21 Haziran 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkDiş SağlığıKırk yıl düşünseniz aklınıza gelmez, çürük dişleri eski haline getiriyor!

Kırk yıl düşünseniz aklınıza gelmez, çürük dişleri eski haline getiriyor!

Kuzey İrlandalı Bilim adamları her insanın korkulu rüyası haline gelen ve ağrıdığında hayatı kabusa çeviren diş çürüklerine çare buldu.

İçerikleri

Kuzey İrlanda’daki araştırmacılar, aspirinin diş çürümesini geri çevirip dişte oluşan kaviteleri (boşluk) tedavi edebileceğini ortaya koydu. Belfast’taki Queen’s Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, aspirinin diş kökündeki hücreleri uyararak diş yenilenmesini sağladığı tespit edildi.

En yaygın diş hastalığı olan çürük, diş sinirinin iltihaplanmasına ve diş ağrısına neden oluyor. Aspirin uzun yıllar ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaç. Özellikle baş ve kas ağrılarıyla, kadınların regl dönemindeki ağrılarını gidermek için kullanılıyor. Diş çürümesi genellikle diş plağının üzerinde biriken bakterilerin dişi zayıflatan asitler üretmesinden kaynaklanıyor.

Aspirin Dişlerin Kendini Yenilemesine Yardımcı Oluyor

Kendi hücrelerini yenileyebilme kabiliyetleri sınırlı olan dişlerin çürümesi halinde dolgu teknolojisi kullanılıyor. Ancak bu dolguların insan hayatı boyunca birkaç kez değiştirilmesi gerekiyor.

Queen’s Üniversitesi Diş Hekimliği ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Profesör Ikhlas El Karim, aspirinin diş kökü hücrelerini onarmasıyla dolgulara olan ihtiyacın ortadan kaldıracağına dair çalışmalar yapıyor.

İngiltere Diş Araştırmaları Derneği yıllık konferansında sunulan araştırma bulgularında da, aspirinin diş kök hücrelerinin işlevini artırabileceğini ve hasarlı dişin kendini tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Aspirinin dişin kendi hücrelerini üretmek için gerekli olan gen imalatına yardımcı olacağının daha önceki araştırmalarda da ortaya konduğu belirtildi.

Üzüm Diş Çürümesine Karşı Mücadelede Yeni Bir Silah mı?

Son araştırmalar ayrıca üzümde bulunan doğal bir bileşiğin dişleri güçlendirmeye ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bilim adamları, keşfin insanların dişlerini kaybetmelerini engelleyebileceğini ve dolguları güçlendirerek daha uzun süre dayanmalarını sağlayabileceğini ortaya koyuyor.

Üzüm Çekirdeği özütü, kalp fonksiyonunu geliştirme ve dolaşımı iyileştirme gibi sağlık yararlarıyla ilişkilendirilmiştir. Araştırmalar bu ekstraktın normalde sadece 5 ila 7 yıl süren diş rengindeki dolguların ömrünü artırarak diş çekimi ihtiyacını azalttığını gösteriliyor.

Chicago Diş Hekimliği Koleji’ndeki Illinois Üniversitesi’ne göre, üzüm çekirdeği özütünün ayrıca sert dış minenin altında bulunan dişin çoğunu oluşturan doku olan dentini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.