20 Nisan 2024 Cumartesi
Ana SayfaKadınErken Menopoz Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erken Menopoz Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erken menopoz, son yıllarda tüm dünyada sıkça görülen rahatsızlıklardan biridir. İşte erken menopoz nedenleri, belirtileri ve bitkisel tedavisi.

İçerikleri

Menopoza giriş için normal görülen 51 yaş sınırı, gün geçtikçe çok daha erken yaşlara düşmektedir. Bunun nedeni genellikle genetik hastalıklardır. 40 yaşın öncesinde menopoza girildiğinde, bu durum ”erken menopoz” olarak görülmektedir.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Erken menopoz durumu kadınlarda görüldüğünde, sıklıkla benzer belirtiler vermektedir. Bu belirtilerin en başında ise, düzensiz adet dönemleri ve kaçırılan regl durumu gelmektedir. Bunun yanı sıra gereğinden fazla regl olmak ve vücutta bir anda oluşan sıcak basması hissi de en çok görülen erken menopoz belirtisidir.

Bahsi geçen belirtiler, erken menopoz durumunda en sık görülen belirtilerdir. Bu belirtilerin dışında uykusuzluk, ciltte kuruluk, mesaneyi kontrol etmede güçlük, göz ve ağızda görülen kurumalar, vajinal kuruluk ve duygularda oluşan ani değişimler de bu sorun ortaya çıktığında görülen belirtilerdir. Tüm bu belirtilerden biri ya da birkaçı söz konusu ise ve yaşınız 40’ın altındaysa mutlaka erken menopoz şüphesi ile bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Erken Menopoz Tanısı Nasıl Konur?

Erken menopoz tanısı konulması için, başvuracağınız hekim ilk olarak kan tahlilleri istemektedir. Bununla birlikte estradiol seviyenizin belirlenmesi için ayrı bir tahlil istenebilir. Estradiol testinin sonucunda düşük bir oran çıkarsa ve bu oran 30’un altında görülürse, kişinin menopozda olduğunun göstergesidir. Bu tahlillerin yanı sıra, menopozu teşhis etmekte kullanılan en önemli tahlil folikül uyaran hormonları ölçmekte kullanılan bir kan tahlilidir. Bu tahlilin yaptırılması da, menopoza girip girmediğinizi belirleyebilmektedir.

Erken Menopoz Nedenleri Nelerdir?

  • Kromozom kusurları. Kromozomlardaki kusurlar erken menopoza neden olabilir,
  • Genetik unsurlar,
  • Otoimmün hastalıklar,
  • Yumurtalıkların ameliyat ile alınması,
  • Kanser için kemoterapi veya pelvik radyasyon tedavileri .

Erken Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Erken menopoz tedavisinde amaç, kadının ihtiyacı olan hormonları yaklaşık 50 yaşına kadar karşılamaktır. Özellikle de erken yaşta menopoza giren kadınlarda düşüşe geçen östrojen hormonu, diğer sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına sebep olacağı için, hekimin önereceği bazı ilaçlarla östrojen yüklemesi yapılmaktadır. Hastanın 50 yaşına kadar, her yıl düzenli şekilde kontrolleri yapılmakta ve hormon tedavisi alması sağlanmaktadır. Bu tedavi süreci normal menopoz yaşına ulaşıldıktan sonra bırakılabilir. Hasta, ilaç tedavisine devam etmeyi uygun görürse, hormon tedavisi 5 yıl daha devam ettirilmektedir.

Saraçoğlu Erken Menopoz Kürü Tedavisi Bitkisel Çözüm