21 Haziran 2024 Cuma
Ana SayfaKadınFaydalı BilgilerYumurtayı Kaynattığınız Suyu Sakın Dökmeyin!

Yumurtayı Kaynattığınız Suyu Sakın Dökmeyin!

İçerikleri

Yumurta kaynattığınız su mineral ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Evinizde bulunan çiçeklerinizi bu suyla sulayarak solmuş çiçeklerinizi bile canlı hale getirin.

SAÇINIZIN CANLI GÖRÜNMESİNİ SAĞLAR   Suyu ılıtıp saçınıza dökün protein açısından zengin olan yumurta suda kaynatılınca protein suda çözünür ve saçınızın daha canlı görünmesini sağlar.

KİRECİ TEMİZLEMEK İÇİN YUMURTA KABUĞU

Yumurtanın kabuklarını da kaplardaki kireci temizlemek için kullanabilirsiniz. Kaplardaki kireci temizlemek için kabın içine yumurta kabuklarını bırakıp kaynatın veya bir miktar sirke döküp kaynatın. Kireç’in yok olduğunu göreceksiniz.

YUMURTA KABUĞUNUN FAYDALARI..

Yumurta kabuğunun faydaları, Çöpe atılan yumurta kabuğunun aslında bilinmeyen pek çok faydası vardır. Cilt lekeleri, kırışıklıkları, cildin yaşlanması, kemik erimesi ve bağışıklığın güçlenmesi gibi pek çok faydası olan yumurta kabuğu bu tür rahatsızlıklara şifa olan bir besin kaynağıdır. İçeriğinde bolca kalsiyum bulunduran yumurta kabuğu özellikle menopoz döneminde ortaya çıkan kemik erimesi hastalığının oluşma riskini azaltır. Kemik erimesine karı yumurta kabuğu iyice öğütülerek günde yarım tatlı kaşığı kadar tüketilir.

Yumurta Kabuğu Nasıl Tüketilir?

Yumurta kabuğu havanda ya da blender yardımı ile iyice ufalanır. Ardından günde yarım tatlı kadar yenir. Daha fazla tüketmenin her hangi bir zararı yoktur. Ancak vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamak için yarım tatlı kaşığı tüketmek yeterlidir. Yetişkinlerde bu miktar yeterli olurken çocuklarda yarım çay kaşığı kadar tüketilmelidir.   Kırışıklıklar ve ciltte oluşan lekeler üzerinde de olumlu etkileri olan yumurta kabuğu bu tür sorunlara karşı tedavi amacı ile kullanılabilir. Özellikle cilt maskesi yapımında kullanılan yumurta kabuğunun kalsiyum içeriği ciltte detoks etkisi yaratır. Alkol ve sigara kullanan kişilerde daha çok karşılaşılan cilt yaşlanmasını geciktirmek için de kullanılabilir.

Kalsiyum Desteği İçin Yumurta Kabuğu Nasıl Kullanılır?

1 tane yumurta kabuğu Yeteri kadar limon suyu

Hazırlanışı: Yumurta kabuğu iyice kurutulup ezildikten sonra ağzı kapalı hava almayacak bir kabın içine alınır. Üzerini geçecek şekilde limon suyu ilave edilerek kabın ağzı kapatılıp buzdolabında 4 gün kadar bekletilir. Yumurta kabukları limon suyu içinde iyice eridikten sonra karışım günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için yenebilir.

Kemik Erimesine Karşı Yumurta Kabuğu Nasıl Kullanılır?

20 diş sarımsak 40 tane yumurta 2 yemek kaşığı zencefil 20 tane yumurta kabuğu 1 avuç kadar kapari turşusu

Hazırlanışı:

20 adet limonun suyu sıkıldıktan sonra cam bir kavanozun içine alınır. Sarımsakların kabukları soyularak limon suyunun üzerine ilave edilir. Daha sonra turşu blenderdan geçirilir ve malzemelerin üzerine eklenir. Yumurta kabukları blenderdan geçirilerek un haline getirilir ve zencefil ile beraber kavanoza eklenir. Kavanozun ağzı sıkıca kapatılarak 1 hafta boyunca buzdolabında bekletilir. Hazırlanan karışım bir hafta sonra kahvaltı öncesi 1 kahve fincanı tüketilir.

Cilt Lekelerine Karşı Yumurta Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Cilt lekelerine karşı kesin bir yol arayanlar için yumurta kabuğu harika bir tercih olacaktır.   1 kahve kaşığı yumurta kabuğu 1 kahve kaşığı yoğurt 1 yemek kaşığı yumurta akı 2-3 damla limon suyu

Hazırlanışı Ve Uygulanışı:

Büyün malzemeler cam bir kabın içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım ciltte var olan lekelerin üzerine sürülerek 20 dakika kadar bekletilir. Ardından maske ılık su ile yıkanır.   Uygulanan maske, cildin yenilenmesini sağlar, ciltte oluşan lekeleri gidererek cildin rengini ayarlar, cildin daha beyaz bir görünüm kazanmasını sağlar ve cilde daha aydınlık bir görünüm kazandırır.

Tahriş Olmuş Ciltlere Karşı Yumurta Kabuğu Nasıl Kullanılır?

2 tane yumurta kabuğu Elma sirkesi

Hazırlanışı:

Yumurta kabukları ufalandıktan sonra bir kaseye alınır ve üzerini bir parmak geçecek kadar sirke ilave edilir. Ağzı kapatılarak 3 gün boyunca bekletilir. Bekleme süreci tamamlandıktan sonra hazır hale gelen karışım ciltte tahriş olan bölgelere sürülür.