19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkAnne / ÇocukÇocukların İletişimini Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Çocukların İletişimini Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

İçerikleri

Birçok anne ve baba bu soruların cevaplarını aramaktadır. Çünkü bilinçsiz ve anlamadan yapılan bazı hatalar nedeniyle bebeklik evresinden başlayarak çocuklarıyla doğru iletişimi kuramayabilirler. Bu nedenle çocuğun ilerleyen yaşlarda kendine güvenmesi, öz saygısını gelişmesi için çocuğun değerli olduğunu hissetmesi gerekir. Bu da hayatta en çok güvendiği ailesi tarafından ona verilebilir.

Saygının Önemi

Çocukların doğru iletişim kurması için yapılması gerekenlerden biri de şüphesiz kendine saygı duymasını sağlamaktır. Çocuğun kendisine saygı duymasıyla çevresindeki bireylere de saygı duymayı başarması yadsınamaz bir gerçektir. Bunun için anne ve babanın çocuğun varlığını doğumla beraber kabul etmeli, yaşı ilerledikçe de gelişimine uygun olarak iletişim kanalları tercih edilmelidir. Çocuğun tüm davranışlarını kabullenmek, davranış bozukluklarının giderilmesinde dahi çocuğa karşı açık sözle konuşmak ve bireye karşı davranıldığı gibi sabırla iletişimi korumak gerekir. Söylenmemesi gereken bir sözü kullanan çocuğu karşı dahi sözün yarattığı olumsuzluğu anlatabilmek gerekir.

Duygu Kontrolü

Unutulmamalıdır ki çocuklar da bizler gibi duygu yoğunluğu olan bireylerdir. Çocukla iletişim için en önemli kural duyguların doğru anlatımı ve duyguların kontrolünün sağlanmasıdır. Yaşanılan duyguların isimlendirmek ve duyguyu net açıklamak çocuğun hangi duygu içerisinde hareket ettiğini anlamasını ve bunu kontrol etmesini sağlayacaktır. Çocuğun davranışlarındaki duyguyu açıklayamaz ve anlamsız halde kalmasına sebep olursak, sorun olarak çocuk kendini görecektir. Oysa hangi duyguyla davranıldığı bilinirse o zaman çocuk sorunun kendi olmadığını, sorunun davranışından kaynaklı olduğunu anlar. Böylece o davranışını düzeltmeyi tercih edecektir. Örneğin zıplama komutunun verildiği çocuk bu davranışı neden yapmaması gerektiğini anlayamasını sağlar. Oysa zıpladığında düşüp kendine zarar vereceğinden korkulmasının tam olarak anlatılması halinde çocuk bu duyguyu daha net anlayacaktır. Böylece iletişim kurmanın temelleri atılmış olacaktır.

cocuklarla iletisimi guclendirmek Çocukların İletişimini Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler
Duygu Kontrolü

İyi Bir Dinleyici Olmak

Çocukların iletişimi güçlendirilmesi için dinleme kurallarının bilinmesi gerekir. Çocuklar anne ve babayla iletişim kurmak isterler. Sürekli merak ettikleri şeyleri sorarlar, başlarından geçen, bizlere göre önemsiz olayları anlatmayı isterler. Onları sabırla sonuna kadar dinlemeli ve kurduğu cümleleri onayladığımızı veya merak ettiğimi belirten karşılıklar vermeliyiz. En önemlisi bizlere birşey anlatırken başka bir konuya, olaya odaklanmamalıyız. Aksi halde çocuk ilerde iletişimi kopuk bir birey olacaktır.

Başkarlarının Yanında Davranışlar

Çocuklarınıza yönelteceğiniz eleştiri ve vereceğiniz pozitif örnekleri başkalarının yanında veya başka çocukları örnekleyerek yapmamaya gayret göstermek gerekir. Daha önce belirttiğimiz gibi bu şekilde çocuğun size ve kendine güveni, saygısı azalacaktır. Eğer çocuğunuza kızgınsanız sakinleştikten sonra olunla konuşmalı veya onun bir kızgınlığı varsa sakinleştirerek konuşmasını sağlamalısınız.

Ben Dili Kullanmak

Yapılmasından endişe edilen davranışı çocuğa “ben dili” ile aktarmak gerekir. Böylece çocuk duygunun altında yatan nedeni daha net anlayacaktır. Ayrıca sadece çocuğunuzla iletişim halinde değil, başkalarıyla yaptığınız konuşmalarında da çocuklarınızın iletişimini etkileyeceğini unutmamalısınız. Yani çocuğunuzun yanında başka bireylerle konuşurken de iletişiminizi düzgün kurmalısınız. Çocuklarınız herşeyi kaydeder ve sonra örnekleyerek aynı davranışları kendi uygular.

dogru iletisim Çocukların İletişimini Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler
Ben Dili Kullanmak

Davranışların Tutarlılığı

İyi bir iletişim kurmak ve çocuğunuzun da iletişimini güçlendirmek istiyorsanız davranışlarınızda tutarlı olmalısınız. Farklı zamanlarda aynı durumlara karşı verilen başka başka tepkiler çocuğunuzun aklını karıştıracak ve doğru duyguya saygı göstermeyi unutturacaktır. Çocuğun doğru davranışı bulma ve uygulama isteğine set olmaması için davranış tutarlılığı önemlidir. Ayrıca davranış örneklerinde çocuğu başka çocukların davranışlarıyla şekillendirmeye çalışmamak gerekir. Kendi veya örnek aldığı sizlerin davranışlarındaki karşılaştırmayı yapmak en doğrusu olacaktır.