17 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviSoğan sarımsak kürü ile 21 günde vücudunuzu temizleyin!

Soğan sarımsak kürü ile 21 günde vücudunuzu temizleyin!

Soğan ve sarımsağın sağlık açısından faydaları çiğ veya pişmiş olarak tüketilerek elde edilebilir. Soğan ve sarımsağın güçlü iyileştirici özellikleri ile vücudunuzu 21 günde temizleyerek virüslerden arınabilirsiniz.

İçerikleri

Soğan ve sarımsak, mükemmel besleyici özellikleri nedeniyle bazı Asya ülkelerinde temel diyetin bir parçasıdır. Bu yiyeceklerin her ikisi de bizi çeşitli rahatsızlıklara karşı korumak için çok faydalı olan güçlü tıbbi özelliklere sahiptir. Bunlar çok sayıda bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmek ve yaraları daha hızlı iyileştirmek için kullanılır.

Soğan ve Sarımsak Neye İyi Gelir?

Bilimsel araştırmalar, günlük olarak soğan ve sarımsak tüketmenin optimum sağlık için çok yararlı olduğunu göstermiştir. Keskin ve kükürtlü bir kokuya sahip olmalarına rağmen bu besinler gerçekten her gün tüketilmeye değerdir. Bu yiyecekler kimyasallarla doludur ve bir dizi enfeksiyon ve hastalığa karşı koruma sağlar. Soğan ve sarımsak özellikle kardiyovasküler hastalıkların, solunum sorunlarının, diyabetin ve çeşitli kanserlerin önlenmesinde son derece faydalıdır .

Sarımsağın Besin Değerleri ve Sağlık Faydaları

Bir dizi araştırma çalışması, sarımsak açısından zengin bir diyetin, kötü kolesterol veya LDL de dahil olmak üzere bir kişide toplam kolesterol seviyesini düşürmek için yararlı olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda kan dolaşımındaki iyi HDL kolesterolü artırır.

Sarımsağın kanda “doğal katiller” olarak kabul edilen iyi miktarda hücre ürettiği bilinmektedir. Bunlar, birçok antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip oldukları için farklı enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

 • Sarımsağın tansiyonu düşürme ve kalp hastalıklarını önleme özelliği vardır.
 • Kan pıhtılaşması gelişme riskini azaltarak felç ve kalp krizlerini önler.
 • Sarımsak, birçok bakteri ve virüsle savaşabilir ve bu nedenle vücudu enfeksiyonlara karşı korur.
 • Özellikle mide kanseri riskini azaltmak için faydalıdır.

Zengin tıbbi özelliklerinden dolayı sarımsağı çiğ olarak tüketmek en iyisidir. Sarımsağı özellikle uzun süre veya çok yüksek sıcaklıkta pişirmek, içindeki ‘Allisin’ olarak bilinen bazı bileşikleri yok edebilir. Allisin, sarımsağın temel bileşenidir ve onu harika bir doğal şifacı yapar.

Soğanın Besin Değerleri ve Sağlık Faydaları

Soğanın sağlığa faydaları, temel olarak kükürt bileşiklerinin içeriğinden ve esansiyel yağların eser miktarda bulunan quercetin’den kaynaklanmaktadır. Bunlar, insan vücudunda bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olan çok etkili antioksidanlardır. Soğanda kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, selenyum ve fosfor gibi mineral bileşenler bulunur. Anti-fungal kullanımları ile birlikte antibakteriyel özellikleri, onu mutfaklarımızın çoğunda kullanılan ortak bir bileşen haline getirmiştir.

 • Sarımsağa benzer şekilde soğan da, özellikle çiğ olarak tüketildiğinde kandaki HDL kolesterolü artırmaya yardımcı olur.
 • Soğan ayrıca kandaki kötü kolesterolü veya LDL’yi düşürmeye ve kan pıhtılarını çözme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur.
 • Soğan, diyabet geliştirme riskini azaltmak ve insan vücudunda birçok enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olmak için çok faydalıdır.

Soğan ayrıca birçok kanser türünün riskini azaltmada çok etkilidir. Soğanda bulunan quercetin olarak bilinen bir bileşik, kanserle savaşmak için son derece güçlüdür ve aynı zamanda mükemmel bir antioksidandır.

Sonuç:

İlk uygarlıklardan beri sarımsak ve soğan, bu sebzelerin güçlü iyileştirici özellikleri nedeniyle insanlık tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır . Bilimsel araştırmalar, günlük sarımsak ve soğan tüketiminin faydalarını artık açıkça kanıtlamıştır. Bu keskin vejeteryan doğal yiyeceklerin her ikisi de, vücudu bir dizi büyük ve küçük hastalıklardan koruyabilen kimyasallar içerir. Bunlardan bazıları şunları içerir:

 • Kalp-damar hastalığı,
 • Şeker hastalığı,
 • Solunum problemleri,
 • Enfeksiyonlar,
 • Kanserler.

Düzenli olarak tercihen çiğ sarımsak ve soğan yiyerek sağlığınızı kolayca artırabilirsiniz. Bunları tatlandırmak, ezmek, kıymak veya doğramak için kullanabilir ve pişirip tükettiğiniz bir dizi günlük ürüne dahil edebilirsiniz.

Soğan Sarımsak Kürü Nasıl Yapılır?

Soğan ve sarımsak kürü oldukça kolay uygulanabilir. 21 gün boyunca yoğurt ile beraber yediğinizde eşsiz şifasından yararlanabileceğiniz bir kür. Bu kürün amacı karaciğeri tazelemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kanser yapan yabancı zararlı bileşiklerin detoksunu sağlamak.

Malzemeler:

 • 1 kase ev yoğurdu,
 • 1 diş sarımsak,
 • 1/4 kuru soğan,
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Bir tutam dereotu,
 • Bir tutam az çekilmiş tane karabiber.

Hazırlanışı;

1 kase ev yapımı yoğurdunun içerisine ezilmiş 1 diş sarımsağı ekleyin. Daha sonra 1/4 kuru soğanı rendeleyip içine atın. Az dereotu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve az çekilmiş tane karabiberi de ekleyerek iyice karıştırın. Artık soğan sarımsak kürünüz hazır.

Soğan sarımsak kürü atardamarları etkileyen hastalıklar, kanser, bağışıklık sistemi bozuklukları ve ağrılı eklem hastalıkları gibi birçok kronik hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılıyor.

Bunun yanında allium ailesinin bir parçası olan yani kuru soğan ve sarımsakla aynı aileden gelen arpacık soğanı, Frenk soğanı ve pırasanın da mucizevi sağlık etkileriyle Ayurveda gibi alternatif terapi yöntemlerinin içerisinde tıbbi bir besin olarak kabul edilmektedir.

Soğan sarımsak kürü ile 21 günde vücudunuzu temizleyin!