28 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaKadınSaç BakımıSaçı Dökülenler Mutlaka Uygulayın!

Saçı Dökülenler Mutlaka Uygulayın!

Saç dökülmeleri için piyasada pek çok şampuan, krem, bitkisel ürünler vs. mevcut. Fakat bunlardan çok da randıman alınmadığı, saç dökülmelerini çok az etkilese de sizlerin istediği oranlarda etki etmediği aşikardır.

İçerikleri

Toplumda saçlar için sarımsağın yararlı olduğu dile getirilse de, konunun uzmanları ceviz kabuklarının saç için sarımsaktan daha etkili ve faydalı olduğunu belirtiyor. Özellikle Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu hocalarımız saçların dökülmemesi için ceviz kabuğu kürünü kullanmamızı öneriyor.

Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu’ndan Saç İçin Ceviz Kabuğu Kürü Yapılışı ve Uygulanışı

Saç dökülmelerini engellemek için;

 • 20 adet cevizin kabuklarını ayırarak bu elde ettiğiniz kabukları uygun bir tencere içerisindeki 1 litre suda kaynatın.
 • Elde ettiğiniz bu su ile günde 2 defa saçlarınızı yıkayın. (Ilık veya soğuk kıvama geldikten sonra..)
 • Bunu düzenli şekilde uygularsanız saç dökülmeniz duracaktır.

Cevizin Diğer Faydalarına Göz Atabilirsiniz

 • Cevizde bulunan yüksek oranlardaki omega-3 yağ asitleri kalp rahatsızlıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu etkili şekilde azaltmaktadır. Ceviz yediğinizde kandaki kolesterol seviyeniz düşer ve kalp atışlarınızda düzensizlik varsa bunun önüne geçer.
 • Cevizde bulunan fitosteroller, prostat kanseri, kalın barsak ve göğüs kanseri çeşitlerinden korunmamızı sağlıyor, ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.
 • Damarlarımızda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan çeşidinin üretimine ve iyi kolesterol seviyesinin kötü kolesterol seviyesine oranla artmasına destek oluyor, kolesterolün damarları tıkaması durumunda önemli bir işlem olan şişme ve kızarıklığı azaltıyor.
 • Cevizdeki yağ asitlerinin kalp rahatsızlıklarını engelleme etkileri mevcuttur.
 • İnsan beynine benzeyen ceviz, kavramayı, öğrenmeyi ve anlamayı geliştirir. Asya kıtasında ceviz sürekli beyin gıdası niyetiyle kabul edilir ve tüketilir. Ayrıca bu tip ülkelerde öğrenciler, sınavların heme öncesinde ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerini düşünüyorlar.
 • Cevizin, antioksidan özellikte olması sebebiyle kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi çok güçlü hastalıkların oluşmasını engellediği ya da azalttığı iddia edilmektedir.

Ceviz yaprağı faydaları ve çayı

 • Akan kanı durdurur.
 • Tonik etkisi ile arındırma sağlar.
 • Bağırsakta yaşayan kurtları döker.
 • Kanı temizler.
 • Kan şekeri düşürür.
 • Kabızlıkta iyi bir alternatiftir.
 • Çocuklarda iştah açar.
 • Egzama, mantar, uçuk, uyuz, sivilce gibi deri hastalıklarında etkilidir.
 • Ağız içi hastalıklarına iyi gelir. Özellikle diş eti hastalıklarında güzel sonuçlar elde edilir.
 • Ayak kokusuna ve terlemesine iyi gelir.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Boğaz hastalıklarında gargara olarak kullanılabilir.

Ceviz Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir. (Referans1)

Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 2-3 dakika boyunca hafif ısıda kaynatılır. Süzülen çay kullanıma hazırdır. Günde 2-3 bardak içilir.

Ceviz yaprağının kaynatılması ile elde edilen su çay olarak içilirse mideyi kuvvetlendirir, boğaz ve bademcik iltihaplarını iyileştirmeye yardımcı olur. Ceviz yaprağı kaynatılarak, tüm sıraca (scrofula), Frengi (sifilis), egzama (mayasıl), herpes (uçuk) ve raşitik hastalıklarda, kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ve ayrıca, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir Banyo katkısı elde edilir.

Ceviz Tam Bir Şifa Kaynağı (Prof. Dr. Turan Karadeniz)

Cevizin soğuk algınlığından deri hastalıklarına, mide rahatsızlıklarından halsizliğe kadar birçok hastalığa çare olduğunu dile getiren Prof. Karadeniz şöyle konuştu: “Ceviz, bağırsak kurdunu döker. Taze ceviz bal ile yenirse basura iyi gelir, cinsel gücü artırır. Ceviz kökünün kabukları zeytinyağı içinde kaynatılarak merhem haline getirilip, basura sürülürse iyi gelir. Böbrek zafiyetini giderir. Ceviz yenirse çıbanı patlatır. Ceviz kurtları düşürür, kadınların beyaz akıntısı, vajen iltihabı, boğaz apsesi, bademcik iltihabı, deri çıbanları, deri döküntüleri, mide ve bağırsak nezlesi üzerine çok şifalı olmaktadır.

El ayak titremesini giderir. Kuvvetten düşene iyi gelir. Midenin çabuk acıkması ve hazmı kolaylaştırmak için yenir. Mide gazını giderir. Grip ve nezleye iyi gelir. Öksürüğü keser. Sedef hastalığına iyi gelir. Kısık sesi açar, sırt ağrılarına iyi gelir. Sindirim sistemi bozukluğunu giderir. Vücudu soğuktan korumak için yenir. Ceviz öğütülür ve vücuda sürülerek uyuzdan kurtulunur. Vebaya iyi gelir. Zayıf vücudu kuvvetlendirir. Yorgunluğu ve bitkinliği giderir. Zehirlenmelere ve zehre karşı yenir. Zindeleşmeyi sağlar. Yeşil kabuklarının suyu çıkartılır, gargara yapılırsa boğaz ağrılarını giderir, buruna çekilirse kanamayı keser, sivilcelere sürülürse derhal izale eder”

Tek başına doktor gibi 

Ceviz yaprağının özellikle erkeklerin korkulu rüyası haline gelen saç dökülmelerinde önemli bir önleyici görev görmesinin yanı sıra birçok rahatsızlığa ilaç olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karadeniz, “Yeşil kabuğunun suyu koyulaşıncaya kadar kaynatılıp saçlara sürülürse saç dökülmesini önler, sivilcelere sürülürse iyileştirir. Cevizin yeşil kabuğu rendelenip sirkeyle beraber kaynatılarak saçkıranlı yerlere sürülürse şifa elde edilir.

Ceviz yaprağı haşlanır su ile yıkanırsa saç kepeklenmesini önler. Bir ceviz yaprağı bir fincan su hesabıyla kaynatılıp yemeklerden yarım saat önce içilirse romatizma hastalıklarına ve beze iltihaplarına iyi gelmektedir. Ceviz yaprağı kaynatılıp günde birkaç kez lavaj yapılırsa rahim kanamasını keser. Ceviz yaprağı kaynatılıp elde edilen sıvı içerisinde çatlak eller banyo yaptırılırsa şifa görülür.

Ağız kokusuna karşı ceviz yaprağı suyu ile sabahları gargara yapılmalıdır. Kuru kabukları yakılarak külleri bal ile macun yapılır, dişlere sürülürse parlatır. Sert kabuğu yakılır, elde edilen külleri pudra halinde yaraya konursa yarayı iyileştirir. Cevizin yapraklarından elde edilen Juglon maddesi eczacılıkta kan temizleyici ve kuvvet verici olarak kullanılmaktadır. Ceviz aşerme dönemindeki mide bulantısına iyi gelmektedir.

Ceviz meyvesinin içindeki kıkırdak doku kaynatılıp çay gibi içilirse, şeker hastalığına şifalı gelmektedir. Ceviz yaprakları kaynatılıp elde edilen sıvı ile bacaklardaki varis ara sıra badana yapılırsa fayda elde edilir. 20 gram kuru yaprak 1 litre suda kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3–4 bardak içilir. Saç boyamak için 60 gram kuru yaprak 1 litre suda kaynatılıp kullanılır” diye konuştu.

Kansızlığı da önlüyor 

Şeker hastalarının ve kansızlık problemi yaşayanların kesinlikle ceviz tüketmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Karadeniz, “Şeker hastaları ceviz yaprağını kaynatıp içmeye devam etmelidir. Ceviz yaprağı ve kabukları kaynatılıp balla karıştırılarak içilmeye devam edildiğinde kansızlığa iyi gelmekte, bu çay kanı temizlemekte, kalbi güçlendirmekte, ishali ve dizanteriyi kesmekte, siniri güçlendirmekte, iç kanamaları ve beyaz akıntıyı kesmektedir.
Göz iltihabına ceviz yaprağı kaynatılıp bu suyla gözler pansuman yapılmalıdır. Ceviz meyvesi çocukların gelişmesini hızlandırmaktadır. Basur için taze ceviz yenilmelidir. Ceviz beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını ihtiva ettiğinden, bebekten yaşlıya kadar herkes için ideal bir meyvedir” şeklinde konuştu.