25 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaKadınFaydalı BilgilerYumurta Kabuğunun Sürpriz Kullanımları

Yumurta Kabuğunun Sürpriz Kullanımları

İçerikleri

Yumurta kabuğunun en pratik kullanımlarından biri kozmetik kategorisine aittir. Tozlaştırılıp oje veya tırnak cilası ile karıştırılan yumurta kabuğu tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olabilir. Yumurta kabuğu çoğu zaman çöpe atılır; ancak aslında kabuklar günlük hayatımızda son derece kullanışlı olabilirler. Bugünkü yazımızda yumurta kabuklarının en şaşırtıcı kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Yumurta Kabuğu Hakkında Bilgiler

Yumurta kabuğu aynı zamanda belli antiasitlerde bulunan bir madde olan kalsiyum karbonattan meydana gelir. Orta büyüklükte bir yumurtanın kabuğunda yaklaşık 750-800 mg kadar kalsiyum bulunur. Kabuk yumurtanın toplam ağırlığının %9 ile 12’si kadarını meydana getirir ve oksijen ile nem ve karbondioksitin açığa çıkmasını sağlayan gözeneklere sahiptir.Kabuğun rengi yumurtayı yumurtlayan tavuğun cinsine bağlıdır. Beyaz tavuklar aynı renkte yumurta üretirlerken, kahverengi olanlar kahverengi yumurta yumurtlarlar.

Kabuk nerelerde kullanılabilir?

Doğal yara bandı işlevi görür

Yumurta kabuğu zarı (içerideki hafif şeffaf tabaka) kesik ve çiziklerin iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılır. Siz de bir sonraki sefer bir yerinizi yaraladığınızda, yaranızın üstüne uygulayabilirsiniz.

Kahvenizin tadını zenginleştirir

Kahveyi birkaç yumurta kabuğuyla beraber yaparsanız (yüzyıllardır uygulanan bir gelenek), kahvenin sertliği azalacaktır. Önce kabukları iyice yıkamayı ve herhangi bir parça yutmamak için kahveyi süzmeyi unutmayın.

Bahçedeki haşereleri kovar

Salyangoz gibi yumuşak vücutlu hayvanlar yumurta kabuğunun keskin kısımlarını geçemez ve bu da bitki ve çiçeklerinizi bu avcılara karşı korur.

Domateslere ve bitkilere“kalsiyum takviyesi” yapar

Bir bahçeniz varsa, o zaman domates bitkilerinin meyvelerinin ağırlığını desteklemekte zorlandığını biliyorsunuzdur. Deneyimli bahçıvanlar genelde domateslerin yetiştiği toprağa yumurta kabuğu koyarak bu sorunun üstesinden gelirler.

Yenirler

Birçok insan yoğun kalsiyum içerikleri sebebiyle yumurta kabuklarını yer. Yemek için, yemeklerinizde ezip kullanabilir, çorbanın, tatlının, kremaların, salataların üstüne serpebilirsiniz. Yemeğin tadını etkilemezler ve kemik sağlığınıza katkıda bulunurlar.

Başlangıç tohumları

Bir bahçeye başlıyorsanız, toprağa tıpkı domateste olduğu gibi yumurta kabuğu ekleyebilirsiniz. Toprağınıza biraz kompost veya gübre ile beraber yumurta kabuğu ekleyin. Ayrıca yumurta kabuklarını bahçe toprağınızın üstüne serpebilir ya da kompost yığınına ekleyebilirsiniz.

Mutfak aletlerini biler ve temizler

Olabildiğinde bütün haliyle yumurta kabuğunu dondurucuya koyun ve blenderin bıçaklarını temizlemek ve bilemek için kullanın. Su ekleyip blenderi çalıştırın.

Köpeklerde ishali tedavi eder

Köpeğiniz şayet yememesi gereken bir şey yemişse, kahve telvesiyle birkaç yumurta kabuğunu toz haline getirin. Köpeğinizin mamasına birkaç çay kaşığı dökerseniz ishal bir gün içinde tedavi edilmiş olur.

Mineral katkı maddesi olarak kullanın

Birkaç hafta boyunca yumurta kabuklarını limon suyunun içinde bekletin ve bu karışımı buzdolabında saklayın. Vücudunuza ekstra mineral sağlamak için meyve ve sebze smoothielerinin içine ekleyin.

Evinizi dekore edin

Kabuklardan yılbaşı süsleri yapabilirsiniz. Bunun için kursa gidebilir ya da sabırlı olup kendiniz öğrenebilirsiniz. Çocukları eğlendirmenin ve tatil döneminde daha az para harcamanın harika bir yoludur.

Yemek kalıntılarını temizler

Ezilmiş yumurta kabukları dibinde ve kenarlarında yemek artığı kalmış tencereleri temizlemek için kullanılabilir. Gelecek sefer bulaşıkları yıkarken tencereleri yumurta kabuğuyla yıkamayı deneyin.

Tırnakları güçlendirir

Yumurta kabuğunu toz haline getirin ve her seferinde oje ya da cilanıza ekleyerek tırnaklarınızı güçlendirin. Tırnaklarını uzatmakta zorlanan veya sürekli tırnakları kırılan kadınlar için bu harika bir çözümdür.

Kırışıklıkları azaltın

Birkaç yumurta kabuğunu kırarak toz haline getirin ve buz kalıbının içinde dondurun. Ardından kırışıklıkları azaltmak için buz küplerini suratınıza sürün.

Nemlendirici maske olarak uygulayın

Bir havan yardımı ile yumurta kabuklarını ezip toz haline getirin. Tozu yumurta akıyla karıştırın ve yüz derinizi sıkılaştırmak üzere maske olarak uygulayın.

Çamaşırları beyazlatın

Bazıları bir filenin içine birkaç yumurta kabuğu koyup çamaşır makinesine atarsanız, lekelerin çıkacağını ve beyaz giysilerinizin parlayacağını söyler.

Mum yapın

Bir sonraki sefer yumurta haşlarken, üstünü dikkatlice açın ve mum ile doldurmak üzere içi boş kabuğu kalıp olarak kullanın. Bir fitil ekleyin, mumum kurumasını bekleyin ve ardından kabuğu çıkarın.

Günde yarım tatlı kaşığı yerseniz…

Çöpe atılan yumurta kabuğunun aslında bilinmeyen pek çok faydası vardır. Yumurta kabuğunun cilt lekeleri, kırışıklıklar, cilt yaşlanması, kemik erimesi ve zayıf bağışıklığa karşı faydalı olduğu söylenmektedir. Bol kalsiyum barındırdığından özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için kemik erimesine karşı vücudu korur.

Yumurta kabuğu havanda dövülerek toz haline getirilerek kullanılır. Günde yarım tatlı kaşığı kadar tüketmenin faydalı olduğu söylenmektedir. Kırışıklıklar ve cilt lekelerine karşı 1 yumurta kabuğu limon suyu ile karıştırılıp cilde uygulanabilir. Kalsiyum desteği için yine yumurta kabuğu iyice dövülür ve limon suyu ile karıştırılır. Ağzı kapatılıp 3-4 gün buzdolabında bekletildikten sonra günde yarım tatlı kaşığı tüketilebilir.

Cilt lekelerine karşı 1 kaşık yumurta kabuğu, 1 kaşık yoğurt, 1 kaşık yumurta akı ve 3-4 damla limon suyu ile karıştırılıp yüze sürülür. 20-25 dakika bekletilir ve yüz ılık su ile durulanır. Bu maske lekelere karşı oldukça etkilidir. Cildi yeniler, renk farklılıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve cildin beyaz görünmesini sağlar. Tahriş olmuş cildinize 2 adet yumurta kabuğunu elma sirkesi ile karıştırıp 3 gün beklettikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Herhangi bir doğal çözüm önerisini denemeden önce mutlaka bir uzmana danışmanızı öneririz.