25 Temmuz 2024 Perşembe
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviKulak kaşıntısı neden olur, nasıl geçer? Doğal bitkisel tedaviler

Kulak kaşıntısı neden olur, nasıl geçer? Doğal bitkisel tedaviler

Kulak kaşıntısı çocukların ve yetişkinlerin yaşadığı yaygın bir problemdir. Peki kulak kaşıntısı neden olur ve kulak kaşıntısına doğal olarak ne iyi gelir?

İçerikleri

Kulaklar vücudun oldukça hassas bölgeleridir ve enfekte olma eğilimindedirler. Böyle durumlarda genellikle bir çok kişi kulağını sivri nesnelerle kaşıma hatasına düşer ve kulak kanalına ciddi zararlar verebilirler. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, öncelikle kulak kaşıntısının nedeni araştırılmalı ve buna göre gerekli tıbbi veya doğal tedavilere başlanmalıdır.

Kulak Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Kulak kaşıntısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bunların bazıları basit ve genellikle kendiliğinden geçerken, bazıları da tedavi gerektiren daha ciddi problemlerdir.

Kulak Neden Kaşınır?

Kulak kaşıntısının en yaygın nedenleri şunlardır:

Cilt kuruluğu kulak kaşıntısına neden olabilir: Kulaklar doğal bir yağ tabakasına sahiptir. Bazı insanların kulakları bu doğal yağı yeterince üretemediği için kulaklarda kuruluk olur. Ayrıca kulak içinin aşırı temizlenmesi de kulak kanalının kurumasına neden olan faktörlerdendir. Kuruyan kulak derisi pul pul dökülür ve biriken ölü deri kulak kaşıntısına neden olur.

Dış kulak enfeksiyonu: Kulak kaşıntısının bir diğer yaygın nedeni dış kulak yolunda enfeksiyon oluşmasıdır. Bu duruma özellikle diyabet hastalarında sık rastlanır. Ayrıca, işitme cihazı takanlar ve yüzücüler de dış kulak enfeksiyonu riski taşırlar. Kulakların aşırı neme maruz kalması enfeksiyon gelişimi için uygun bir ortam yaratır. Dış kulak enfeksiyonu, kulak kaşıntısı, kulak ağrısı, kızarıklık,şişlik, işitme kaybı, kulaklarda kötü koku ve akıntı gibi belirtiler gösterir.

Cilt hastalıkları: Alerjik dermatit, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıkları kulakta kaşıntıya neden olabilir. Bu problemler genellikle otoskopi ile teşhis edilir. Bu tür deri hastalıklarının tıbbi tedavisinde steroid kremler kullanılır.

Kulak içinde kir birikmesi: Aşırı kulak kiri ve kulak sıvısı kulakların kaşınmasına neden olan faktörlerden bir diğeridir. Kulaklar çoğu zaman kendi kendini temizler, ancak bazı insanlarda kulak sıvısı üretimi çok fazladır ve bu da kirlerin sıvılara yapışıp kurumasına ve birikmesine yol açar. Bu durum kulak kaşıntısı ile birlikte işitme problemlerine de yol açabilir.

Alerjik reaksiyonlar: Kulak kaşıntısının en yaygın nedeni, alerjik bir reaksiyona bağlı olarak kulak kanalında iltihaplanma olmasıdır. Bu reaksiyon genellikle, kullanılan şampuan veya sabundan, işitme cihazı veya kulaklıklarda kullanılan malzemelerden ve imitasyon küpe gibi takıların kullanılmasından kaynaklanabilir. Bazı insanların cildi hassastır ve bazı maddelere karşı reaksiyon gösterebilir.

Kulak Kaşıntısı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Zeytinyağı: Kaşınan kulağa günde 3 kez birkaç damla hafif ısıtılmış zeytinyağı damlatın ve yarım saat bekledikten sonra yağı akıtıp kulağınızı pamukla kurutun. Bu uygulama kulakta biriken kirin yumuşayıp kolayca çıkmasına yardımcı olacaktır.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Böylece kulak enfeksiyonu ve yaratacağı semptomlardan korunabilirsiniz. Yapmanız geren ise, birkaç damla hindistan cevizi yağını kulağınıza damlatarak ağzınızı birkaç kez açıp kapatmak. Bu şekilde, yağın tüm kulak kanalına yayılmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra yağın sızmaması için kulağınıza bir parça pamuk yerleştirin. Bu şekilde 20 dakika bekleyin ve daha sonra pamukla kulak içini temizleyin. Bunu günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Elma sirkesi: Elma sirkesi enfeksiyona neden olan bakterilerden arınmayı sağlar ve bu da kulak kaşıntısı sorununuzun çözülmesine yardımcı olur. 1 kaşık elma sirkesi ve eşit miktarda suyu karıştırın. Bir parça pamuğu bu karışımla ıslatıp fazla sıvıyı sıkın ve bir tıkaç gibi kulağınıza yerleştirin. 10 dakika bekleyin ve ardından pamuğu çıkarıp kulağınızı kurutun (bunun için düşük ayarda saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz). Bir diğer yöntem ise, elma sirkesi ile günde bir kaç kez gargara yapmaktır.

Kekik yağı: Öncelikle bir uyarıda bulunalım, kekik yağını asla kulak içine damlatmaya kalkmayın zira kekik yağı kulak zarınıza zarar verebilecek kadar güçlü bir yağdır. Ayrıca, kan inceltici herhangi bir ilaç kullanıyorsanız yine kekik yağı kullanmanızı önermiyoruz.

Enfeksiyondan kaynaklı kulak kaşıntısı için, birkaç damla kekik yağını kulak arkasına masaj yaparak uygulayın ve bu şekilde bırakın. Bu uygulamayı birkaç saatte bir tekrar edin. Kekik yağı, kulak enfeksiyonundan kaynaklanan kaşıntı, iltihap, şişlik ve ağrıyı azaltır.

Kulak Kaşıntısı İçin Soğan

Küçük bir soğanı ısıtın ve suyunu sıkın. Bu sudan birkaç damla kulağınıza damlatın 2-3 dakika sonra sıvının akması için kulağınızı hafifçe eğin. Ardından pamukla temizleyin. Ayrıca, soğanı sıcak kompres olarak da kullanabilirsiniz. 1 adet soğanı yarım saat kadar fırında ısıtın ve temiz bir beze sarıp kulağınızın üzerine koyun. Birkaç saatte bir tekrarlayın. Soğan, keskin kokusu nedeniyle pek tercih edilmese de, kapsamlı tıbbi özelliklere sahiptir.

Hint yağı: Hint yağını biraz ısıtın ve yatmadan önce kaşıntılı kulağa birkaç damla döküp, bir parça pamukla kulağınızı tıkayın. Kulağınız yukarı bakacak pozisyonda uyuyun. Sabah pamuğu çıkarıp, kulağınızı temizleyin.

Hint yağı antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Kulak enfeksiyonuna neden olabilecek zararlı bakterileri, her gün hint yağı uygulayarak yok edebilirsiniz. Hint yağı, kulak kaşıntısı ve kulak ağrısını dindiren en iyi doğal ilaçlardan biridir.

Tüm bu doğal tedavi yöntemleri kulak kaşıntısı ve bağlı olabileceği problemlerle etkili bir şekilde savaşır. Ancak sorununuz çok daha ciddi boyuttaysa ve semptomlar şiddetliyse öncelikle bir doktora danışmanız faydalı olacaktır.

Saraçoğlu Kulak Kaşıntısı İçin Karışım

Kulak kaşıntısı neden olur, nasıl geçer? Doğal bitkisel tedaviler