26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviAft Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Afta Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavisi

Aft Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Afta Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavisi

Ağzın farklı bölümlerinde oluşarak yeme içme faaliyetlerini olumsuz etkileyen aft neden çıkar, aft bitkisel tedavisi nasıldır haberimizin detayında.

İçerikleri

Ağızda, diş etinde, dilde, yanakta ve damakta görülen ağız yaralarına aft denir. Kişinin günlük hayatını olumsuz olarak etkileyen ve ağız ülserleri olarak adlandırılan aftların nedenleri ve belirtileri hastalığın tedavisi için önemlidir.

Aft Nedir?

Toplumda yüzde 25 oranında görülen ağız yaraları, kişilerin yeme – içmesine ve konuşmasına engel olmaktadır. Genelde kadınlarda daha sık görülen aftlar tek başına olabildiği gibi aynı anda birden çok görünebilmektedir. Hastalığın nedeni mikrop ya da virüs değildir. Bu nedenle başka birine bulaşması söz konusu değildir.

Aft Neden Oluşur?

Aft oluşumunu hızlandıran çeşitli faktörler saptanmıştır. Ancak aft nedenleri tam olarak belirlenememiştir. Çok ağrılı ve sızılı olan aftların oluşumunu hızlandıran faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

Demir Eksikliği: Demir eksikliği ile beraber vitamin eksikliği de ağızda çıkan yaraları tetiklemektedir. Sinir sistemini ve cilt sağlığını destekleyen bu vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflığı: Lupus ya da HIV gibi bağışıklık sistemini azaltan bağışıklık hastalıkları nedeni ile aft oluşumu hızlanmaktadır.

Behçet Hastalığı: Genelde ayda bir kez ya da birkaç kez tekrar eden Behçet aftları bir haftaya kadar iyileşmektedir. Zaman zaman ağrı hissine de yol açar.

Fiziksel Travmalar: İstemeden yanakları ısırmak, çok sıcak içecek ve yiyecek tüketmek gibi etkenler aft oluşumunu hızlandırır. Ağız içerisini tahriş eden her türlü travma sonrasında aftlar ortaya çıkmaktadır.

Yanlış Gıda Tüketimi: Asitli besinler tüketmeye bağlı olarak aft görülme olasılığı artar. Bununla beraber sirkeli, tuzlu, baharatlı, acılı besinler tüketmek de aftların oluşumuna neden olabilir.

Mide Mikrobu: B12 vitamini eksikliğinde görülen mide mikrobu, ağız yaralarının oluşumunu hızlandırmaktadır.

Hormon Değişikliği: Hormonal değişikliklere vücudun vereceği tepkiler değişmektedir. Ergenlik döneminde ya da adet sürecinde aftların görülme sıklığı artar.

Alerji: Bazı yiyeceklere karşı alerjisi olan kişilerde aft görülmektedir. Alerji nedeni ile doku ve hücreler zarar görür. Bu durumda tahriş olan ağız içerisinde aftlar çıkar. Bununla beraber kaygı, stres, sigara tüketmek ve yanlış diş macunları da aft oluşumunu hızlandırmaktadır.

Aft Tedavisi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir aft tedavisi uygulanmadığı takdirde oluşan yaraların iyileşmesi 10 günü bulmaktadır. Çok ağrı ve sızı veren bir durum olduğu için ‘’ Aft tedavisi nasıl yapılır? ‘’ sorusunun cevabı büyük önem arz etmektedir. Yaraların ortaya çıkardığı ağrıyı hafifletmek ve süreci daha kolay atlatmak için yapılması gerekenler şöyledir;

  • Tahriş eden gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Su ve karbonat karıştırılarak yaralı bölgeye sürülebilir
  • Tuzlu su karışımı ile ağız gargarası yapılabilir
  • Yemeklerden önce aftlar için hazırlanan kremler sürülebilir
  • Doktor tavsiyesine göre antibiyotik kullanılabilir
  • Alkollü pamuk ile yara bölgeleri temizlenebilir
  • Ekşi, acı, baharatlı ve sıcak besinlerden uzak durulmalıdır
  • Diş ve ağız bakımına dikkat edilmelidir
  • Vitamin desteği sağlanmalıdır

Afta İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri

B12 eksikliği ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak ortaya çıkan aft doğal tedavi yöntemleri ile ortaya çıkan etkilerden kurtulabilirsiniz. Ancak öncelikle beslenme düzeninize dikkat edilmeli ve vitamin eksikliğinin önüne geçmek için besin takviyesi yapılmalıdır. Bununla beraber uygulayabileceğiniz doğal yöntemler şunlardır:

Yoğurt otu kürü: Bir su bardağı suyu kaynatın ve 1 tatlı kaşığı yoğurt otunu ekleyerek 6 dakika kadar kaynatın. Suyun ılımasından sonra kahvaltıdan önce bu su ile 2 kere gargara işlemi yapılır. Akşam da aynı kür hazırlanır ve yatmadan önce gargara yapılır. Bu kürü 1 hafta boyunca uygulayabilirsiniz.

Kantaron yağı kürü: Yoğurt otu ile gargara işlemi yapıldıktan sonra kantaron yağı kürü uygulanabilir. Birçok rahatsızlığa fayda sağlayan kantaron yağı, aft yaralarında da tedavi edici bir etkiye sahiptir. 1 çay kaşığı kadar doğal kantaron yağını ağzınıza alın ve aftlar üzerinde 2 dakika kadar bekletin. Daha sonra tükürün.

Karbonat: Yarım çay bardağı su içerisine bir çay kaşığı karbonatı ekleyin ve karıştırın. Bu karışım ile ağzınızı gargara yapın. Karbonatlı su karışımını gün içerisinde birkaç defa kullanabilirsiniz. Karbonat aft yaralarını kısa sürede iyileştirir ve kısa sürede aft nasıl geçer sorusunun cevabıdır.

İbrahim Saraçoğlu afta iyi gelen kür tarifi: Prof. İbrahim Saraçoğlu aft kürü için yoğurt otu ve kantaron yağı karışımını öneriyor. Aft için yoğurt otu ve kantaron yağı ile yapılan aft kürü şu şekilde hazırlanıyor; 1 tatlı kaşığı yoğurt otunu 1 bardak su içerisinde 3 dakika boyunca kaynatın. Sabah yemek yemeden önce aç karnına ve akşam yatmadan önce bu karışım ile gargara yapılır. Kantaron yağını ise; öğlen ve akşam olmak kaydıyla 1 çay kaşığı ağzınıza alın, özellikle yara ve aft olan bölgelere ulaşmasını sağladıktan sonra tükürün. Sürekli bu aft kürünü uygulamanız halinde aft problemi yaşama olasılığı azalacak ve ağzınızda oluşan aftlar iyileşecektir.

Saraçoğlu – Ağızda AFT Sorunu Yaşayanlar İçin Kür