21 Haziran 2024 Cuma
Ana SayfaKadınSaç BakımıSaç dökülmesine ve yeniden saç çıkmasına bitkisel çözüm!

Saç dökülmesine ve yeniden saç çıkmasına bitkisel çözüm!

İçerikleri

Uzmanlar, günde 100 tel saçın dökülmesini, normal deseler de, dökülme devam ettiği sürece, saçların seyrelmesi kaçınılmazdır. Hatta erkeklerde, devamlı dökülen saç, kelliğe bile yol açar. Saglikhaberleri.com.tr olarak saç dökülmesini önleyecek bitkisel formülleri sizler için derledik.

İşte o kürler..

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm / Karanfil Kürü

Saç dökülmesine çözüm sunan bitkilerden biri de karanfildir. Başka bir ifadeyle karanfilin faydalarından biri de saç dökülmesini kısa sürede durdurmasıdır. Karanfili alternatif çözümlerden öne çıkaran birkaç özelliği bulunur.

Diğer yöntemler gibi rahatsız edici bir kokusu yoktur. Bu özelliği sayesinde hem kış aylarında hem de yaz aylarında rahatlıkla kullanılabilir. Hazırlanması ve uygulanması son derece zahmetsizdir. Özellikle tercih etmediğiniz sürece uygulandıktan sonra durulama gerektirmez. Çok kısa sürede sonuç verir. Tonik görevi görür.

Peki karanfil kürü nasıl uygulanır?

10-15 adet karanfili bir bardak kaynar suya atıp 10 dakika demleyerek karanfil çayını kolayca hazırlayabilirsiniz. Sonra yapmanız gereken tek şey hazırladığınız bu çayı saç derisine masajla uygulamak. (bu ölçülerle hazırladığınız çayın miktarı fazla ise yarım bardak su ve 7-8 adet karanfille de hazırlayabilirsiniz)

(Erkek tipi ya da inatçı saç dökülmelerinde karanfilleri 10 dakika kaynatmanızı öneririz. Ardından kapalı bir kavanozda ılınana kadar demlenmeye bırakın ve süzerek saç diplerine masajla uygulayın.)

Bu uygulamayı birkaç gün (etkisini görene kadar) üst üste yaptıktan sonra bir süre haftada bir gün ve sonraları on beş günde bir uygulayarak dökülmeye karşı önlem alabilirsiniz.

Burada birkaç önerimiz olacak. Her zaman söylediğimiz gibi demleme sırasında kapaklı cam bir kavanoz kullanmanız bitkinin etken maddelerini korur. Dolayısıyla şifa etkisi güçlenmiş olur.

Bunun dışında, karanfil ne kadar kaliteli olursa etkisi de o kadar güçlü olur. Genellikle bakıldığında görüntüsü ele verir kalitesini ancak daha önce almadıysanız saplarının koyu renkli, tomurcuk kısmının açık renkli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca biraz iri olması da avantajdır.  Ayrıca sevimli bir test şeklinden de bahsedelim sizlere. Karanfilleri suya attığınızda direkt dibe çöküyorsa ya da  suda dikey biçimde asılı kalıyorsa kaliteli bir karanfil seçmişsiniz demektir. Ölü balık misali yatay biçimde suda yüzüyorsa yanlış seçim yapmışsınız demektir.

Karanfil kürünü aslan, koç, boğa, başak ve oğlak burcu günlerinde uygulamak sizi sonuca daha hızlı götürecektir.

Dökülen saçlar için maya maskesi 1 ölçü kuru maya 3 ölçü ılık süt/su ile hazırlayabilirsiniz. Saç diplerinize  bu karışımı uyguladıktan sonra çabuk kurumasını önlemek açısından streç film ile saçlarınızı sarmanız gerekmekte. İstediğiniz kadar bekletebilirsiniz. Daha sonra bol su ile mayayı saçtan iyice arındırmanız gerekiyor.

Peki maya maskesi ne işe yarar? 

İçerdiği maddelerle saçınızın ve cildinizin tüm ihtiyacını karşılar ve mükemmel bir biçimde besler. Bu da saçlarınızın daha sağlıklı olmasını, daha az dökülmesini ve daha hızlı uzamasını sağlar.  Özellikle stresten kaynaklanan saç dökülmesini önleyen maya aynı zamanda saçların sağlıklı uzamasını sağlıyor. İçeriğindeki B5 vitamini, saç sağlığı için çok önemli olan keratin oluşumunu uyarıyor. Kısaca, saçın her türlü ihtiyacını karşılıyor.