12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaKadınMeme Kanseri Belirtileri Nelerdir? En Sık Görülen Meme Kanseri Çeşitleri

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? En Sık Görülen Meme Kanseri Çeşitleri

İçerikleri

Meme kanseri, günümüzde en yaygın ve en tehlikeli kanser türlerinden biridir. Erkek veya kadın bütün insanlar, kansere dönüşme olasılığı bulunan bazı göğüs hücreleri ve dokuları ile doğarlar. Ancak, erkeklerde çok nadir görülür. Diğer yandan, malesef her yıl on binlerce kadın bu kanser türü ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu kanser aslında memede bulunan hücrelerin kontrol dışı hareket etmeye başladığı bir hastalıktır. Farklı türleri bulunan bu kanserin, memenin farklı bölgelerinde başlayabilir.

Memenin Bölümleri ve Kanserin Yayılması

Bir meme 3 ana bölümden oluşur: Bunlar, lobüller, kanallar ve bağ dokusudur. Lobüller süt üreten bezelerdir. Kanallar sütü meme ucuna taşıyan tüplerdir. Bağ dokusu ise, lifli ve yağlı dokudan oluşan, çevreleyen ve her şeyi bir arada tutan bölümdür. İşte, meme kanserlerinin çoğu bu kanallarda veya lobüllerde başlar, meme dışına kan damarları ve lenf damarları yoluyla yayılır. Meme kanserinin vücudun diğer bölgelerine yayıldığı durumlarda, metastaz yaptığı da görülür.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri belirtileri kişiye göre farklı şekillerde görülebilir. Hatta, bazı insanlarda kanser öncesinde hiçbir hastalık belirtisi yoktur. Genel olarak belirtileri ise şunlardır;

  • Memede veya koltuk altında yeni bir beze oluşumu
  • Memenin bir kısmının kalınlaşması veya şişmesi
  • Meme derisinin tahriş olması veya çürümesi
  • Meme bölgesinde veya memede kızarıklık
  • Emzirme dönemi dışında kan dahil farklı bir göğüs akıntısı
  • Memenin büyüklüğü veya şeklinde oluşan anormal bir değişiklik
  • Memenin herhangi bir bölgesinde oluşan ağrı

Her yıl birçok kişinin hayatını etkileyen bu önemli kanser türü için daha farklı belirtiler de sıralanabilir. Ancak bu hastalık ile başa çıkmak için bazı belirtilerin oluşmasını beklemeden her 6 ayda bir meme kanseri taraması yaptırmak birçok doktor tarafından tavsiye edilen en etkili yöntemdir.

Sık Görülen Meme Kanseri Çeşitleri

İnvaziv Duktal Karsinom:

Bu kanser türünde, kanser hücreleri, kanalların dışında meme dokusunun diğer kısımlarına ulaşır. İnvaziv kanser hücreleri ayrıca vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ya da metastaz yapabilir.

İnvaziv Lobüler Karsinom:

Kanser hücreleri, lobüllerden yakındaki meme dokularına yayılır. Bu istilacı kanser hücreleri, ayrıca vücudun diğer bölümlerine de yayılabilir.

Duktal Karsinom in Situ:

Meme kanserine yol açabilecek bir meme hastalığıdır. Kanser hücreleri, yalnızca kanalların üst kısmında bulunur ve memedeki diğer dokulara da yayılır.

Diğer Meme Kanseri Türleri:

Paget hastalığı, dış modüller, müsin ve iltihaplı meme kanseri gibi daha az yaygın birkaç kanser türü de vardır.