26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaDiyetFiltre kahve zayıflatır mı, ne zaman içmek daha sağlıklı?

Filtre kahve zayıflatır mı, ne zaman içmek daha sağlıklı?

Sabahları kendinizi enerjik hissetmenize ve güne hazırlanmanıza yardımcı olması için filtre kahve içmeyi sevebilirsiniz, ancak bunun hakkında ne kadar bilginiz var? Filtre kahve içmenin vücudunuzu ve zihninizi nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Pekiyi filtre kahve içmek zayıflatır mı, ne zaman içmek daha sağlıklı? Merak edilenler yazımızda.

İçerikleri

Günün herhangi, bir saatinde kahve içmek pek çok kişi için bir alışkanlık haline gelmiştir. Sabahın erken saatlerinde güne başlarken, öğle vakitlerinde yemekte sonra ya da güzel bir mola verirken akşamları da üzerinizdeki yorgunluğu atmak için tercih ettiğinizi sıcak içeceklerden en önemlisi kahvedir. Özellikle son yıllarda trend haline gelen filtre kahvenin insan sağlığını faydalı mı yoksa zararlı mı olup olmadığı da en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Şeker içermeyen ve kâğıt filtrelerden geçirilen filtre kahve frence presse ya da ekspresse gibi kahve türlerine daha çok faydalı olduğu söyleniyor. Bununla birlikte de filtre kahve tüketenlerin ya da tüketmek isteyenlerin aklında filtre kahve zayıflatır mı, filtre kahve ne kadar içilmeli ve filtre kahve içmenin vücuda etkileri nelerdir, gibi farklı sorular uçuşmaya başladı. Bu yazımızdan da filtre kahvenin yararları zararları ve filtre kahve zayıflatır mı gibi soruların cevaplarını sizinle paylaşacağınız. İşte konunun detayları…

Kahve Tüketimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kahve sağlıklı bir içecek gibi görülebilir. Ama aşırı kahve tüketimi konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor. İçeriğinde bulunan kafein sağlığınızı birçok yönden etkileyebilir. Kahve tüketirken günden en fazla iki fincandan fazlasına kaçmamanız tavsiye edilmektedir. Gelelim filtre kahvenin faydaları ve zararlarına…

Filtre Kahvenin Faydaları Neler?
Filtre Kahvenin Faydaları Neler?

Filtre Kahvenin Faydaları Neler?

Kâğıt filtrelerden demlendiğinden dolayı filtre kahve diğer kahve seçeneklerine göre biraz daha sağlıklıdır. Bu konuda Norveçli araştırmacılar bir araştırma yapmış ve 20 ile 80 yaşları arasından yaklaşık 508. 747 erkek ve kadın üzerindeki sağlık verilerini bir araya derlemiş. Ve bunların ortalama 20 yıl boyunca takip etmiş ve elde ettikleri sonuçlar ise şu şekildedir;

Erken Ölüm Riskinde Azalma Görülmüş

Yapılan araştırmalarda filtre kahve içen kadın ve erkeklerde erken ölüm riskinde oranında azalma olduğu görülmüştür, filtresiz kahvelerde bu oranlar çok fazla düşük orandadır. Filtresiz kahve tüketen erkeklerde %4 kadınların da azalma olduğu saptanmıştır. Filtre kahvenin kalp damar hastalıkları ya da felçten daha düşük ölüm riskiyle ilişkili olduğu tahmin ediliyor. Yapılan araştırmadan en düşük ölüm oranın günde bir ile 2 bardak filtre kahve içenler arasında yer alıyor

Kolesterol Alımını Daha Az Sağlıyor

Filtrelenmemiş kahvenin kolesterolü yükselttiğini söyleyen araştırmalar bu durumun vücut sağlığı için son derece tehlikeli olduğunu dile getiriyor. Fakat filtre kahve daha az kolesterol alımı sağladığından dolayı kahve severleri bu kahveyi tercih etmelerini gerektiğini altını çiziyor. Filtresiz kahveyi kaynatırken tortu ve yağlı kısımların suyun yüzeyine çıktığını görürsünüz. Pişerken açığa çıkan yağlı kısma diterken denir. Ve kahve içerisinde kafetol ve Kohweol adından iki çeşit yağ vardı. Bu yağlar çoğunlukla bağırsaklarınıza girme eğiliminde olduklarından dolayı vücuttaki kolesterol alımına neden olan reseptörü bloke edip, kolesterol alımını artırarak vücutta ciddi bir hastalık haline gelirler. Filtre kahvede kullanılan bu yağlar ve tortular ise filtrelenir ve yalın bir halde tüketime hazır olur.

Kanser Riskini Önlüyor

Filtre kahvenin kolesterolü önleyip, kalbi korumasının yanı sıra belirli kanser türlerini oluşma riskini önlediği de söyleniyor. Günümüze kadar yapılan araştırmalar üzerinde filtre kahvenin Anti-enflamatuar ve antikanserojenik özellikler içerdiğinin ve bunlarında prostat kanseri, ağız kanseri ve karaciğer kanseri ile melanomun etkilerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ama bu kadar faydaları var diye filtre kahve tüketimini fazla aşırıya kaçırmamanız gerekir. Uzmanlar günde en fazla iki fincan içilmesini kâfi olduğunu ifade ediyor. Mutlaka filtre kahvenin de siyah yani sade olanından içilmesi gerektiğini belirtiliyor. Çünkü içerisine eklenen krema süt şeker gibi besinlerin kahvenin faydalarını yok ettiği söylenilmektedir. Ayrıca tükettiğiniz kahvenin türüne ve içeriğindeki özelliklere göre farklı etkiler yarattığını da unutmamak gerekir.

Filtre Kahve Zayıflatır Mı?
Filtre Kahve Zayıflatır Mı?

Filtre Kahve Zayıflatır Mı?

Kilo vermeyen yardımcı olan filtre kahve içerisinde klorojenik asit gibi birtakım bileşikler vardır. Yemekten hemen sonra filtre kahve içtiğiniz zaman kahvenin içeriğindeki klorojenik asit vücutta glikoz ve yeni yağ hücrelerinin üretimi azaltır. Bu sadece klorojenik asit ve kafein bakımından zengin siyah kahveler tüketildiğinde gerçekleşir. Ayrıca filtre kahve süt kreme ya da şeker gibi maddeler eklenmeden sade bir şekilde tüketildiği zaman zayıflatıcı etkisi çok fazladır. Özellikle spordan yürüyüşten sonra filtre kahve tüketmek yağ yakımını hızlandırır. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki, filtre kahve de diğer besinler gibi zayıflatmada tek başına etkili olmamaktadır. Yanında diyet egzersiz ve bol su tüketimine de dikkat edilmesi gerekir.

Filtre Kahve Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayanların günde en fazla 2 fincan tok karnına filtre kahve tüketmeleri gerekir. Sade olarak tüketildiğinden dolayı aç karnına tüketmeniz durumunda bir takım mide sorunlarına neden olabilir. Bir haber sitesinde yayınlanan bir video da bir doktorun günde 4 fincan filtre kahve tüketilebileceği söyledi. Fakat bu durum kadınlardan herhangi bir olumsuz etki, yaratmazken erkeklerde ise pankreas iltihabına neden olduğu söyleniyor. Bu nedenle kendinizi fazla riske atmadan günde en fazla iki fincan kahve içmenizi öneririz.

Filtre Kahveyi Ne zaman İçmek Daha Sağlıklı?
Filtre Kahveyi Ne zaman İçmek Daha Sağlıklı?

Filtre Kahveyi Ne zaman İçmek Daha Sağlıklı?

Uzmanlar gerek filtre kahve olsun gerekse de diğer kahve seçenekleri olsun sabahın erken saatlerinde ve özellikle aç karnına kahve tüketmenin zararlı olabileceğini düşünüyor. Kahvenizi en erken sabah kahvaltı yaptıktan sonra sabah saat 10 ‘dan sonra veya öğleden sonra mola saatlerinde tüketmenin daha sağlıklı olduğunu dile getiriyor.

Filtre Kahve Hangi Durumlarda Zararlı?

Her besinin aşırıya kaçarak tüketirken bir zararı olur. Bu durum filtre kahvede de aynıdır. Aşırı oranda filtre kahve tüketenlerde bir süre sonra mide bulantısı refüj gastrit, ülser gibi mide hastalıkları, kalp çarpıntısı mide ağrısı yüksek tansiyon ve uykusuzluk gibi sorunlar oluşacaktır. Bu nedenle ne kadar sıklıkla ve be zaman filtre kahve tüketmeniz gerektiği konusunda uzmandan bir tavsiye alabilirsiniz. Bunun dışında internetten ya da diğer mecralardan aldığınız kulaktan dolama bilgiler ile fazla kahve tüketimi gibi bir eyleme kalkışmayın.

Not: Filtre kahve makinesi olarak düşünürseniz Fakir fincanlı filtre kahve makinesi de aklınızda olsun.

Filtre Kahve Nasıl Demlenir – Dyt. Kevser Sare Ateş