Vücudun ürettiği antikor, koronavirüse karşı koruyuculuk sağlıyor mu?

Koronavirüs enfekte olan hastaların vücudunun ürettiği antikorların ne kadar süreyle koruyucu etkisi olduğu herkes tarafından merak ediliyordu. Bu konu ile ilgili İzlanda’da yapılan bir araştırmadan elde edilen bulgular, yol gösterici oldu. 30 binden fazla kişinin katıldığı araştırmada koronavirüs enfekte olan kişilerin vücudunun ürettiği antikorların en az 4 ay süreyle koruyucu etkisi olduğu belirlendi.

Koronavirüs enfekte olduktan sonra, vücutta üretilen antikorların ne kadar koruyucu etkisinin olduğunun tespit edilerek, bu konudaki büyük sırrın çözülmesi için İzlanda’da yapılan araştırmaya üniversiteler, sağlık çalışanları ve hastaneler destek verdi. Araştırmadan oldukça çarpıcı sonuçlar elde edildi. Koronavirüsle savaşmak için vücutta oluşan antikorların, tanı konduktan sonra en az 4 ay süreyle koruyucu etkisi olduğu belirlendi.

Uzmanlar Ne Diyor?

Araştırmadan elde edilen bulguları yayımlayan ‘New England Jounal of Medicine’ isimli dergiye açıklamalarda bulunan Harvard Üniversitesi ve ABD Uusal Sağlık Enstitüleri’nde görev yapan uzmanlar, “Doğal enfeksiyonlardaki gibi aşı uzun süreli antikor üretmeyi teşvik ederse, öngörülemez ve çok bulaşıcı olan yeni tip koronavirüsle mücadelede vücudun kazanacağı bağışıklığın hızlı bir şekilde bitmeyeceği ümidini doğurmuştur.” ifadelerine yer verdiler.

Daha önce gerçekleştirilen araştırmalardan elde edilen bulgular ise koronavirüsle mücadele için önemli olan antikorların hızlı bir şekilde kaybolduğu izlenimini vermişti.

yorum Yap