19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaKadınCilt BakımıGenital bölge beyazlatma evde nasıl yapılır?

Genital bölge beyazlatma evde nasıl yapılır?

Vücudun en önemli bölümlerinin başında gelen genital bölge, hem kozmetik hem de sağlık açısından temiz tutulmalıdır. Temizliği iyi yapılamayan genital bölgede yanma, kaşıntı, koku ve batma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle genital bölge temizliği nasıl yapılır detaylı olarak öğrenilmelidir. Bununla beraber genital bölge kararması, genital bölge beyazlatma gibi konular da önemlidir.

İçerikleri

Genital bölge temizliğinde birçok ayrıntıya dikkat edilmelidir. Kullanılan ürünlerden iç çamaşırına kadar tüm ayrıntıların bilinmesi gerekmektedir. Bu makalemizde sizlere genital bölge temizliği ve diğer genital bölge sorunlarından kurtulmanın yollarını aktaracağız.

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Birçok kişi genital bölge temizliği nasıl yapılır konusunda az çok bilgi sahibidir. Ancak genital bölge temizliğinde birçok ayrıntı bulunmaktadır. Genital bölge temizliği tam olarak sağlanmadığı zaman koku, kaşıntı ve yanma gibi sorunları beraberinde getirir. Bu sorunları yaşamamak için dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

Pamuklu İç Çamaşırı Tercih Edilmeli: Genital bölgede terleme olmaması için sentetik iç çamaşırları yerine pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Bu sayede genital bölgenin nefes alması sağlanmaktadır. Bununla beraber, tercih edilen pantolonların da genital bölgeyi sıkmayacak bollukta olmasına dikkat edilmelidir.

Genital Bölge Kuru Tutulmalı: Genital bölge temizliği için, genital bölgenin kuru tutulması çok önemlidir. Banyo sonrasında genital bölgenin gerekirse fön makinesi ile kurutulması mantar enfeksiyonlarını önleyecektir. Havuz ve deniz sonrasında da bu bölgenin kurulanması gerekmektedir.

Banyoda Sabun Kullanmamaya Dikkat Edilmeli: Birçok kişi banyoda sabunla genital bölge temizliği yapmaktadır. Ancak bu çok yanlış bir işlemdir. Sabun nedeni ile genital bölgenin florası bozulur ve mantar enfeksiyonları meydana gelir. Duş sırasında genital bölgenin dış kısmının sadece su ile yıkanması yeterlidir.

Vajinal Duş Yapılmamalı: Yapılan en büyük hatalardan biri de, vajinal duştur. Vajina içerisini su ve sabunla yıkamak, vajinanın pH dengesini yükselterek enfeksiyona neden olur.

Genital Bölge Jeli Kullanılmalı: İçerisinde besleyici vitaminler bulunan ve asit pH’lı genital bölge temizleyicileri kullanılabilir.

Tuvaletten Sonra Vajina Kurulanmalı: İdrar ya da büyük abdest sonrasında vajinal bölge su ile temizlenmeli ve sonrasında kurutulmalıdır.

Cinsel Birliktelik Sonrası Temizlik: Cinsel birliktelikten sonra genital bölge yıkanarak kurulanmalıdır.

Genital Bölge Tıraşına Dikkat Edilmeli: Genital bölgenin tüylerden temizlenmesi sağlanmalıdır. Bu sayede terlemeye bağlı koku ve enfeksiyonun önüne geçilmiş olur.

Genital Bölge Kararması Nasıl Önlenir?

Kadınların en büyük şikayetlerinden olan genital bölge kararması, birçok kişide görülebilen bir durumdur. Vücudun en hassas bölümü olan genital bölgeye yapılan işlemlere dikkat edilmelidir. Bazı yanlış işlemler nedeni ile genital bölgede kararma meydana gelir. Bu durum tüm kadınları rahatsız etmektedir. Özellikle jiletle tıraş yapılması kararmanın yoğunluğunu artırmaktadır. Bu nedenle jilet yerine farklı bir epilasyon yöntemi tercih edilmelidir.

Genital bölgede oluşan sivilcelere müdahale edilmemelidir. Bu durum da kararmaya neden olabilir. Tüm bu işlemlere dikkat ederek kararma önlenebilir. Ayrıca genital bölge için doğal yöntemleri uygulayarak bu bölgenin beyazlamasını sağlayabilirsiniz.

Genital Bölge Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır?

Kadınların korkulu rüyası olan genital bölge kararması için genital bölge beyazlatma evde nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Genital bölgenin beyazlamasını yardımcı olacak bazı yöntemler şunlardır:

Limon Kürü: Limonun vücudu beyazlatma üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Ölü derilerin ve hücrelerin atılmasını sağlayan limon, genital bölgenin beyazlamasına yardımcı olmaktadır. Genital bölgeye limon suyu ile birkaç dakika masaj yapılması önerilmektedir. Genital bölgede kesik ya da yara olduğu zaman limon kürü uygulanmamalıdır.

Yoğurt Kürü: Yoğurt ile limon suyu karıştırılarak kür elde edilir. Bu karışımı haftada iki üç kere genital bölgeye sürerek beklemeli ve sonrasında yıkayarak kurulamalısınız.

Genital Bölge Kaşıntısı Doğal Çözüm Nedir?

Kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen genital bölge kaşıntısı doğal çözüm nedir öğrenerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Hemen her kadında görülen kaşıntı için uygulanabilecek doğal çözümler kısa sürede etkisini göstermektedir. Vajinal kaşıntı için genital bölgeye buz torbası ile kompres uygulayabilirsiniz. Bu yöntem özellikle geceleri artan kaşıntıları azaltacaktır.

Elma sirkesi de vajinal kaşıntı için etkili olan doğal yöntemlerden biridir. İki yemek kaşığı elma sirkesini ılık su ile karıştırarak vajina bölgenizi bu karışım ile günde iki üç kere yıkayabilirsiniz. Mucizevi etkilere sahip olan fesleğen yaprakları da vajinal kaşıntı için kullanılabilir. Su dolu bir kabın içerisine fesleğen yaprağı ekleyerek kaynatın. Demlenen suyu günde iki kere içebilirsiniz.

Genital Bölge İçin Tüy Dökücü Kremler Hangileridir?

Genital bölgede meydana gelen tüyler can sıkıcı olmaktadır. Sürekli temizlenmesi gereken tüyler temizlenmediği zaman kaşıntı ve kokuya neden olabilir. Bu nedenle tüy dökücü kremler kullanılabilir. Her tüy dökücü krem genital bölgede kullanılmaz. Bu nedenle genital bölge için kullanılan tüy dökücü kremler hangileridir öğrenilmelidir.

Genital bölge için tüy dökücü kremler arasında Veet popülerdir. Veet markasının birçok bölge için tüy dökücü kremi bulunmaktadır. Genital bölge için de hazırlanan tüy dökücü kremi kullanım şekline uygun olarak kullandığınız zaman tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Bir diğer marka ise Luis Bien tüy dökücü kremdir. Online satış sitelerinde satın alabileceğiniz bu kremleri kullanım önerisine uygun olarak kullanmanız elde ettiğiniz sonucu artıracaktır.

Genital Bölgede Sivilce Gibi Şişlik Neden Olur, Nasıl Geçer?

Genital bölgede sivilce benzeri şişlikler vajinanın girişinde ya da kızlık zarının ilerisindeki vajinal bölgede görülmektedir. Bu şişliğin en önemli nedeni, HPV’ye bağlı olarak oluşan genital siğillerdir. Üreme çağına gelen kadınların % 20 – 45 inde HPV görülmektedir. Kıl kökü iltihabı ve cinsel yolla bulaşan virüsler de sivilceye benzer şişliğe neden olabilmektedir.

Sivilce benzeri şişlikten kurtulmak için vajina yıkanarak kurulanmalıdır. Daha sonra bir damla kadar lavanta yağı şişliğin üzerine sürülmelidir. Şişlik kaybolana kadar bu işlemi günde 2 – 3 kere uygulayabilirsiniz. Vajinadaki şişlik için etkili ve kolay yollardan biri de sıcak komprestir.

Genital Bölge Kokusu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Genital bölgede meydan gelen koku, kadınların en çok rahatsız olduğu konulardan biridir. Kadınların günlük yaşamını ve eşleri ile ilişkisini etkileyen genital bölge kokusu neden olur, nasıl geçer önemli bir konudur. Genital bölge kokusuna neden olan etmenlerden bazıları şunlardır:

  • Vajinal akıntı
  • Genital bölgenin terlemesi
  • Sentetik iç çamaşırı
  • Dar giymek
  • Genital bölgeyi yıkamak ve nemli bırakmak
  • Vajinal mantar ve bakteriler

Genital bölge kokusu kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bazı kokular aynı ortamda bulunan kişiler tarafından da fark edilecek derecededir. Bu durum kişinin kendini rahatsız hissetmesine neden olmaktadır. Öncelikle vajinal temizliğe dikkat edilmelidir. Genital bölge tüyleri temizlenmelidir. Vajinal duş kesinlikle yapılmamalıdır. Tuvalet sonrasında genital bölgenin kuru kalması sağlanmalıdır.

Genital Bölge Islak Mendille Silinir Mi?

Birçok kişi genital bölge temizliğinde ıslak mendil kullanmaktadır. Ancak bu önerilen bir durum değildir. Yani genital bölge ıslak mendille silinir mi sorusuna hayır yanıtı verilmektedir. Genital bölge temizliğinde ıslak mendil, sabun ya da genital bölge temizleyicisi kullanılmamalıdır. Bu ürünler genital bölgenin florasını bozmaktadır.

Genital Bölge Çevresinde Batık Sorunu İçin Ne Yapılabilir?

Kadınların en çok karşılaştığı sorunlardan biri de, genital bölge batıklarıdır. Özellikle yaz döneminde kadınların kabusu olan istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan epilasyon yöntemleri batıklara neden olmaktadır. Sivilceye benzeyen batıklar zamanla şişerek ağrılı bir hale gelmektedir. Batıklardan kurtulmak duş öncesinde genital bölge peelingi yapılabilir. Bu sayede vücut ölü deriden arındırılmaktadır.

Epilasyon yöntemi olarak genelde tıraş tercih edilmektedir. Ancak kuru cilde yapılan tıraş cildi tahriş ederken batığa neden olmaktadır. Tüylerden kurtulmak için ağda tercih edildiğinde dikkat edilmelidir. Çok uzamış olan kıllara ağda yapılırken kıllar kırılarak batığa neden olmaktadır. Bu nedenle kıl kökleri nemlendirilerek tüylerin yumuşaması sağlanmalıdır. Bunun için çay ağacı yağı kullanılabilir.

Genital Bölge Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Genital bölge hastalıkları için Jinekoloji, Dermatoloji ya da Üroloji bölümlerine gidilmelidir.

Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Yaptıranların Yorumları Neler?

Genital bölge temizliğinde lazer epilasyon yöntemi çok sık tercih edilmektedir. Bu nedenle genital bölgeye lazer epilasyon yaptıranların yorumları neler öğrenerek bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Lazer epilasyon konusunda birçok kişi korku yaşamaktadır. Ancak gelişen sistem sayesinde lazer epilasyon işleminin herhangi bir zararı olmamaktadır. Bu işlemi düzenli olarak yaptıran kişiler, seans sonrasında çok rahat ettiklerini belirtmektedir. Lazer epilasyon ile azalan ya da tamamen biten tüyler büyük rahatlık sağlamaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir!