25 Temmuz 2024 Perşembe
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviVücuttaki zehri atabilen tek besin o çıktı!

Vücuttaki zehri atabilen tek besin o çıktı!

Mevsimsel hastalıklara karşı vücuda direnç kazandıran tahin, pekmezle karıştırılarak yenildiğinde sadece kan yapmakla kalmıyor vücuttaki tüm zehri yok ediyor. İşte tahinin pek bilinmeyen sayısız faydası.

İçerikleri

Bu besin tam bir şifa deposu! Kansere karşı faydalı olan öyle bir besin var ki, birçok hastalığa özellikle mide zehirlenmesine birebir. Çünkü söz konusu gıda insan vücudundaki zehri atabilen tek besin. Sadece vücuttaki zehri atmakla kalmıyor aynı zamanda protein zengini. İşte vücuttaki tüm zehri atan, faydaları saymakla bitmeyen, sofranızda muhakkak olması gereken o besin…

Tahinin Faydaları Neler?

Tahinin ham maddesi susamdır. Çeşitli işlemlerden geçirilip yağı çıkarılan susam, yoğun kıvamlı tahin haline gelir. Tahinin mucizelerinden faydalanmak için satın alırken doğal olmasına dikkat edin.

  • Tahin E, C ve B vitaminleri açısından zengindir.
  • Hücre yapısının bozulmasını engeller.
  • Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
  • Kansere karşı koruyucudur.
  • Damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller.
  • İdrar söktürücüdür. Cildi güzelleştirir.
  • Göz sağlığı için hayati önem taşır.
  • Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların verdiği toksinlere karşı koruma sağlar.
  • Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Tahinde çok miktarda bulunan E vitamini ile tüm bu yararları da vücudumuza kazandırabiliriz. E vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Vücuda enerji verir.  İki çorba kaşığı tahinde yaklaşık yarım kilo biftekteki kadar protein vardır. Kendine has özel bir kokusu olan tahin, suyla temas etmedikçe uzun zaman bozulmadan saklanabilir. Safra taşlarının düşürülmesinde, nefes darlığı ve bronşite faydalı olduğu bilinmektedir. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde etkilidir. Kemik gelişiminde, yapısında bulunan bazı maddeler nedeniyle oldukça faydalıdır.

Tahin Neye İyi Gelir?

Kilo vermeye yardım eder:

Tahin, içerdiği kalsiyum sayesinde kilo vermeye yardım eder. Çünkü kalsiyum, vücutta yağ yakımını hızlandıran minerallerden biridir. Ayrıca, bu özelliğiyle kemik erimesini önler.

Kötü yağları yakıcıdır:

Basen, göbek veya kollarda biriken kötü yağları yakmak için tahin, doğal bir destektir. Bitkisel protein içeriğiyle kasları besler, yağ yakmayı hızlandırır. Sağlıklı zayıflamak için tahin, güvenilir bir kaynaktır.

Uzun süre tokluk verir:

Faydalı yağlar ve protein içeren tahin, daha çabuk doymayı sağlar. Ayrıca, uzun süre tokluk hissi verir ve daha az kalori alıp zayıflamaya yardım eder.

Demir eksikliğini giderir:

Demir eksikliğine bağlı kabızlık, kilo verememek, yorgunluk gibi sorunlar yaşayanlar için tahin mükemmel bir çözümdür.

Göz sağlığını güçlendirir:

A vitamini içeren tahin, göz sağlığını kuvvetlendirir. Özellikle görme bozukluğu veya göz hastalığı yaşayanlar için düzenli tahin tüketimi önerilmektedir.

Yorgunluğu giderir:

Tahin, içerdiği B ve E vitaminleri sayesinde yorgunluğu giderir, zihin açıklığı verir. Yoğun iş veya sınav döneminde her sabah bir tatlı kaşığı tahin yemenizi öneriririz.

Anne sütünü artırır:

Emziren annelerin zayıflamasına ve sütünü artırmaya yardımcı olur. Hazmı kolay olduğu için şişkinlik, gerginlik yapmaz.

Mide rahatsızlıklarını giderir:

Faydalı yağlar ve mineraller içeren tahin, mide rahatsızlıklarını gidermek için etkilidir. Özellikle midede yanma veya şişkinlik gibi sorunlar yaşıyorsanız yemeklerden 10 dakika önce bir çay kaşığı tahin yiyip üzerine bir bardak su için, rahatlığını göreceksiniz.

Spor yapanlar için gereklidir:

Yürüme, koşu, fitness, pilates gibi spor yapanların kas onarımı ve yağ yakımı için proteine ihtiyacı vardır. Tahin, bitkisel protein içeriği en yüksek besinlerden biridir. 1 yemek kaşığı tahinde, 250 gram biftekteki kadar protein vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Tek başına tadı hoş gelmese de, pekmezle karıştırmak suretiyle hem daha faydalı olur, hem lezzetli. Pekmezle karıştırılarak tüketildiğinde sadece enerji vermekle kalmaz, hem kan yapar, hem kış aylarında üşümeyi engeller. Soğuk havada vücut direncini artırmak için protein, vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin tahini bol tüketmekte fayda var.

Tahini sade olarak tüketirseniz mide rahatsızlıklarına son derece faydalıdır. Tahin kolesterol içermez. Ayrıca besinlerin midemizde uzun süre kalmasına yardımcı olarak acıkmayı geciktirir.

Vücuttaki zehri atabilen tek besin o çıktı!