28 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkHastalıkAkalazya (LES) Nedir? Akalazya Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akalazya (LES) Nedir? Akalazya Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yutkunmada problem mi yaşıyorsun? Göğsünde ağrı mı var? Akalazya denilen nadir bir hastalık bunlara neden olabilir? İşte akalazya nedenleri, belirtileri ve tedavisi.

İçerikleri

Akalazya (LES) yiyecek ve sıvıların midenize geçmesini zorlaştıran nadir bir hastalıktır.

Akalazya (LES) Nedir?

Akalazya, kısaca LES olarak adlandırılan alt özofageal sfinkter adındaki kaslı bir halkanın, yutkunma esnasında açılmaması sonucu ortaya çıkar. LES adlı bu kas halkası ise yemek borusunda bulunmaktadır. Hal böyle olunca, akalazya problemi yaşayan insanlar ciddi bir durum ile karşıya demektir.

Akalazya Belirtileri Nelerdir?

Akalazya problemi bulunan kişilerin karşılaştığı ilk belirti yutma güçlüğüdür. Bunun yanı sıra hastaların yuttukları yiyeceklerin yemek borusunda sıkışması hissi ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun tıbbi adı disfajidir. Ayrıca bu belirtilerle birlikte oluşan öksürme, nefessiz kalma gibi semptomlar da boğulma riskini ortaya çıkarmaktadır.

Hastalığın diğer belirtileri ise kilo kaybı, yoğun şekilde görülen ağrılar, midede ekşime, göğüs ağrısı ve yemek sonrası rahatsız hissetme olarak sıralanabilir. Bu belirtiler asit reflüsünde de ortaya çıkabildiği için, en doğru teşhis bir hekime başvurarak konulmalıdır.

Akalazya Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akalazya, katı ve sıvı besinleri yutmakta güçlük sorununun ilerlemesiyle birlikte kuşkulanacak bir rahatsızlıktır. Bu tür zorluklarla karşı karşıya kalındığında bir hekime başvurulması gerekir. İlgili hekim, ilk olarak hastanın öyküsünü dinleyecek ve akalazya teşhisini koymak için özofagus manometrisi uygulayacaktır. Ayrıca yemek borusu röntgeni de bu teşhisin koyulmasına yardımcı olabilmektedir. Birçok doktorun ilk tercihi ise endoskopi yöntemini kullanmaktadır. Koyulan teşhise, hastalığın şiddeti ve derecesine göre uygulanacak tedavi yöntemi değişmektedir. Hafif bir akalazya vakası söz konusu ise, ilaç tedavileri ile yemek borusunda bulunan ilgili kaslar kontrol altına alınmaktadır.

Bu rahatsızlığın tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise yemek borusunu genişletmektir. Endoskopi yardımı ile uygulanan bu yöntemde, kişinin yemek borusuna ince bir boru yardımıyla ulaşılır. Yemek borusunun alt kısmına gelindiğinde boruya iliştirilen balon şişirilir. Bu işlem sayesinde yemek borusunun genişlemesi sağlanır. Akalazya tedavisinde kullanılan son yöntem ise cerrahi müdahaledir. Hekim uygun görürse cerrahi operasyon gerçekleştirilerek, yemek borusu alt kısmı kesilir ve genişletilir.

Hekim uygun görürse cerrahi operasyon gerçekleştirilerek, yemek borusu alt kısmı kesilir ve genişletilir.

Prof. Dr. Orhan Tarçın Akalazya Endoskopik Tedavisi