13 Temmuz 2024 Cumartesi
Ana SayfaSağlıkHastalık BelirtileriGeniz Eti Belirtileri Neler? Nasıl Küçülür? Bitkisel Tedavisi ve Ameliyatı

Geniz Eti Belirtileri Neler? Nasıl Küçülür? Bitkisel Tedavisi ve Ameliyatı

Tedavi edilmediğinde gelişme geriliği ve kalp hastalığı gibi problemlere yol açan geniz eti belirtileri, ameliyatı ve bitkisel tedavisi ile haberimizde.

İçerikleri

Adenoid olarak bilinen geniz eti, burun ve boğaz arasına bir dokunun yerleşmesi ile oluşmaktadır. Bu oluşum nedeni ile özellikle çocuklar çok sık rahatsızlanmaktadır. Son zamanlarda birçok kişi tarafından araştırılan geniz eti nedir? Kendini nasıl belli eder?

Geniz Eti Nedir?

Üzüm salkımına benzeyen bir şekli olan geniz eti, burundan girmiş olan bakteri ile virüsleri yakalar. Bu sayede vücudun mikroplarla savaşmasını sağlayan antikorları üretir. Bebeklerin ve çocukların hasta olmasını engelleyen geniz etinin süngerimsi bir yapısı vardır. Bağışıklık sistemini de uyaran geniz eti tedavi edilmediği takdirde özellikle çocuklarda farklı enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Geniz Neden Oluşur?

Geniz eti nedenleri incelendiğinde, daha önceden geçirilen enfeksiyonların ön planda olduğu görülmektedir. Bu enfeksiyonlar ve alerji atakları nedeni ile geniz eti kısa sürede büyür ve geniz bölgesini kapatır. Çocukların bulunduğu ortamda sigara kullanmakta geniz etinin nedenleri arasında sayılmaktadır.

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Geniz eti belirtileri sayesinde sorun ilk aşamada fark edilir ve hemen tedavisine başlanır. Erken tedavi sayesinde geniz etinin ortaya çıkardığı sorunlar engellenmiş olur. Aşağıda sıralanan belirtilerden bir ya da birkaçı görüldüğü zaman geniz etinin varlığından söz edilebilir. İşte geniz eti belirtileri:

 • Sürekli olarak ağızdan nefes almak
 • Burundan nefes alırken zorlanmak
 • Genizden konuşmak
 • Uyku esnasında horlamak
 • Uyku apnesi
 • Gelişme geriliği
 • İştahsızlık
 • Yutkunma güçlüğü
 • Boğaz ağrısı
 • Kulak sorunları
 • Boyunda beze
 • Ağız kokusu
 • Burun akıntısı

Yukarıda sıralanan geniz eti belirtileri çocukların yaşam kalitesini düşürmektedir. Önlem alınmadığı zaman büyüyen geniz eti ciddi sorunlara neden olmaktadır. Mikroplardan vücudu koruma görevi üstlenen geniz eti büyüdüğünde alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları görülür. Dikkat dağınıklığına da neden olan bu durum nedeni ile çocukların derslerdeki başarısı düşmektedir. Geniz eti nedeni ile ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri de, yüzde asimetri meydana getirmesidir. Çocuklarda geniz eti büyümesi ya da iltihaplanması olduğu zaman geniz eti ameliyatı önerilir. Bu sayede büyümenin ortaya çıkardığı olumsuz durumlar ortadan kaldırılır.

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

İltihaplanan geniz eti için öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Tedavinin sonucuna göre ameliyat için karar verilir. Eğer geniz eti iltihaplanması yoksa ya da tedavi ile ortadan kaldırıldıysa, çocuklarda geniz eti büyümesi ile oluşan belirtilere bakılır. Şikâyetler arttığı zaman ameliyat tedavisine geçilir. Çünkü geniz etinin bir miktar büyümesi normal karşılanmaktadır.

Çocukta görülen geniz eti belirtileri arasında uyku apnesi, nefes alma güçlüğü ve konuşma bozukluğu gibi günlük yaşamı olumsuz etkileyen sorunlar olduğu zaman geniz eti ameliyatı yapılmaktadır. Normal şartlarda 3 yaşından sonra ameliyat düşünülür. Ancak ortaya çıkan şikâyetlerin şiddeti artar ve hayati risk oluşursa, 3 yaşından önceki çocuklarda da ameliyat yöntemi tercih edilmektedir.

Geniz Eti Nasıl Küçülür?

Uzman doktor tarafından burundan yerleştirilen endoskop ile muayene yapılır ve geniz etinin ne kadar tıkanıklık yarattığına bakılır. Bu tıkanıklık yüzde olarak ifade edilir ve röntgen yardımı ile geniz etinin hava yolu tıkanıklığı yaratıp yaratmadığı incelenir. Peki, geniz eti nasıl küçülür? Bu sorunun cevabını arayan kişi sayısı bir hayli fazladır.

Burun ile genizdeki salgıların tamamen temizlenmesi için burun ile genzin tuzlu su ile yıkanması önerilmektedir. Bu sayede geniz eti üzerinde bulunan sümük birikimi azaltılır ve burun tıkanıklığının önüne geçilir. Geniz etini küçültmek için kortizonlu burun spreyleri de önerilmektedir. Geniz etinin büyüklüğüne göre küçülme oranı değişir. Ortalama olarak yüzde 10 oranında bir küçülme görülmektedir.

Geniz Eti Kaç Yaşında Alınır?

Doğru endikasyon ile geniz eti ameliyatı her yaşta yapılabilmektedir. Genel olarak 3 – 4 yaşlarından sonra ameliyat önerilir. Ancak çok uzun süredir burun tıkanıklığı yaşayan ve işitmeyi engelleyen sıvı birikimi sorunu yaşayan kişilerde 3 yaşından önce de ameliyat düşünülebilmektedir.

Geniz Eti Bitkisel Tedavisi

Bağışıklık sisteminin temel parçalarından biri olan geniz eti, vücuda girmeye çalışan bakteri ve enfeksiyonları durdurmaktadır. Bazen iltihaplanan ve şişen geniz eti bitkisel tedavi yöntemleri son derece önemlidir. Geniz etinin yarattığı sorunlardan korunmak için uygulayabileceğiniz bitkisel tedaviler şunlardır:

Sarımsak: Geniz eti büyümesinin hızlı bir şekilde önüne geçmek için mutlaka sarımsak kullanılmalıdır. Anti – bakteriyel özelliği bulunan sarımsağı dövün ve bal ile karıştırarak tüketin.

Fesleğen: Anti – viral özelliği bulunan fesleğen, geniz eti belirtilerini en aza indirmektedir. 2 bardak su ile 10 tane fesleğen yaprağını kaynatın ve süzün. İçerisine limon ile bal karıştırarak tüketin.

Zerdeçal: Geniz eti büyümesini önlemek için en çok kullanılan bitkisel ürünlerden biridir. Anti oksidan içeriği sayesinde iltihaplarla savaşan zerdeçalı toz halinde bal ve süt ile karıştırarak gece yatmadan önce tüketin.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?