15 Haziran 2024 Cumartesi
Ana SayfaKadınFaydalı BilgilerMutlu Bir Evliliğin 7 Sırrı

Mutlu Bir Evliliğin 7 Sırrı

İçerikleri

Şimdide Yaşamak

Mutlu bir evliliğin sırları sıralanacak olursa ilk sırayı zamanı algılama alır. Evlilikta kişilerin en fazla düştüğü yanlışlardan biri anı yaşamak yerine geçmişe ya da geleceğe yönelik yaşamaktır. Zamanla ortaya çıkan eski sevgili, eşler arasında genellikle büyük bir probleme dönüşür. Oysa ki her şey yaşanmış ve geçmiş zamanda kalmıştır. Geleceği planlamak bugünü etkilediğinden genellikle eşlerin ev hayaliyle girmiş oldukları kooperatif taksitleri ya da banka kredileri yıllarca evliliğin üzerinde bir yük olarak kalır. Oysa ki iki tarafın da emekli ikramiyelerinin birleşimiyle bir ev alınabilir. Eşler şimdiyi yaşarsa mutluluğu yakalar.

mutlu evliligin sirlari Mutlu Bir Evliliğin 7 Sırrı
Şimdide Yaşamak

Fedakar Olmamak

Ömür boyu mutlu bir evliliğin sırrı fedakar olmamaktan geçer. Herkes tarafından yanlış bilinen fedakarlığın evliliği uzatacağı düşüncesi aslında kişiler üzerinde manevi sıkıntıya sebep olacağından mutsuzluğu beraberinde getirir. Karşı taraf istiyor diye hoşlanılmayan birileriyle arkadaş olmak, istemediği yerde tatil yapmak, huysuz akrabalara boyun eğmek, sevmediği kıyafetleri giymek, istediği hobileri yapamamak gibi birçok fedakarlık durumu evliliğin mutlu gibi görünmesine sebep olsa bile bir süre sonra evliliği bitme noktasına getirebilir. Eşler karakterlerinden asla taviz vermemelidir.

Toplumdan Farklı Olmak

Evliliklerde yapılan hatalı davranışlardan biri de toplumun kadına ve erkeğe yüklediği role bürünmektir. Kadın evdeki tüm işleri yapmak zorunda olmadığı gibi erkek de dışardaki tüm işlerden sorumlu değildir. Görev dağılımındaki keskin çizgiden dolayı birlikte geçirilen vaktin azalması problemdir. Toplumun öğretileri dışına çıkarak kadın ve erkek birlikte bulaşık yıkamalı, yemek yapmalı, arabayı servise götürmeli, çocuğun ödevine yardımcı olmalı, arabayı yıkamalıdır. Böylece aynı görevleri birlikte yapan eşlerin arasında sıkı birer dostluk bağı da kurulmuş olacağından mutluluk katlanır.

Yeniliğe Açık Olmak

Kişiler mutlu evlilik testi yaparak ilişkilerini değerlendirebilir. Testlerde yer alan sorulardan da anlaşıldığı gibi eşlerin birlikte nasıl vakit geçirdikleri mutluluk için önemli bir ölçüttür. Kadın sinemayı, erkek futbolu seviyorsa mutlu evlilik ikisine de gitmek değildir. İki tarafın da sevdiği üçüncü ve yeni bir etkinliği hayata geçirmektir. Kadının da erkeğin de sevdiği yüzme gibi. Eşler evlilikten sonra genellikle kişisel gelişimlerine önemi azaltır. Oysa ki öğrenilen ve uygulanan her yeni bilgi ve etkinlik, evliliğe farklı bir renk getirir. Kişilerin sohbetlerinin kalitesi hiçbir zaman düşmez çünkü sürekli yeni bir konudan bahsedilir. Böylece heyecan ilk günkü gibi korunur.

Sorunları Hemen Çözmek

Evlilik sürekli bir oluşum olduğundan zamanla küçük ya da büyük sorunlar çıkabilir. Öncelikle unutulmaması gereken, sorunlar farklı bakış açılarından kaynaklanır. Bu sebeple konuşmadan karşı tarafı anlamak ya da fikir yürütmek çok yanlıştır. Ertelemeden çözmek en uygun davranıştır. Ama öfke halinde bir çözüme ulaşılamayacağından öncelikle sakinleşilmeli ve huzurlu bir ortamda konuşarak çözülmelidir.

mutlu bir evlilik Mutlu Bir Evliliğin 7 Sırrı
Sorunları Hemen Çözmek

Evlilikte Üçüncü Taraf

Genellikle kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri de herhangi bir sorun olduğunda eşi ile konuşup çözümlemek yerine, üçüncü bir taraftan akıl almadır. Üçüncü taraflar; aile bireyleri, arkadaşlar, komşular olabilir. Mutlu evlilikler için sorunlar iki tarafın arasında kalmalı ve çözüm de iki tarafın anlaşmasıyla sağlanmalıdır. Karşı tarafa kişi düşüncelerini saklamadan net bir şekilde anlatmalı ve karşı tarafın düşüncelerini de eleştirmeden dinlemelidir. Evlilikte açık sözlülük ve hoşgörü önemlidir. Gerektiğinde geri adım atabilmek mutluluktur.