26 Mayıs 2024 Pazar
Ana SayfaKadınSaç BakımıSaç Kuruluğu Nedir? Saçlar Neden Kurur? Doğal Çözümler

Saç Kuruluğu Nedir? Saçlar Neden Kurur? Doğal Çözümler

Kadınların sıkça yaşadığı problemlerden birisi olan saç kuruluğu neden olur? Saç kuruluğuna karşı alınması gereken önlemler ve saç kuruluğu doğal tedavisi.

İçerikleri

Dış görünüşü en çok etkileyen unsurların başında saçlar geliyor. Sağlıklı saçlar bazı yanlış bakım yöntemleri ve diğer nedenlere bağlı olarak cansızlaşır. Cansızlaşan saçlar parlaklığını kaybeder dökülmeye başlar. Saç kuruluğu olarak da bilinen bu durumun olumsuz etkilerinden kendinizi bitkisel çözümlerle koruyabilirsiniz. Saç kuruması nedir ve saçlar neden kurur diyorsanız bu yazı tam size göre!

Saç Kuruluğu Nedir? Saçlar Neden Kurur?

Hemen herkesin muzdarip olduğu saç kuruluğu sorunu yanlış beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak bu sorunun tek nedeni beslenme değildir. Saçların zaman içerisinde nemini kaybetmesi sonucunda ‘’ saç kuruluğu nedir? ‘’ sorusu yanıtlanmış olmaktadır. Saç tellerinin belirli bir neme ihtiyacı vardır. Ancak birçok farklı nedene bağlı olarak saçlar nemini kaybeder ve kurumaya başlar. Kuruyan saçlar için önlem alınmazsa saç dökülmesi meydana gelir. Saçların kurumasının temel nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Saç Derisinde Yeterli Miktarda Nem Bulunmaması:

Sağlıklı saç derisi, saçların nemlenebilmesi için yeterli miktarda yağ üretmektedir. Bu yağ üretiminin gerçekleşmemesine bağlı olarak saçlarda kuruma görülmektedir. Ayrıca saç tellerinin nemi hapsetmediği durumlarda da saçlarda kuruluk meydana gelmektedir.

Sık Sık Saçları Yıkamak:

Saçların temiz olmasının yıkamadan geçtiğini sanan kişiler yanılmaktadır. Çünkü saçları çok sık yıkamak saçın ürettiği yağı yok etmektedir. Bununla beraber uygun olmayan şampuan kullanıldığı zaman saçlar kurur ve kırılarak dökülür.

Yüksek Isı İle Müdahaleler:

Saçları yıkadıktan sonra sürekli saç kurutma makinesi kullanmak doğru değildir. Saç kuruluğunun temel nedenleri arasında saç kurutma makinesi yer almaktadır. Bununla beraber yüksek ısıda düzleştirici ve maşa gibi aletlerin kullanılması da kurumaya neden olmaktadır.

Güneş ve Ayaz:

Güneş nedeni ile saçlara geçen ultraviyole ışınları saçların kurumasının temel nedenlerinden biridir. Bunun yanında rüzgâr ve ayaza maruz kalan saçlarda da kuruma sorunu görülmektedir.

Kimyasal Etkenler:

Kozmetik ürünler ile saçlarına bakım yaptığını sanan kişiler, kimyasal içerikli ürünler nedeni ile saçlarının kurumasına neden olmaktadır. Boya ve perma gibi işlemler nedeni ile saçlar canlılığını yitirir ve kurumaya başlar.

Saç Kuruluğu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Saç kuruluğu sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler ‘’ Saç kuruluğu için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? ‘’ sorusunun yanıtlarını aramaktadır. Genetik etkenlerle görülebilen saç kuruluğu çoğu zaman saça uygulanan yanlış işlemlerden kaynaklanmaktadır. Peki, saç kuruluğunun önüne geçmek için nelere dikkat edilmelidir?

  • Saçlar çok sık yıkanmamalıdır ve sürekli taranmamalıdır.
  • Düzleştirici ve fön gibi yüksek ısı içeren işlemler yapılmamalıdır.
  • Perma ve boya gibi kimyasal içerikli işlemler azaltılmalıdır.
  • Saç kremi ile kaybedilen nem geri kazanılmalıdır.
  • Saça kaybettiği nemi kazandırmak için düzenli olan bakım maskeleri yapılmalıdır.

Saç Kuruluğu İçin Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler?

Özellikle kadınların şikâyet ettiği saç kuruluğu için doğal çözümler önerilmektedir. Yüksek ücretler ödemenize gerek kalmadan evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile saçlarınıza kaybettiği nemi kazandırabilir ve saç kuruması sorunundan kurtulabilirsiniz. Kuru saçlar için tavsiye edilen yöntemler şunlardır:

Yoğurt: Doğal nemlendiriciler arasında ilk sıralarda yer alan yoğurt sayesinde saçlara nemlilik kazandırılırken saçların güçlenmesi sağlanır. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı balı yarım su bardağı yoğurt ile karıştırın. Hazırlanan karışımı saç diplerine sürerek 1 – 2 saat bekletin ve durulayın.

Avokado – Hindistan Cevizi Sütü: Hasar görerek kuruyan saçların onarılması ve güçlendirilmesi için avokado önerilmektedir. Farklı vitamin ve mineraller içeren avokadonun yarısını blenderden geçirin ve içerisine Hindistan cevizi sütü ekleyin. Saçlara bu karışımı sürün ve 15 dakika beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Süt: Faydaları saymakla bitmeyen süt ile saçlarınızdaki kuruluğu yok edebilirsiniz. Saçların ihtiyacı olan vitamini, minerali, yağı ve proteini sunan süt ile saçlarınızı canlandırabilirsiniz. Muzun 1/3’ünü blenderden geçirin ve içerisine 3 – 4 yemek kaşığı süt ekleyerek iyice karıştırın. Saçı uzun olan kişiler daha fazla süt ekleyebilirler. Hazırlanan karışımı saçınıza sürün ve 1 saat beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.

Sağlıksız Saçlar İçin Saraçoğlu Mucize Kürü