26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaKadınPirinç suyunun saça ve cilde faydaları neler?

Pirinç suyunun saça ve cilde faydaları neler?

İçerisindeki vitaminler ile güzelliğinize güzellik katacak pirinç suyunun saça ve cilde faydaları neler, pirinç suyu saça ve cilde nasıl uygulanır? Detaylar haberimizde.

İçerikleri

Siz de pirinç suyunun saça ve cilde faydaları neler? diye merak ediyorsanız mutlaka yazımızı okumaya devam edin. Pirinç suyu saç ve cilt bakımında yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle Asya ülkelerinde sıklıkla tercih edilen pirinç suyu içerisinde aminoasit barındırmaktadır. B, C ve E vitamini bakımından oldukça faydalı olan pirinç suyunun saça uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Doğru uygulama ve düzenli kullanımda saçların parlak görünmesine olanak sağlamaktadır. Herkesin evinde bulunan pirinçten kolayca elde edilebilen pirinç suyu saç maskesi olarak kullanılabilir. Pirinç suyunun elde edilmesi oldukça kolay ve maliyetsiz bir işlemdir. Soğuk su içerisinde birkaç saat bekletilen pirinç içerisinde bulunan vitaminleri suyu vermektedir. Su beyaz renge sahip olduğunda pirinç sudan ayrılmalıdır. Bu işlem sırasında elde edilen pirinç suyu saç ve cilde uygulanabilmektedir.

Pilav yaparken pirincin yıkanması herkesin yaptığı bir uygulamadır. Bu işlem sırasında pirinçten elde edilen su beyaz bir renge sahiptir. Bu suyun cilt ve saç için uygulanmasının oldukça büyük faydaları bulunmaktadır. Cilt temizliği sonrasında uygulanması tavsiye edilen pirinç suyu maliyetli bir uygulama olmadığından herkes tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca pirinç suyu her cilt tipi için uygundur. Çocuk veya yetişkin fark etmeksizin herkesin haftada bir kez yapması tavsiye edilir. Pirinç suyu ile cilt direkt olarak yıkanabileceği gibi bir pamuk yardımıyla da uygulanabilmektedir. Çin, Japonya ve güneydoğu Asya kadınlarının vazgeçilmez bir güzellik sırrı olan pirinç suyu ile cilt bakımının kusursuz olarak tamamlanması mümkündür.

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları Neler?

Tüm bakım ürünlerinde olduğu gibi pirinç suyunda önemli olan detay doğru kullanımdır. Doğru miktarda kullanımı ile pirinç suyunun saça ve cilde faydaları kanıtlanmış bir gerçektir. Pirinç suyunun birbirinden farklı kullanım şekilleri mevcuttur. Saç ve cilt bakımı için tercih edilen pirinç suyu içerisinde birçok mineral barındırmaktadır. Doğru uygulama ile etkilerinin kısa süre içerisinde görülmesi mümkündür. Cilt ve saç sağlığı için sıklıkla tercih edilen pirinç suyu cildin yumuşamasına ve onarılmasına yardımcı olmaktadır. Tüm cilt tipleri için uygun olan pirinç suyu isteğe bağlı olarak buz küplerine doldurularak da uygulanabilmektedir.

 • Cilt lekelerinin giderilmesine olanak sağlar.
 • Cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.
 • Cilt yüzeyindeki renk eşitsizliklerini giderir.
 • Yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 • Cildin yumuşacık olmasını sağlar.
 • Cilde ihtiyacı olan nemi kazandırır.

Pirinç Suyunun Saça Faydaları Neler?

Pirinç suyu saç içinde oldukça faydalıdır. Saça düzenli uygulanması halinde saç tellerinin onarılmasına olanak sağlamaktadır.

 • Saçların hızlı uzamasına olanak sağlar.
 • Saça ihtiyacı olan nemi verir.
 • Saç tellerini yumuşatır.
 • Saç tellerindeki çatallaşmayı engeller.
 • Saçın daha parlak ve sağlıklı görünmesine olanak sağlar.
 • Saç köklerini güçlendirir.
 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Saçların kabarmasını engeller.

Pirinç Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Pirinç suyu içerisinde amino asitler, B vitamini, E vitamini, mineral ve antioksidan barındırmaktadır. Birçok farklı sebebe bağlı olarak yıpranan saçların onarılması ve güçlenmesi için saç maskesi olarak kullanımı tavsiye edilmektedir. Saç maskesi olarak kullanılan pirinç suyunun haftada bir kez veya iki kez kullanılması yeterlidir.

Saçların karışmasını engelleyen pirinç suyu saç tellerinin yumuşamasına olanak sağlamaktadır. Saçların ihtiyacı olan nemi alabilmesi için pirinç suyunun düzenli olarak maske formunda kullanılması gereklidir. Saç dipleri ve saç uçları dahil olmak üzere saçın her bölümüne iyice yedirilmesi gereklidir. Bekleme süresi kişinin kendi tercihine bağlıdır. En az 5 en fazla yarım saat kadar saçta bekletilmesi tavsiye edilir. Saç hacminin arttırılması ve saçın sağlıklı görünmesi için kullanılmaktadır. Saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırdığı bilindiğinden yalnızca kadınlar için değil erkekler içinde ideal bir saç ürünüdür. Düzenli kullanımda saç dökülmesini ciddi oranda azalttığı gözlemlenmiştir.

Pirinç Suyunun Saça ve Cilde Faydaları