26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkKulak Sağlığını Tehdit Eden 7 Hatalı Davranış! Sakın Bunları Yapmayın!

Kulak Sağlığını Tehdit Eden 7 Hatalı Davranış! Sakın Bunları Yapmayın!

Bilinçsizce yaptığınız bu 7 hatalı davranış ile kulak sağlığınızı ciddi tehlikeye sokabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte o hatalı davranışlar.

İçerikleri

Kulak sağlığımızı bilinçsizce yaptığımız bazı uygulamalar yüzünden ciddi tehlikelere sokabiliriz. Kulaklar vücudumuzun en hassas organlarından biridir. Özellikle kulak temizliğinde doğrudan yapılan temizleme işlemleri çeşitli kulak rahatsızlıklarına zemin hazırlıyor olabilir.

Kulak Sağlığını Bozacak 7 Davranış

Kulaklarımız en küçük sesleri bile saniyenin onda bir hızıyla duyabilen işitme organımızdır. Doğadaki bütün sesleri kulağımıza çarpan ses telleri sayesinde duyuyoruz. Fakat bu kadar önemli olan kulaklarımızı günlük hayatta yaptığımız uygulamalar yüzünden riske atıyoruz. Kulaklarımızın sağlığını bozacak davranışlar neler olabilir aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Kulak Temizleme Çubuğu

Bir kozmetik ürünü olan kulak temizleme çubuğu aslında kulak için son derece zararlıdır. Uzmanlar kulak temizliğinde kulak çubuğunu asla önermemektedir. Kulak çubuğu ile kulak temizlenirken yüzeysel olarak temizlik yaptığımızı düşünebiliriz. Fakat kulak çubuğunu kulağımıza soktuğumuzda iç kulak bölgesi ve kulak zoru doğrudan etkilenip o bölgede iritasyon oluşuyor. Herkes kulak çubuğu kullanımı konusunda tam bir bilgiye sahip olmadığından kulak rahatsızlıkları oluşabiliyor. Bu yüzden kulak temizliğinde kulak çubuğu yerine pamuk tercih edilmelidir.

Kulak Damlası

Çeşitli kulak rahatsızlıklarından dolayı doktorun önerdiği kulak damlaları kulağın iç dengesini bozabilir. Çünkü kulağın kendine has bir salgısı ve dış ortamların maruz bıraktığı kötü maddelere karşı kendi savunması vardır. Kulak damlası kulağın bu işlevlerini bozabilir. Bu nedenle kulak damlası kullanmak iyi bir fikir olmayabilir.

Yüksek Sesle Müzik Dinlemek

Kulaklar dışarıdan gelen her titreşimi duyma yetisine sahiptir. Kulak yüksek sese maruz kaldığı zaman kulak zarında çeşitli hasarlar meydana gelir. Yüksek sesle müzik dinlediğimizde ya da kulağımızın dibinde biri bağırdığında kulağımız çınlar. Bu çınlama iyi bir duruma işaret değildir. İşitme kaybına dahi neden olabilir.

Kulaklık

Kulaklık direkt olarak sesleri kulağa verdiği için kulak bu durumdan olumsuz etkilenir. Özellikle uzun süre kulaklık kullanılırsa kulak zarı patlayıp kanamalara sebebiyet verebilir. Bu sebeple kulaklık kullanımına sınırlama getirmek gerekir. Sadece ihtiyaç olduğu hallerde kulaklık kullanmak kulaklarımızın sesten daha az etkilenmesini sağlar.

Piercing

Kulak kepçesine takılan piercing kulak kıkırdağının yapısını bozarak iltihaplanmalara ve yaralara yol açar. Yaralar çok derinleşirse kulağımız enfeksiyon kapabilir. Kulak kepçesi yapı itibariyle çok naziktir ve dışardan yapılan her temasta zarara uğrar. Piercing kullanırken mümkünse kontrollü yapılmalı ve bilmeyen kişiler tarafından sağlıklı olmayan ortamlarda piercing taktırılmamalıdır.

Cep Telefonu

Cep telefonları radyasyon yüklü araçlardır. Kulakları radyasyonun zararlı etkilerinden korumak için cep telefonu ile uzun süre konuşmamız gerekir. Özellikle sürekli telefon kullanarak iş yapan çalışanların kulak sağlığı önemli ölçüde zarar görmektedir. Cep telefonu kullanımından sonra kulaklarda çınlama ve ağrı meydana gelir. Evdeyken hoparlörü açıp konuşulabilir ya da yeni tarz kulaklıklar kullanılıp cep telefonun yaydığı elektromanyetik dalgalar en aza indirilebilir.

Antibiyotik Kullanımı

Hastayken kullandığımız antibiyotikler kulaklarımızda tahribata yol açabiliyor. Antibiyotik ağır etkin kimyasallar içeren bir ilaç olduğundan kulak dokularına zarar verebilir. Bu sebepten dolayı uzun süreli antibiyotik kullanımından kaçınmak gerekir.

Saraçoğlu Kulak İltihabı İçin Soğan Kürü