14 Nisan 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviBoğaz ağrısı en hızlı nasıl geçer, ne iyi gelir?

Boğaz ağrısı en hızlı nasıl geçer, ne iyi gelir?

Soğuk havaların başlamasıyla birlikte boğaz ağrılarında ve boğaz enfeksiyonlarında çok ciddi artış yaşanmaktadır. Boğaz bölgesinde hissedilen ağrı bazen 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçerken, bazı boğaz ağrıları ise ilerleme kaydederek bronşit, farenjit gibi ciddi sağlık problemlerini tetikleyebilmektedir. Pekiyi, boğaz ağrısı nasıl geçer, evde boğaz ağrısı en hızlı nasıl tedavi edilir? Boğaz enfeksiyonuna dair tüm merak edilenler yazımızın devamında.

İçerikleri

Boğaz ağrısı genellikle bademciklerde şişme olarak değerlendirilmektedir. Bademcikler şiştiği ve kızardığı zaman ağzın arka kısmında yer alan yumuşak dokuda ağrı hissedilir. Bu ağrı hissi nedeniyle yutkunmada zorluk çekildiği gibi konuşma güçlüğüne de neden olabilmektedir.

Tedavi için hekime müracaat edildiği zaman boğaz muayene edilerek boğazda kızarıklık görülürse tanı konmaktadır. Ayrıca kızarıklığın yanı sıra boğazda beyaz lekeler ve irinlerde görülebilir. Bu beyaz lekeler ve irinler ise iltihap ve bakterilerin neden olduğu bir hastalığa işaret etmektedir. Peki, ‘Boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde hangi antibiyotik kullanılır?’ ve ‘Boğaz enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir?’ İşte boğaz enfeksiyonları hakkında merak edilen her şey…

Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Boğaz ağrısının nedenleri incelendiği zaman altında yatan hastalık belirtileri de ortaya çıkmaktadır. Boğazda ağrı hissine neden olan temel faktörün ise virüsler olduğu bilinmektedir.

Toplumda soğuk algınlığı olarak bilinen hastalıklar çoğu zaman boğazda ağrı hissiyle belirti gösterir. Bu tür sağlık problemlerine ise daha fazla mevsim geçişlerinde ve soğuk nedeniyle vücudun dirençsiz kaldığı durumlarda rastlanmaktadır.

Yine boğaz ağrısına neden olan hastalıklar arasında su çiçeği, kabakulak, kızamık, mononükleoz gibi hastalıklarda bulunmaktadır.

Bakteriyel enfeksiyonlarda boğaz ağrısını tetikleyebilmektedir. Bakteriyel boğaz enfeksiyonundan dolayı boğaz bölgesinde pamuksu diye tabir edilen görüntüye rastlanabilir. Boğaz bölgesinde iltihaplanma görülür.

Boğazın tahriş olması da boğaz ağrısını tetikleyen durumlar arasındadır. Örneğin toz, bahar alerjileri, kimyasallar, evcil hayvan gibi alerjik reaksiyonu tetikleyen durumlarda boğaz ağrısına sık rastlanır.

Bunlar haricinde kuru hava boğazı kuruttuğundan dolayı kuru öksürüğe neden olur. Kuru öksürük ise boğazı tahriş ederek ağrıyı tetikler.

Boğaz Ağrısında Hangi Belirtiler Görülür?
Boğaz Ağrısında Hangi Belirtiler Görülür?

Boğaz Enfeksiyonunda Hangi Belirtiler Görülür?

 • Boğaz bölgesinde kuruluk hissi
 • Boğaz bölgesinde yanma hissi
 • Boğazın şişmesi
 • Ağız tadında değişiklik
 • Ağızda koku olması
 • Terleme
 • Ateş
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Viral enfeksiyondan kaynaklanan boğazda ağrı hissi kendiliğinden geçebilmektedir. İyileşme süreci genellikle bir hafta kadar sürer. Boğaz ağrısıyla birlikte ateşlenme gibi şikayetler görülüyorsa, ağrı kesici ve ateş düşürücü alınmasında bir sakınca yoktur. Boğaz ağrısının aspirin ile tedavisi kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Boğazda ağrı hissine bakteriyel enfeksiyonlar neden oluyorsa tedavisinde antibiyotik kullanılması tavsiye edilmektedir. Boğaz ağrısının tedavisinde kullanılacak antibiyotiğe ise kesinlikle uzman bir hekim karar vermelidir. Çünkü antibiyotikler çok güçlü ilaçlar sınıfına girdiği için vücut direncini düşürmektedir. Bu nedenle de antibiyotiklerin kesinlikle uzman hekim kontrolünde alınması tavsiye edilir.

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

 • Gün içerisinde bol su tüketilmesi ihmal edilmemelidir.
 • Boğaz nemli tutulmalıdır.
 • Boğazın yorulmaması için çok konuşmamaya dikkat edilmelidir. Çünkü boğazın yorulması boğazın tahriş olmasını kolaylaştırır.
 • Alkol ve sigara tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • İçeriğinde kafein barındıran içecekler tüketilmemelidir.
 • Ilık suyla bal karıştırılarak içilmelidir.
 • Tavuk ve et suyu içilmelidir.
 • Boğaz bölgesinin yumuşaması için tuzlu suyla gargara yapılmalıdır.
 • Yine boğaz bölgesinin yumuşamasında pastil kullanılması oldukça etkilidir.

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Bebeklerde sık rastlanılan sağlık problemleri arasında boğaz enfeksiyonu da yer almaktadır. Bebeklerde boğaz enfeksiyonuyla birlikte ateşinde seyretmesi ebeveynleri bir hayli tedirgin etmektedir. Bebeklerde bağışıklık sistemi çok zayıf olduğundan dolayı enfeksiyona yol açan bakteriler veya viral enfeksiyonlar çok hızlı bir şekilde etkili olabilmektedir. Bebeklere ilaç verilmesi de sıkıntılı bir durum olduğundan dolayı bebeklere uygulanan ilaç tedavisi kesinlikle hekim kontrolünde olmalıdır. Bebeklere özel üretilen ilaçlarla ağrı hissi ve enfeksiyonun etkisi azaltılabilir. Bebeklere verilecek ilaçların dozu ayarlanırken yaşı ve kilosu kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Boğaz Enfeksiyonuna Hangi Bitkisel Tedavi İyi Gelir?

Ada Çayı

Ada çayıyla ekinezyanın karıştırılması boğaz ağrısını hafifletmektedir. 1 çay kaşığı ada çayı ve 1 çay kaşığı ekinezya yarım bardak kaynatılmış suya katılmalı ve demlenmesi için bir süre beklenmelidir. Demini alan karışım süzüldükten sonra sprey şişesine konularak gün içerisinde 3 defa boğaza sıkılmalıdır. Bu bitkisel tedavi yöntemi boğazı yumuşatmakta ve rahatlatmaktadır.

Limon Suyu

Bol miktarda C vitamini içeren limon boğazda hissedilen ağrıya çok iyi gelmektedir. Boğazın nemli kalmasında da limon oldukça etkilidir. Bir bardak suya 1 yemek kaşığı limon suyu ilave edildikten sonra karıştırılmalıdır. Bu karışımın daha etkili olmasını isteyenler ise içerisine tuz ve bal katabilirler.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Boğaz ağrısı en hızlı nasıl geçer, ne iyi gelir?