27 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerKötü kolesterolün baş düşmanı mucize baharat!

Kötü kolesterolün baş düşmanı mucize baharat!

Mucize baharat kötü kolesterolün baş düşmanı çıktı! Yoğurtla tüketilince faydası katlanan muhteşem baharat, bala karıştırılarak tüketildiğinde ise emziren annelerin sütünü iki katına çıkarıyor.

İçerikleri

Size mucize bir baharattan bahsedeceğiz. Öyle ki bu baharat tam bir şifacı. Ödemi atıyor, gaz problemini çözüyor. Balla tüketen annelerin sütü artıyor, yoğurtla tüketilince faydası kat kat artıyor. Bu mucizevi baharatın adı kimyon.

Yemeklerimize lezzet katan baharatlardan olan kimyon aslında bir şifa deposu. Özellikle çorbalara eklenen kimyonun faydaları saymakla bitmiyor. Antioksidan özelliğiyle öne çıkan baharat kimyon hakkında bilmeniz gerekenleri ve sağlığımıza faydalarını Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez sizler için anlattı…

Kimyon Baharatının Faydaları Neler?

1- Ödemi atar, gaz problemini çözer

Kimyon sindirim problemi olan bireyleri rahatlatan, etkisini hemen gösteren mükemmel bir baharat. Bu etkisini hem tükürük salgısını hem de karaciğerden salgılanan, yağ sindiriminde görev alan safrayı uyararak gösteriyor. Bu özelliği sayesinde yemeklerinize kimyon eklemek, yemeğin ardından yaşadığınız hazımsızlığı önleyebilir. Bunun yanında yağların sindirim sürecini hızlandırdığınız için kilo kaybınız için de önemli bir destek sağlarsınız.

İdrar söktüren ve gaz sorununa iyi gelen kimyonun kuru baklagiller ile tüketildiğinde de olumlu etkisi görülüyor. Çalışmalar düzenli tüketilen kimyonun bağırsak problemlerini azaltıcı etki göstermesi için iki hafta gibi kısa bir sürenin yeterli olduğunu gösteriyor.

2- Balla tüketen annelerin sütünü artırır

Kimyon, yüksek oranda demir içeriğine sahip. Özellikle demir ihtiyacının arttığı gebelik ve emziklilik döneminde kadınların mutlaka tüketmesi gerekir. Aynı dönemde gereksinimi artan bir diğer mikro besin öğesi ise kalsiyum. Kalsiyum yeterli düzeyde alınmadığında annede diş çürükleri, osteoporoz gibi hastalıkların gelişim riski artar. Bu nedenle kalsiyumdan zengin kimyonu anneler yemeklere eklemeli.

Bunun yanında kimyon fitoöstrojen içeriği ile idrarla kalsiyum atımını da azaltır, böylece kemiklerin güçlenmesine katkısı iki katına çıkar. Ayrıca kimyon, içerisindeki timol adı verilen mucize bileşen sayesinde emzikli kadınlarda süt üretimini artırır. Kimyonun bal ile beraber tüketimi bu etkiyi artırıcı etki gösterir.

3- Kalp hastalıklarına iyi gelir

Mucize baharat kimyon içerdiği östrojen benzeri etki yapan molekül fitoöstrojen ve antioksidan bileşenleri kuersetin ve luteolin sayesinde yüksek kolesterolden korunmaya yardımcı olur. Bir çalışmada kanda bulunan kötü kolesterol olan LDL seviyesi yüksek olan hastaların 15 gün kimyon tüketmeleriyle, LDL düzeylerinin yüzde 10 düştüğü bulunmuştur.

Başka bir çalışma sonuçlarına göre sekiz hafta kimyon tüketimiyle kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen kan yağları olan trigliserit düzeyleri azalmıştır. 88 kadın üzerinde yapılan süper bir çalışmada ise yoğurdun üzerine eklenen kimyonun üç aylık sürede hem LDL’yi düşürdüğü, hem de iyi kolesterol olan HDL seviyelerini yükselttiği görülmüştür. Yemeklerinizle beraber tükettiğiniz bir kase yoğurda bir çay kaşığı kimyon ekleyebilirsiniz.

3- Diyabetlilerin doğal ilacıdır

Kimyon içerdiği biyolojik aktif bileşen olan kumin aldehit ile diyabet oluşumunda rol alan enzimleri inhibe eder ve vücutta insülin üretimini sağlayan pankreastaki beta hücrelerini koruyup, insülin düzeyini artırır. Böylece glikoz seviyesini kontrol altına alır. Şeker hastaları hemen her yemekte kullanabilir.

4- İyi bir uyku çekmenize yardımcı olur

Kimyon içerisindeki esansiyel yağlar sayesinde stresi önler, rahat bir şekilde uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Kimyon melatonin üretiminde görev alan B vitaminleri içerir ve böylece uykunuzu düzene sokar.

5- Astım tedavisine yardımcı olur

Kimyon tohumları mükemmel bir anti-konjestif ajandır. Solunum yollarınızda, akciğerlerinizde, bronşlarınızda ve trakeada mukus birikimini temizlemeye yardımcı olur. Astım , akciğer zarının şişmesi ve artan mukus üretimi nedeniyle nefes alamama ile sonuçlanır. Yolu temizledikten sonra, kimyonun anti-inflamatuar özellikleri şişliği yatıştırır ve mukusu uzak tutar.

6- Antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir

Kimyon tohumları, hafif grip, soğuk algınlığı ve öksürüğü uzak tutabilen sayısız antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bir bardak kimyon çayı veya kimyon ile tatlandırılmış bir domates çorbası enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

7- Anemiyi (kansızlık) tedavi eder

Anemi , akut demir eksikliği ile karakterize bir durumdur. Demir en hayati minerallerden biridir ve vücudun düzgün işleyişinde önemli bir rol oynar. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda gereklidir. Düşük demir alımı da düşük enerji seviyelerine neden olur. Kimyon, anemi tedavisinde yardımcı olabilecek yüksek miktarda demir içerir. Bir yemek kaşığı bütün kimyonun 22 miligram demir içerdiğini biliyor muydunuz

8- Bağışıklık sistemine iyi gelir

Kimyon tohumlarında bulunan C vitamini , bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca enfeksiyonları ve hastalıkları uzak tutan birçok antibakteriyel özelliğe sahiptir.  Mükemmel bir demir ve diyet lifi kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizin normal işlevselliğini korumak için kimyon suyu içmek şarttır. Hastalıklarla savaşır ve hastalanma ihtimalinizi azaltır.

9- Sindirime yardımcı olur

Kimyonun en önemli özelliklerinden biri de sindirime yardımcı olmasıdır. Yüzyıllar boyunca, kimyon vile tatlandırılmış hafif sos, Hint evlerinde sindirim sorunları için kusursuz bir çare olarak kullanılmıştır. Uzmanlar, sindirim sularının daha iyi salgılanmasını sağlayan enzimleri uyaran kimyonda bulunan bir bileşik olan timol olduğunu söylüyor.

Kimyonun Yan Etkileri Neler?

Sonuç olarak sağlık üzerinde bu kadar olumlu etkileri olan, inanılmaz lezzetli bu baharatı çorbalarınızda ve yemeklerinizde bolca kullanmanızı, yoğurt ve peynirlerin üzerine eklemenizi öneririm. Ancak kan şekeri üzerinde düşürücü etkisi olduğundan dolayı ciddi hipoglisemi hastasıysanız, kanın akışkanlığını fazlasıyla artırdığı için kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız ya da yakın bir zamanda ameliyata girecekseniz kimyon tüketiminde dikkatli olmanız gerektiğini unutmamalısınız

Yağ Yakan Kimyon Çayı Tarifi

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı kimyon tohumu
  • 1 çay kaşığı rezene
  • 5 kuru karanfil
  • Yarım limon

Hazırlanışı:

Sıcak suya kimyon tohumu, rezene tohumu ve karanfili atıp üç dakika demleyin. Süzüp içine yarım limonu sıkın. Yağ yakması için sağlıklı beslenmede ana öğünlerden sonra birer su bardağı içmeniz yeterli.

Kötü kolesterolün baş düşmanı mucize baharat!