13 Temmuz 2024 Cumartesi
Ana SayfaKadınSaç BakımıHindistan cevizi yağı saç beyazlamasını önler mi?

Hindistan cevizi yağı saç beyazlamasını önler mi?

Beyazlayan saçlar kadın erkek, genç yaşlı herkesin ortak sorunu. Saç beyazlamasına önlem almak isteyenlerin merak ettiği tek soru ise Hindistan cevizi yağı saç beyazlamasını önler mi? Bu yazımızda Hindistan cevizi yağının saça faydalarını derledik.

İçerikleri

Hindistan cevizi yağı gerek sağlık gerekse güzellik için kullanılabilen çok yönlü bir bileşendir. Hindistan cevizi yağını pişirdiğiniz yemeklere ilave edebildiğiniz gibi, cildinizi nemlendirmek ya da makyajınızı temizlemek için de kullanabilirsiniz. Pek çok insan saçlarının sağlığını korumak ya da geliştirmek için Hindistan cevizi yağı kullanmaktadır. Pekiyi, Hindistan cevizi yağı saç beyazlamasını önler mi? Saç sağlığı açısından Hindistan cevizi yağı ile ilgili merak edilenler yazımızda.

Saçlar Neden Yıpranır?

Günlük saç bakımında uyguladığınız yıkama, fırçalama ya da şekillendirme işlemleri saçınıza zarar verebilir. Bu uygulamaların olumsuz etkisi saçlarınızı kıvırcık hale getirmek, kırmak ya da kurutmak olabilir. Bu uygulamaların neden saçınıza zarar verdiğini anlatmak için, öncelikle saçlarınızın yapısı hakkında kısaca bilgi verelim. Saçınız başlıca 3 katmandan oluşur:

Medulla Tabakası: Medulla tabakası saç telinin ortasında yer alan yumuşak bölümdür. Saç telleriniz kalın ise saçınızda daha fazla miktarda medulla tabakası bulunur. İnce telli saçlarda medulla tabakası çok azdır.

Korteks Tabakası: Korteks saçınızda bulunan en kalın katmandır. Bu katman saç rengini oluşturan pigmentleri ve saçı besleyen pek çok protein çeşidini içerir.

Kütikül Tabakası: Bu bölüm saçın en dış kısmında yer alan sert ve koruyucu katmandır.

Saçınıza her gün rutin olarak uyguladığınız yıkama, boyama ya da şekil verme işlemleri özellikle saçınızın kütikül tabakasına zarar verir. Zarar gören kütikül tabakası saç telinizin gövdesini ve merkezindeki bölümleri koruyamaz. Bunun sonucunda saçın korteks tabakasında bulunan lifli proteinlerin bir bölümü kayba uğrar ve saçınız ince, kırılgan bir hale gelir.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Beyazlamasını Önler Mi?
Hindistan Cevizi Yağı Saç Beyazlamasını Önler Mi?

Hindistan Cevizi Yağı Saç Beyazlamasını Önler Mi?

Beyazlayan saçlar kadın erkek herkesin sorunu. Saç beyazlamasına önlem almak isteyenlerin merak ettiği tek soru ise Hindistan cevizi yağı saç beyazlamasını önler mi. Saçların beyazlaması vücudun biyolojik yaşlanmasının bir işaretidir. Saçın tamamen beyazlaşması zaman alır. Saçların yaşa bağlı olarak beyazlaması herkes için kaçınılmazdır. Ancak bazı kişilerde saç beyazlaması yaşlılığın nedeni olmayabilir.

Birçok orta yaşlı insan ve hatta ergenlerde, erken saç beyazlanması gelişir. Genç erişkinleri çok daha yaşlı gösteren 20-30 yaşlarındaki erken beyazlama büyük endişe kaynağıdır. Saçların erken beyazlaması sorunu farklı faktörlerin sonucu olabilir. Anahtar faktörler,

 • Genetik yatkınlık,
 • Hormonal yükseliş ve düşüş,
 • Sigara alışkanlığı,
 • Stres bağımlılığı ve modern yaşam tarzının gerilimi
 • Tiroid bozuklukları veya glikoz seviyesindeki değişiklikler gibi bazı hastalıklar,
 • Saç folikülünün yetersiz pigmentasyonu ve melanin yokluğudur.

Saçların erken dönemde beyazlaşmasını önlemek için kimyasal ürünler yerine doğal çözümleri tercih etmek daha sağlıklıdır. Saç beyazlamasını önlemek için en iyi doğal çözümlerden birisi, her gece kafa derisine saf hindistancevizi yağı ile masaj yapmak ve daha sonra saçı temizlemektir.

Saç Beyazlaması İçin Neden Hindistan Cevizi Yağı Kullanılmalı?

 • Diğer yağlardan farklı olarak, hindistancevizi yağı saç derisine derinlemesine nüfuz eder ve saçınızın proteinini bağlar. Buna karşılık nemi tutar ve lif içeriğini güçlendirir ve saçın beyazlamasını geciktirir.
 • Hindistan cevizi yağı saçın pigmentini korumasına yardımcı olur ve saç derisindeki kan dolaşımını artırır.
 • Erkek genellikle siyah saçlı kafa ister. Hindistan cevizi yağının uzun süreli kullanımı arzunuzu dolduracaktır.
 • Hindistan cevizi yağındaki omega-3 yağ asitleri, hasarı onarmaya ve beyaz saçları önlemeye yardımcı olur .
 • Saçları daha sağlıklı yapan kepeklenmeyi önler . Ve sağlıklı saçlar her zaman beyaz veya griye dönmeyi geciktirir.
Hindistan Cevizi Yağı Saç Beyazlamasını Önlemek İçin Nasıl Kullanılır?
Hindistan Cevizi Yağı Saç Beyazlamasını Önlemek İçin Nasıl Kullanılır?

Hindistan Cevizi Yağı Saç Beyazlamasını Önlemek İçin Nasıl Kullanılır?

Malzemeler;

 • 3 yemek kaşığı limon suyu
 • Hindistan cevizi yağı

Hazırlık ve kullanım;

 • Bir kaseye bir avuç hindistancevizi yağı koyun ve 3 yemek kaşığı limon suyu ilave edin.
 • Hindistan cevizi yağı ve limonu yavaşça karıştırın ve karışım miktarının tüm saç uzunluğunu kaplayacak kadar olduğundan emin olun.
 • Karışımı kökten başlayarak uygulayın. Ürünün emilmesini sağlamak için saç derisine masaj yapın, ardından 1 saat bekleyin.
 • Saçınızı durulayın ve normal şampuanla yıkayın.
 • Bu prosedürü haftada bir kez tekrarlayın.

İpucu: Şunları da yapabilirsiniz hardal yağı ile Hindistan yağını karıştırın ve saçınıza uygulayın. En az bir saat beklettikten sonra saçınızı durulayın. Hardal yağı, saç derinizi besleyen çinko, kalsiyum, demir, magnezyum ve selenyum içerir .

Hindistan Cevizi Yağı Neden Saçınızı Diğer Yağlardan Daha İyi Korur?

Güzellik uzmanları, Hindistan cevizi yağının saçtaki protein kaybını azaltmak ve saçın sağlıklı görünmesini sağlamak için kullanılabilecek en iyi yağ olduğunu düşünüyorlar. Bu düşünceler bazı bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir.

Yapılan bir araştırmada Hindistan cevizi yağı, ayçiçeği yağı ve mineral yağının saçta yaratabileceği etkiler incelendi. Çalışmada saçın ne ölçüde sağlıklı kaldığını ölçebilmek için, uygulama sonrası saçtan uzaklaşan protein miktarı ölçüldü. Ölçüm sonucunda Hindistan cevizi yağı uygulanan saçtaki protein kaybının, ay çiçeği veya mineral yağ uygulanan saçlardaki protein kaybından çok daha az olduğu bulundu.

Çalışmanın devamında Hindistan cevizi yağının kimyasal işlem uygulanan ya da UV ışınlarına maruz kalan saçlarda dahi protein kaybını azalttığı bulundu. Hindistan cevizi yağının saç korumada bu kadar etkili olması, sahip olduğu kimyasal bileşimdir.

Hindistan cevizi yağı, bileşiminde laurik asit olarak tanımlanan orta zincirli bir yağ asidi içerir. Laurik asit, Hindistan cevizi yağına uzun ve düz bir yapı verir. Bu sayede Hindistan cevizi yağı, saç gövdesine çok daha kolay nüfuz eder.

Ayçiçek yağında bulunan yağ asidi ise, laurik aside oranla daha hacimli bir yapısı olan linoleik asittir. Linoleik asit, saç tarafından laurik asit kadar kolay emilemez. Bu nedenle mineral yağı veya ayçiçeği yağı muamele edildikleri saçı tamamen kaplamalarına rağmen, saçın gövdesi tarafından Hindistan cevizi yağı kadar emilemezler.

Yıkamadan önce ya da sonra Hindistan cevizi yağı sürmek saçınızın hasar görmesine engel olur;

Saçınızı yıkamadan önce yağ ile muamele etmek, saçınızın yıkama sırasında ya da ıslakken hasar görmesine engel olur. Saçların en çok hasar gördüğü zaman, ıslak olduğu zamandır. Saç su emerek nemlendiğinde yapısında bazı değişiklikler ortaya çıkar. Islanma sonucu saçın korteks tabakası suyu emer ve kütikül yapısında değişmeye yol açar.

Saçınızı yıkadıktan sonra yağ ile muamele etmek, saçınızı daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Böylece yıkama sonrası saçınızı şekillendirirken ortaya çıkan sürtünme miktarını azaltmış olursunuz. Buna bağlı olarak saçınızın hasar görme ve kırılma olasılığı azalır.

Hindistan cevizi yağı saçlarınızın uzamasına yardımcı olabilir;

Hepimiz, canlı, uzun ve parlak saçlarımız olmasını isteriz. Fakat yaşadığımız ortamdaki hava koşulları ve/veya hava kirliliği gibi nedenlerle saçımız yıpranır ve zarar görür. Bu durum saçların uzamasını zorlaştırır. Çünkü saçlar uzadıkça daha kolay yıpranır.

Hindistan cevizi yağı kullanmak, saçınızı dış etkilerden koruyacağı için istediğiniz kadar uzatmanıza yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi yağı saçı nemlendirir ve kırılmayı azaltır;

Hindistan cevizi yağı uygulamak saçın ıslakken protein kaybına uğramasını önler ve saçın hasarlanmasının önüne geçer. Hindistan cevizi yağı saçı rüzgar, güneş ve duman vb. çevre koşullarının oluşturduğu zararlardan koruyabilir. Hindistan cevizi yağından fayda görebilmeniz için, onu düzenli olarak saç bakım rutininize eklemelisiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları
Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Neler?

Hindistan cevizi yağının saçlara sağlayabileceği başlıca faydaları şunlardır:

Bit Önleme;

Yapılan bilimsel bir araştırmada, küçük bir sprey şişede anason ve Hindistan cevizi yağı bir arada karıştırıldı ve saça uygulandı. Sonuçta bu karışımın saç biti tedavisinde, kimyasal bir madde olan permetrine oranla % 40 daha etkili olduğu bulundu.

Güneşten Koruma;

Güneşten gelen zararlı UV ışınları saçınıza zarar verebilir. Saçlara Hindistancevizi yağı sürmek, güneşten gelecek zararları önleyebilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda, Hindistan cevizi yağının bileşiminde güneş koruma faktörü içerdiği sapandı. Bu nedenle düzenli aralıklarla saça Hindistan cevizi yağı sürmek saçınızı güneşin zararlı etkilerinden koruyabilir.

Kepek Tedavisi;

Kepek oluşumunun başlıca sebebi, saç derisi üzerinde mantar ve/veya bazı mayaların yerleşerek gelişmesidir. Hindistan cevizi yağı, antimikrobiyel bileşenler içerdiği için kepek tedavisinde etkili olabilir.

Saç Dökülmesini Önleme;

Çok fazla taramak ya da şekil vermek saçınıza zarar verebilir. Bunun sonucunda saç dökülmesi yaşanabilir. Bu tip durumlarda düzenli olarak Hindistan cevizi yağını saçınıza uygulamak, saçınızın daha dirençli olmasına yardımcı olur.

Bunların yanı sıra Hindistan cevizi yağını çeşitli yiyeceklerle oral olarak tüketmenin de saçlara iyi gelebileceği düşünülüyor. Fakat bu konuda kesin ispatlanmış bilimsel çalışma sayısı çok azdır.

Saçınıza Hindistan Cevizi Yağı Sürmenin Yöntemleri

Saç sağlığınızı korumak ve geliştirmek için Hindistan cevizi yağını uygulayabileceğiniz yollar şunlardır:

Saç kremi olarak kullanmak:

Saçınızı her zamanki gibi şampuanla yıkadıktan sonra, Hindistan cevizi yağını saçınızın orta kısmına uygulayın ve saçınızı ortasından ucuna kadar nazikçe tarayın.

Yıkamadan sonra saç açıcı özelliğinden yararlanmak için:

Saçınızı şampuanla yıkadıktan ve duruladıktan sonra, fırçalarken zarar görmesini önlemek için saçınıza bir miktar Hindistan cevizi yağı sürün.

Saç maskesi olarak kullanmak için:

Yıkamadan birkaç saat önce, Hindistan cevizi yağını saçınıza sürün ve bekleyin. (Tercihan 1 gece boyunca beklemeniz önerilir)

Ön yıkamadan önce saç koruyucusu olarak kullanmak için:

Saçınızı yıkamadan önce Hindistan cevizi yağı sürün ve bekletmeden yıkayın.

Saç derisini tedavi etmek için:

Yatmadan önce az bir miktar Hindistan cevizi yağı kullanarak saç derinize nazikçe masaj yapın. Bir gece bekleyin ve sabah saçınızı şampuanla yıkayın.

Bu belirtilen yöntemleri düzenli olarak uygularsanız, güzel, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Pek çok insan bu uygulamaları saçlarının ortasından ucuna doğru yaparak, Hindistan cevizi yağının saçlarda fazla yağ oluşturmasını önlemeyi tercih ediyor. Kısa ve ince telli saçlara sahipseniz muhtemelen 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı sizin için yeterlidir. Kalın telli, uzun saçlarınız varsa 2 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı bu teknikleri uygulamak için yeterli olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Ve Limon Saça Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı saç beyazlamasını önler mi?