16 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkGöz SağlığıKör olmamak için bunlara dikkat edin!

Kör olmamak için bunlara dikkat edin!

İçerikleri

Jose Saramago ‘nun Körlük kitabında olduğu gibi bir anda tüm dünyada körlük diye bir bulaşıcı hastalık olduğunu düşünün. Birbiri ile temas eden herkesin art arda kör olduğunu ve tüm dünyada yalnızca 200 300 kişinin görebildiğini düşünün. Böyle bir hastalık karşısında tüm dünya ne hale gelirdi? Türkiye’de hangi önlemler alınırdı?

Tabi ki böyle bir hastalık şu an için söz konusu değil. Ama sonradan kör olma oranı günden güne artıyor. Peki, bunun nedeni nedir? Sonradan kör olmamak için hangi tedbirler alınmalıdır? Bir kurgudan ibaret olan bu hikaye gerçek olabilir mi? İnsanlar bir anda kör olmamak için ne yapmalıdır? İşte, detaylar…

Sonradan Kör Olmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Sadece ileri yaşlarda değil orta yaş insanlarda da görülen görme kayıpları erken dönemde körlük ile sonuçlanabilmektedir. Kişinin yaşam koşulları, stresli iş hayatı ya da yaşadığı ani bir tramva körlük ile sonuçlanabilirken, bazı noktalara dikkat edilerek körlük ile mücadele edilebilir.

Göz Kontrolleri Önemli

Körlük ile mücadelede göz kontrolüne gitmek büyük öneme sahiptir. Doğumdan itibaren 6. ay ve 12. aylarda göz muayenesi yaptırmak bebeklerin göz sağlığını güvence altına almak demektir. İleriki yaşlarda da gözde sorun varsa 6 ayda 1 yoksa yıllık muayene olmak tedbir sağlayacaktır.

Aile Göz Sağlığı Geçmişine Dikkat Et

Aile geçmişinde ciddi göz hastalıkları söz konusu ise göz muayenesine sık sık gidilmelidir.

Kronik Rahatsızlıklar Göz Sağlığını Bozabilir

Göz hastalıkları yalnızca göz sağlığı ile ilgili değildir. Beyin, kalp, tansiyon ve şeker hastalıkları da görme becerisini kaybetmeye neden olabilir. Felç geçiren kişilerde yüzde 80 oranında görme kaybı yaşanabildiği gibi şeker koması ya da alkol koması gibi durumlar görme becerisini olumsuz yönde etkileyebilir.

İş Yaşamınıza Dikkat Edin

Bilgisayar başında uzun süre kalan kişiler ile kaynak makinesi kullanan , ışığa çok fazla maruz kalan kişiler göz muayenesi konusunda çok daha dikkatli olmalıdırlar. Ani baş ağrıları, gözün arka kısmında yaşanan ağrı ve sancılar göz problemlerine işaret edebilir. Bu noktada dikkatli olmak önem taşır.

Beslenme Düzeni Göz Sağlığı İçin Önemli

Sonradan körlük ile mücadelede yeme içme düzenine önem vermek de büyük öneme sahiptir. Çok tuzlu ve baharatlı yemek vücutta tuz tutulmasına neden olarak vücudun temizlenmesine engel olmaktadır. Meyve tüketimi, antioksidan içerikli besinlerin tercih edilmesi ve bol bol sıvı almak göz sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.