14 Nisan 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkSpor / EgzersizSıcak Havalarda Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak Havalarda Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerikleri

Sadece 1 hafta içerisinde 2 saat koşmak bile ömrümüzü uzatmanıza sebep olabilir ve bunun yanında da kilo vermeniz de cabası olacaktır. Havaların da ısınmasıyla beraber koşu, yürüyüş gibi sporları açık havada yapabiliyoruz. Ama havaların iyice ısınmasıyla da bazı önlemler de almamız gerekmektedir. Şimdi önerilerimize geçebiliriz.

1- Koşu Saatlerinizi Önceden Belirleyin

Havaların ısınmasıyla beraber spor yaptığınız saatlerin de önemi iyice belirginleşmektedir. Çünkü spor yaptığınız saat sağlığınız için oldukça önemlidir. Yaz aylarında koşu yapacağınız saatler havanın daha serin olduğu saatler olmalıdır. Yani bu vakitler ya sabah saatleri olmalı ya da akşamüstü saatleri olmalıdır.  Ayrıca spor yaparken kendinizi zorlamanız size bir artı katmamaktadır.  Yani alıştığınız tempoda ilerlemeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Çünkü kendinizi zorlamanız vücudunuzu yoracak ve sporunuzu gerçekleştirmeniz mani olacaktır. Özet olarak düşük tempoda başlayarak vücudunuzun uyunmasına zaman tanımalısınız.

2- Nabzınızı Kontrol Altında Tutun

Koşu yürüyüş gibi nabzı kontrol altında tutabileceğiniz bir spor dalı değildir. Bu nedenle koşu özellikle kalbi çok fazla çalıştırır. Bu nedenle de kalp çok fazla attığından dolayı nabız fazlalaşmaya başlar ve nabzı kontrol altında tutmak gerekir. Bunun için de en iyi yöntem nabız ölçer bir bileklik kullanmaktır. Yani düşük ya da orta hızda bir kalp ritmiyle koşmaya dikkat edin. Aksi halde nefes nefese kalarak, koşuya ara vermeniz gerekecektir.

kosu yaparken dikkat edilmesi gerekenler Sıcak Havalarda Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Nabzınızı Kontrol Altında Tutun

3- Mutlaka Şapka Takın

Sıcak havaların gelmesiyle koşu sırasında kafamızı güneşten korumanız gerekmektedir. Bu nedenle koşu için gerekli olan spor malzemeleri içerisine mutlaka ya şapka ya da bandana gibi kafanızı güneşten koruyacak bir ekipman eklemelisiniz.

4- Spor Kıyafetlerinize Özen Gösterin

Sıcak havalarda koşarken tercih edeceğiniz kıyafetler mutlaka açık renkli olarak tercih edilmelidir. Ayrıca kıyafetlerin hava geçirmesi de ayrı bir kriterdir. Bunlara sahip kıyafetler seçmeniz sizin daha az ısıdan etkilenmenize neden olacaktır.

5- Gözlerinizi Dış Etkenlerden Ve Özellikle Güneşten Koruyun

Koşarken gözünüz fazla ışıktan ya da rüzgar, toz gibi birçok faktörden etkilenebilmektedir. Bu nedenle de mutlaka koşuya çıkarken gözlerinizi bu etkenlerden koruyabilecek bir güneş gözlüğü tercih etmelisiniz.   Bunun dışında da spor sonunda gözlerinizi bol suyla yıkamakta işe yarayacaktır.

6- Spor Ayakkabılarınız Mutlaka İçeri Hava Girecek Tarzda Olmalı

Koşu ayakkabısı, koşu yaparken en önemli etkenlerden birisidir. Bunun için sizin rahat etmeniz çok önemlidir. Koşu ayakkabısı mutlaka nefes almalıdır. Havanın girip çıkabileceği ve size çorap hissi veren, bir ayakkabıdan yana tercihinizi kullanabilirsiniz.  Yani ayakkabınızda havalandırma olayı mutlaka olmalıdır. Ayrıca ayakkabınızda ayağınızı sıkmamalı ve çok da bol olmamalıdır.

7- Güneş Koruyucu Kullanın

Havaların güzel olması sebebiyle dışarıda yapacağınız her spor için o kadar da güneşe maruz kalmanız çok olasıdır. Özellikle yaz aylarında yoğun güneş ışınlarına maruz kalmak cildinizi tahdit edebileceğinden ötürü mutlaka güneş koruyucu ya da güneşin zararlı ışınlarına karşı yine koruyucu olan yağlardan birini tercih etmelisiniz.

sicaktan korunma Sıcak Havalarda Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Güneş Koruyucu Kullanın

8- Koşudan Sonra Soğuk Duş Alın

Koşudan sonra alacağınız soğuk duş özellikle ısınmış olan basınız için oldukça iyi bir seçenektir. Çünkü soğuk bir duş genişlemiş olan damarların hacimlerini dengeleyeceğinden ötürü, sizin rahatlamanızı sağlayacaktır.   Ayrıca sinirlerin de yarışmasını sağlayacaktır.