12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkBeslenmeEvde lezzetli filtre kahve nasıl yapılır?

Evde lezzetli filtre kahve nasıl yapılır?

İçerikleri

Filtre kahve, geleneksel Türk kahvesine göre çok daha sert ve aromatik bir tat sunan bir kahve çeşididir. Genellikle kafeye gidildiğinde istense de bu kahvenin evde hazırlanması oldukça kolaydır. Bilmeniz gereken birkaç basit teknik ile birlikte çok lezzetli filtre kahveleri evde kendiniz yapabilirsiniz. Üstelik filtre kahve yapımı için çok pahalı makineler almanıza gerekmez. filtre kahve nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, çok kısa ve kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Marketten Kahvenizi Alın

Filtre kahve, nescafe gibi çözünebilir bir kahveden üretilemez. Marketlerde filtre kahve için özel öğütülmüş kahveler bulunuyor. Bu kahvelerden bir tanesini alarak denemeye başlayabilirsiniz. Filtre kahve satın alırken, aynı markaya ait birçok farklı filtre kahve çeşidi görürsünüz. Bunun temelinde aroma, sertlik gibi konular yer alıyor. İdeal kahvenizi seçmeden önce internette ufak bir araştırma yaparak size en uygun filtre kahveyi bulabilirsiniz. filtre kahve yapımı öncesi kahve seçiminizin lezzete etkisi çok büyüktür.

Uygun Bir French Press Temin Edin

Filtre kahve, kağıt filtreler ile de kolay bir şekilde yapılabilse de en lezzetli ve yoğun kıvama French Press makinesi ile gelebilir. French Press makinesini, kahve dükkanlarından bulabileceğiniz gibi, çeşitli hediyelik eşya dükkanları ve hatta marketlerde bile bulabilirsiniz. Fiyatları 20 TL’den başlayıp 200 TL’ye kadar gidebiliyor. Fiyat farkının kahvenin tadına elbette çok ciddi bir etkisi yok fakat dayanıklılık açısından, içinde kullanılan ürünler bakımından önemi büyük. Orta fiyatlı bir French Press size 3-4 yıl rahat rahat yetecektir. Evde filtre kahve yaparken makineye özen gösterirseniz çok daha uzun süre sağlam kalır.

Suyu Isıtın

Marketten Filtre kahvenizi, French Press makinenizi aldınız. Kahve yapımına başlayabilirsiniz öyleyse. Filtre kahve nasıl yapılır sorusunda ilk iş suyu ısıtmaktır. Kullandığınız suyun musluk suyu olmaması, içme suyu kullanmanız çok önemli. Musluk suyunu kaynatsanız bile aynı yumuşaklığı elde edemeyebiliyorsunuz. İçme suyunu kaynatın ve 1 dakika kadar bekleyin. Böylece suyun derecesi azalacaktır. Eğer su kaynar kaynamaz dökerseniz, kahveyi yakacak ve acı bir tat verecektir. Filtre kahve yapımı sırasında su 80 derece civarında olmalıdır.

Önce Kahve

French Press makinenizin içinden çıkan kaşık, 1 fincan kahve için ayarlanmıştır. 1 fincan kahve için hazırlamak istiyorsanız 1 kaşık filtre kahve yapımı için yeterli olur. Daha aromatik ya da sert bir kahve istiyorsanız 1 buçuk, 2 kaşığa kadar çıkartabilirsiniz bunu. Kahveyi french pres makinesine dökün ve üzerine birkaç damla sıcak su dökün. Böylece kahvenin aromaları açığa çıkacak ve daha yoğun bir kıvam elde edilecek. Artından çok yavaş bir şekilde kaç fincan içecekseniz o kadar sıcak su doldurun. Evde filtre kahve yaparken fazla yapmak, hızlı soğuyacağı için pek yararlı olmayacaktır. İçeceğiniz kadar su doldurmanız önemli. Burada hız çok önemli. Eğer hızlı dökerseniz, tüm lezzeti, tadı kaçacaktır. Bu yüzden daha ağır ağır dökmeye özen gösterin.

Bekleyin

Filtre kahve neredeyse hazır. Tek yapmanız gereken kahvenin iyice olması için 4 dakika beklemek. 4 dakikayı 30 saniyeden uzun ya da kısa tutmayın. Bu süre, filtre kahvenin sıcak su ile beklemesi gereken en ideal süredir. 4 dakika bekletirseniz, maksimum seviyede lezzet ve aroma alırsınız.

Yavaşça Fincanları Doldurun

Kahveniz 4 dakika sonra hazır olacak. Filtre kahve yapımı son adımı ise French Press makinesinin üzerindeki filtreyi yavaşça aşağı indirin. Bu şekilde kahve telvesi altta kalacak, kahve filtrenin üzerine çıkacak. Sonuna kadar indirdikten sonra kahvenizi ısıtılmış fincanlara yavaşça doldurun. Mümkün olduğunca sıcak bir şekilde kahvenizi için. filtre kahve nasıl yapılır sorusunun cevabını deneyerek siz de muhteşem bir lezzet elde edebilirsiniz. Evde filtre kahve lezzeti, dışarıda içtiklerinizden çok daha güzel olacak.

Filtre kahve yapımında gördüğünüz gibi temel şey yavaş hareketlerdir. Hızlı yapacağınız hareketler, kahvenin tadına ve aromasına olumsuz etkiler gösterir. Bu yüzden çok daha ağır çalışmalısınız.