28 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaKoronavirüsSigara Covid-19 virüsünün enfekte olduğu hücre sayısını üçe katlıyor

Sigara Covid-19 virüsünün enfekte olduğu hücre sayısını üçe katlıyor

İçerikleri

Bağışıklık sisteminin Covid-19 virüsüne karşı verdiği yanıtın azalmasına neden olan sigara, Covid-19 virüsünün neden olduğu enfeksiyonun daha ağır geçirilmesi riskini artırıyor. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmada, sigaranın Covid-19 virüsüyle enfekte olan hücre sayısını üçe katladığı belirlendi.

Sigara Bağışıklık Sistemindeki Molekülleri Düzgün Çalıştırmıyor

California Üniversitesi’nde (UCLA) görev yapmakta olan bilim adamları tarafından laboratuvar ortamında insan kök hücrelerinden yapılan solunum yolu modelleri üzerinde gerçekleştirilen araştırma neticesinde sigaranın, interferon olarak adlandırılan kilit önemdeki bağışıklık sistemi moleküllerinin düzgün çalışmasına engel olduğu tespit edildi. Araştırmadan elde edilen bir diğer önemli bulgu ise sigara, Covid-19 virüsüyle enfekte olan hücre sayısını üçe katlıyor.

Doğal Savunmayı Azaltan Sigara Virüsün Vücuda Yerleşmesini Kolaylaştırıyor

Solunum yollarını bir kaleyi koruyan yüksek duvarlara benzeten araştırma ekibinde görevli Dr. Brigitte Gomperts, “İçilen her sigara bu yüksek duvarlarda delikler açmaktadır. İnsanın doğal savunmasını azaltan sigara, virüsün vücuda yerleşmesini kolaylaştırıyor.” dedi.

İnterferonlar, Covid-19 virüsünün enfekte olduğu hücrelere istilacı patojene karşı saldırıya geçecek proteinler üretmesi talimatını vermekte ve virüsün henüz enfekte olmadığı hücrelere de virüse hazırlıklı olmaları yönünde uyarı yapmaktadır.

Covid-19 virüsü salgın sürecinde basında çok çelişkili haberler yer almış, hatta sigaranın, Covid-19 virüsünün enfekte olma riskini azalttığı dahi iddia edilmişti.

Yeşilay tarafından yapılan ‘Sigara Kullanım Alışkanlıkları ve Bırakma Eğilimi Araştırması’ sonuçlarına göre Covid-19 virüsü salgın sürecinde sigarayı bırakma motivasyonu arttı. Son 6 ay içerisinde her 10 kişiden birinin Covid-19 virüsü salgınından dolayı sigarayı bıraktığı araştırmada sonucunda elde edilen önemli bilgiler arasında yer aldı.