25 Haziran 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkHastalıkÜşümeye neden olan hastalıklar nelerdir? Sürekli üşüme hissi neden olur?

Üşümeye neden olan hastalıklar nelerdir? Sürekli üşüme hissi neden olur?

Üşüme genelde dikkate alınmasa da sürekli üşüme hissi genellikle farklı hastalıkların habercisi olabiliyor. İşte üşümeye neden olan hastalıklar.

İçerikleri

Üşüme kelime anlamı ile soğuğun hissedilmesi ya da ısı kaybı olarak açıklanabilir. Üşüme çoğu zaman dikkate alınmasa da bazı zamanlarda vücutta yanlış giden bir şeylerin habercisi olabiliyor. Genellikle titreme ile kendini belli eden üşüme hastalığı; psikolojik, fizyolojik ya da yanlış alışkanlıklar sebebi ile ortaya çıkabilir.

Üşümeye Neden Olan Hastalıklar

Her insanda farklı nedenlerle görülen üşüme hastalığının nedenleri;

Tiroid Bezinin Az Çalışması

Vücudun hormonal sisteminden sorumlu olan metabolizmayı kontrol eden tiroid bezinin az çalışması üşüme hastalığına sebep olabilir. Üşümenin tek sebebi tiroit bezlerinin az çalışması değildir. Ayrıca tiroid bezi ile ilgili bilgiler sıradan kan tahlillerinde tam olarak görülemeyebilir bu yüzden uzman bir hekim tarafından detaylı bir muayene gerekebilir.

Anemi Hastalığı

Anemi hastalığı halk arasında kansızlık olarak bilinmektedir. İnsanlarda sıkça karşılaşılan aneminin sebebi düzensiz beslenme, ağır diyetler ya da çok kan kaybıdır. Kendisini üşüme ile hissettiren anemi tedavi edilmezse hastanın gündelik yaşamını olumsuz etkileyecek bir hale geliyor.

Demir Eksikliği

Vücutta görülen demir eksikliği de bir diğer üşüme hastalığı nedenleri arasındadır. Vücuttaki görevi hücreler arasında oksijen iletimi yapmak olan demir eksik olduğunda vücuttaki enerji miktarı azalır. Enerjideki bu artış ile birlikte de üşüme görülür.

Uyku Eksikliği ya da Yetersiz Uyku

Uykusuzluk, üşüme hastalığının pasif nedenleri arasındadır. Düzensiz ya da yetersiz uyku sinir sistemini etkiler bu sebeple de vücut ısısı düşer.

Hipolisemi

Üşüme hastalığının bir diğer nedeni de hipoglisemi olabilir. Hipoglisemi kan şekerinin normal düzeyinin altına düşmesidir. Tedavi edilmediği takdirde diyabet gibi kalıcı hastalıklara neden olabilecek hipoglisemi kendini vücutta üşüme veya bayılma gibi ataklar halinde gösteriyor.

Enfeksiyonel Hastalıklar

Özellikle mevsim geçişlerinde yakalanılan grip ya da soğuk algınlığı gibi enfeksiyonal hastalıklar ilk belirtisini üşüme ile gösteriyor. Eğer doğru tedavi uygulanmazsa üşümenin yanında; titreme ve yüksek ateş de meydana geliyor.

Damar Sistemi Rahatsızlıkları

Damar sisteminde meydana gelen tıkanıklık gibi problemler kanda yetersizliğe sebep olur. Düzgün beslenemeyen organlar sebebi ile kollarda ya da bacaklarda hassasiyet oluşur. Meydana gelen bu hassasiyet sebebi ile de üşüme görülebilir.

Saraçoğlu El Ayak Üşümesi Bitkisel Tedavisi