21 Haziran 2024 Cuma
Ana SayfaKadınFaydalı BilgilerElleriniz Ve Ayaklarınız Sürekli Üşüyor Mu? Çözüm Düşündüğünüzden Daha Kolay!

Elleriniz Ve Ayaklarınız Sürekli Üşüyor Mu? Çözüm Düşündüğünüzden Daha Kolay!

İçerikleri

Gereken önlemler alınmadığı takdirde kan dolaşımı bozukluğu ölümcül olabiliyor. Kan dolaşımı bozukluğuna neden olan temel faktörler ise sigara içmek, egzersiz yapmamak, diyabet, kan pıhtılaşması ve yaşlılık. Öte yandan elleriniz ve ayaklarınız sürekli üşüyorsa bunun nedeni genetik de olabiliyor. En iyisi doktorunuza danışmak.

İşte kan dolaşımınızı hızlandırmak için birkaç tüyo: Daha fazla su

Kan dolaşımını hızlandırmak için günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Bu ayrıca besinlerin ve oksijenin organlara ve dokulara daha kolay taşınmasını sağlayacaktır. Hücrelere ve dokulara da gereken su gitmiş olur. Sindirim sistemi hızlanır ve yetersiz kan dolaşımı sorunu çözülmüş olur.

Zencefil

Düzenli olarak zencefil tüketmek kalp damar rahatsızlıklarını ve pıhtı oluşumunu engeller. “Gingerol” ve “zingerone” diye çok güçlü iki bileşen içerir, bunlar vücudu ısıtır ve kan dolaşımını arttırır.

Sarımsak

Araştırmacılar sarımsağın kalp sağlığına çok iyi geldiğini, damar tıkanıklığı riskini azalttığını, tansiyonu düşürdüğünü ve damarlarda plak birikimini önlediğini kanıtlamıştır.

At kestanesi

“Escin” denen aktif bileşeni kılcal damar duvarlarını güçlendirir, iltihapla savaşır, kan dolaşımını hızlandırır ve varise iyi gelir.

Zencefil, kekik, biberiye gibi bitki yağları

Bu tür yağlar kılcal damarları genişleterek kan dolaşımının cilt yüzeyine taşınmasını sağlar. Ayrıca bu yağlar kasları gevşeterek ellerdeki ve ayaklardaki uyuşmaları geçirir.

Arnavut biberi

İçerdiği yüksek miktardaki kapsaisin, ana ve kılcal damarları güçlendirir, kalp sağlığını destekler. Kan dolaşımını düzenler ve damarlarda plak oluşumunu engeller. Vücut ağrısı, baş ağrısı, bacakları sürekli sallama isteği ve soğuk eller/ayaklar gibi kan dolaşımı yetersizliği nedeniyle görülen sıkıntıları giderir.

Balık yağı

Balık yağında bolca bulunan omega 3 yağ asitleri, damarlardaki yağları söker ve kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca HDL yani iyi kolestrol seviyesini de arttırır.