır

Bir diğer yanlış düşünce de, yoganın, kilolu veya bazı rahatsızlıkları bulunan kimseler tarafından yapılamayacağı konusudur. İlk etapta ele alınan ‘’Yoga Başlangıç’’ seviyesi oldukça kolay ve herkesin yapabileceği derecede, kişiyi zorlamayan hareketler içerir. Buna hamile yogası, çocuk yogası gibi örnekler verilebilir. Zira hiçbir temeli olmayan çocuklar da yoga yapabilir, karnının içerisinde bebek taşıyan anne de. Kilo, yoga yapmaya engel değildir.

Yoga yapmak, bağdaş kurup gözleri kapatmaktan ibarettir.’

Çoğunlukla duyulan ve birçok arkadaşımızın da esprisini yaptığı bir konu da yoganın meditasyonla karıştırılmasıdır. Yoga, içinde meditasyonu barındırsa da aslında fiziksel egzersizler bakımından ikisi birbirinden çok farklı pratiklerdir. Bu yönüyle yoga; derin düşünme, odaklanma, nefes, enerji akışları ve düzenli pratikleri içeren; birbirinden farklı birçok alanı içinde barındıran ve oldukça geniş kapsamlı bir terimdir. Tek bir kelimeyle anlatmaya çalışmak, hiç bilmeyen biri için karmaşıklığa sebep olacaktır.

Yoga yapmak için bir mata, hatta stüdyoya gitme zorunluluğu vardır

Yoganın ne olduğunu, ne amaçladığını, neleri içinde barındırdığını kavradınız. Şimdi de bunu yapmak istiyorsunuz ve nasıl yapacağınızı pek de bilmiyorsunuz. Başta da belirtildiği üzere, yoga içinde sınırlandırmalara yer vermez. İstediğiniz alanda yoga yapabilirsiniz; evde, sitenin bahçesinde, plajda ya da balkonda, hatta müzede bile! Bir mat zorunluluğu belirli bir duruma kadar yoktur. Ancak pratiklerinizi yaptığınız mekân elverişli ve güvenliyse kendinizi çok zorlamadan yapabilirsiniz. İleri seviyelerde, duruşlar zorlaştıkça, ellerinizin kaymaması için mat gerekebilir. Aynı şekilde bazı temel adımları kendi kendinize öğrenmeniz mümkün olduğundan, eğitim almak gibi bir zorunluluğu da kısa vadede olmayacaktır.

dogu felsefesi Yoga Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış
‘’Yoga yapmak için bir mata, hatta stüdyoya gitme zorunluluğu vardır.’’

Yoga, nefes konusunda zorlayıcıdır

Son maddede de aynı şekilde bir yanılgı içeren durum söz konusudur. Nefes egzersizleri sanılanın aksine, kolaylık sağlamak adına yapılır. Kişi, herhangi bir zorlanma veya yorulma içine girmesi durumunda çocuk pozisyonunda dinlenerek, nefesini ve bedenini sakinleştirebilir. Nefes alıp vermede zorlanmanın tek bir sebebi, duruşunuzda kendinizi sıkmanızdan ve nefes almayı unutmanızdan kaynaklanır.