27 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviTıkalı burnu açmak için 6 doğal öneri

Tıkalı burnu açmak için 6 doğal öneri

İnsan her an hastalanabilir, özellikle de hava ve ısı değişimleri sırasında ve bahar ile sonbaharın başlangıcında. Bu durum genelde soğuk algınlığı olarak kendini gösterir ve ana göstergesi de tıkalı bir burundur. Pekiyi, tıkalı burun nasıl açılır? İşte tıkalı burnu hızlıca açan 6 doğal yöntem.

İçerikleri

Her şeyden öte, bu durum vücuda yeterince oksijen gitmesini önler ve ikincil olarak ağızdan nefes almak burun yerine geçmez. Bu yüzden tıkalı burnu açmak için etkili yöntemler bulmak önemlidir. Bu yöntemler soğuk algınlığıyla beraber gelen genel sıkıntıları giderebilir. Aşağıda tıkalı burnu çabucak açabilmek için size anlatacağımız yöntemlere göz atın, çünkü bunları değerlendirmezseniz, kendinizi daha da kötü hissetmeye devam edersiniz.

Tıkalı Burun Doğal Olarak Nasıl Açılır?

1- Tıkalı burnu açmak için acı yiyecekler yiyin

Acı baharatlar mukusun rahatlamasına yardımcı olur, böylece de bloke olmuş sinüsler çabucak açılır. Etkisi uzun sürmeyebilir, ama neden yediğiniz şeylerden faydalanmayasınız?

Bunlardan yararlanmak için öğünlerinize tercihen çiğ soğan ve sarımsak ekleyin ya da wasabi veya acı biber kullanın. Ayrıca hardal ve diğer biberler de etkilidir. Bu besleyici gıdaları öğünlerinize ne kadar eklerseniz, bunlardan o kadar çok faydalanırsınız.

2- Sinüslerinize masaj yapın

Sinüsleriniz solunum yolunuzun çevresindeki alanlardır. Burada çok fazla mukus birikebilir, bu yüzden onları rahatlatmak için çevrelerine masaj yapın, bölgeye hafif baskı uygulayın ve böylece tıkanıklık daha az rahatsız edecektir.

Nasıl yapacaksınız?

İşaret ve orta parmağınızın uçlarını göz altındaki bölgeye koyun ve dairesel hareketlerle masaj yapın. Bunu 20-30 dakika yapın, burnunuza yakın yerlere ve göz altlarınıza yakın yerlere bastırın. Son olarak, baş parmaklarınızı yanaklarınıza bastırın ve dışarıya doğru dairesel hareketlerle masaj yapın.

3- Nefesinizi kontrol edin

Sinüslerinizi açmak için hiç kulaklarınızı ve burnunuzu tıkadınız mı? Eğer bunu bir kere denediyseniz, bu tekniğin ona çok benzediğini göreceksiniz.

Nasıl Yapmalı?

Derin bir nefes alın ve burnunuzu tutun. Sonra etrafta yürürken burnunuzdan hava vermeye başlayın. Rahatsızlık hissedene kadar buna devam edin. Şimdi burnunuzu bırakın ve normal nefes alın. Oturun ve birkaç dakika içinde burun yollarınızın açıldığını fark edeceksiniz.

4- Geleneksel tedavi: Deniz suyu solüsyonu

Bunun için iki seçenek var: bir eczaneden deniz suyu almak ya da evde tuzlu su hazırlamak. Bunların her ikisi de etkilidir, ama bizler her zaman evde hazırlanan uygulamaları tercih ediyoruz. Özellikle de kolay oldukları zaman! Sadece biraz su kaynatın, içine tuz atın ve soğumasını bekleyin. Solüsyonu elde ettikten sonra, burun deliklerinize sıkın. Bu solüsyon mukusu sökecek ve tıkalı burun yollarını hemen açacaktır.

5- Nane: Mukusun en büyük düşmanlarından biri

Bildiğiniz gibi, nane solunum yolu problemlerini azaltmak için kullanılmaktadır çünkü içinde asetik ve askorbik asitler bulundurur. Bu maddeler öyle etkilidir ki, mentollü veya mentol temelli ürünleri birkaç kez kokladığınızda, probleminiz yavaş yavaş ortadan kalkacak.

6- Sıcak bir duş alın

Su buharı solunum sistemine işler ve bu şekilde bloke olmuş alanları açarak önceden kaçırdığınız derin nefesleri size yeniden kazandırır. Buna ek olarak, burun kanallarında az miktarda sıcak su da tıkanıklığı açmanıza yardım eder. Duş almanın durumu daha da kötüleştireceğini düşünmeyin. Duşunuzu alıp çıktıktan sonra kurulanın ve ardından herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Unutmayın ki duş aldığınız zaman tüm hapşırma ve öksürmeyle gelen mikropları da üstünüzden atmış olacaksınız. Bu önerileri unutmayın çünkü ne yazık ki hepimiz yer yer bunlara ihtiyaç duyabiliriz.

Bu öneriler sayesinde siz veya sevdikleriniz tıkalı burun yaşarken yardıma hazır olacaksınız. Bunlar kesinlikle denemeye değer!

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Tıkalı burnu açmak için 6 doğal öneri