12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkBitkisel ÇaylarSoğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları

İçerikleri

Hastalığa yakalananlarda ilaca hassasiyet veya ilaç kullanmak istememe gibi sebeplerden soğuk algınlığına iyi gelen bitkileri araştırıyor. İşte soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler ve bunlarla hazırlanan bitki çayları.

Ekinezya Bağışıklığı Güçlendiriyor

Doktorlar tarafından gerekli görülmediği halde antibiyotik kullanımı gribal enfeksiyonları iyileştirmiyor ne yazık ki.  Soğuk algınlığının en iyi tedavisi istirahat ve bol vitamin takviyesi, tabii kibir de bitki çayı tüketerek mikroplara savaş açmak. Soğuk algınlığına iyi geldiği bilimsel araştırmalarla belgelenen ekinezya çayı da bu bitki çaylarından.

 • Grip virüslerine karşı kalkan görevi gören ekinezya çayı aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de koruması altına alıyor.
 •  Ekinezya çayı soğuk algınlığı sırasında içe yaradığı gibi hastalığa yakalanmadan öncede vücudunuzu mikroplara karşı koruyarak hastalığa yakalanmanın önüne geçiyor.

Özellikle gribin solunum yoluyla yayıldığı göz önüne alınırsa günümüz toplumunda kabalık ortamlarda çalışanların geçiş dönemlerinde günde iki fincan ekinezya çayı tüketmesinde fayda var.

soguk alginligina iyi gelen bitkiler Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları
Ekinezya Bağışıklığı Güçlendiriyor

Zencefil Çayıyla Toksinlerden Arının

Alternatif tıbbın belki de en önemli bitkisi olan zencefil de soğuk algınlığına iyi gelen bitkisel çözümler arasında.

 • Bağışıklık sistemini güçlendiren zencefil çayı mikroplardan ve bakterilerden kurtulmak için vücudu terletiyor ve ter yardımıyla hastalıktan kurtulmayı sağlıyor.
 • Vücudun direncini arttıran zencefil limon gibi aynı işleve sahip bir meyveyle karıştırılarak daha kısa zamanda etkili sonuç alınmasını sağlıyor.
 •  Vücuda enerji veren zencefil çayını bal ve limon ekleyerek sabah saatlerinde tüketmek gün içerisinde gerekecek enerjiyi de depolamanızı sağlıyor.

Adaçayının Faydaları

Soğuk algınlığı sadece burun akması ve baş ağrısından ibaret olmuyor, öksürükte gribin getirdiği rahatsızlıklar arasında.

 • Öksürükten kurtulma, boğaz iltihabını sökmek içinse en faydalı bitki çayı adaçayı olarak karşımıza çıkıyor.
 • Boğaz ağrısını alan ve yanmasını azaltan adaçayı aynı zamandan bağışıklık sistemini koruyor
 •  zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyor.

Gribin Tedavisinde Ihlamurun Rolü

Gribe iyi gelen karışımlar bunlarla da sınırlı değil. Hemen hemen herkesin çocukken kötü bir anısı olan ıhlamur, soğuk algınlığının bitkisel tedavisinden en sık başvurulan çaylardan.

 • Gribin korkulu rüyası öksürüğü göğsü yumuşatarak kesen ıhlamur
 •  Aynı zamanda gribal enfeksiyonların etkisini de en aza indiriyor.
 • Hastalık sırasında düşen vücut direncini arttırmak amacıyla ıhlamur çayı yapmak için bir bardak kaynamış suya bir tutam ıhlamur atıp ağzını kapatarak altı kapalı şekilde iki üç dakika demlenmesini bekleyin
 • Dilerseniz limon ve balla hem lezzetlendirip hem de çayın etkisini arttırabilirsiniz.

Bitkisel Karışımlarla Gelen İyileşme

Soğuk algınlıklarında en büyük sıkıntı burun tıkanıklığına bağlı olarak nefes almada yaşanan güçlük hissidir. Bu histen kurtulmak içinse en etkili yöntem mentol etkisi sayesinde nefes açmaya yarayan nanedir.

 • Boğaz ağrısına da oldukça iyi gelen nane çayı aynı zamanda kuvvetli bir balgam söktürücüdür.
 •  Mideye iyi gelen nane aynı zamanda limonla beraber karıştırıldığında soğuk algınlıklarının tedavisinde de sıkça kullanılmaktadır.

Bu sayılanlardan farklı olarak tarçın, karabiber, karanfil gibi baharatlara da bu çaylarda yer verilmesi hastalığın daha kısa sürede atlatılmasında etkili olacaktır. Bitki çayları kadar etkili olan bir diğer karışımsa portakal ve elmanın kullanıldığı meyve çayıdır.

 • İçerdikleri c vitamini sayesinde vücut direncini arttıran portakal ve elma çayı hastalığın sebep olduğu vücut ağrısı, mide bulantısı gibi rahatsızlıkları önlemektedir.
 • Ayrıca meyve çayı olarak tüketilebilen elma ve portakal ıhlamur içerisinde de kullanılarak farklı aromaların yanı sıra iyileşme süresinde olumlu gelişmeler sağlayacaktır