12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkGöz SağlığıKirpik Dibi İltihabı Neden Olur? Korunma Yolları Nelerdir?

Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur? Korunma Yolları Nelerdir?

İçerikleri

Göz kapağı düşük oranda da olsa nem ve yağ barındırdığı için bir takım zararsız bakterilere yaşam alanı sunmaktadır. Ancak kortizon ve antidepresan türü ilaçlar göz kapağının doğal formunu etkileyerek kuruluğa neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak da özellikle bu tür ilaçları kullanan kişilerde Blefaritin yani kirpik dibi iltihabı oluşabilmektedir.

Kirpik dibi iltihabında tedavi sürecine geç başlanırsa hastalık daha çok alana yayılarak göz enfeksiyonları yapabilir. Bunun sonucunda da hem görme kusurları hem de kirpiklerin dökülmesi gibi olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. Blefaritin hastalığında tedavi amacıyla içeriğinde paraben ve diğer kimyasalları bulundurmayan bebek şampuanlarıyla kirpik dipleri temizlendikten sonra sıcak su ile durulama işlemi yapılabilir. Ayrıca antibiyotikli göz damlaları, losyonlar ya da çeşitli ilaç takviyeleri kullanılabilmektedir.

Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur?

Uzmanların yapmış oldukları araştırmalarda kortizon ve antidepresan türü ilaçları kullanan hastaların diğer kişilere göre kirpik dibi iltihabına yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin kirpik diplerinde bulunan ve göz yaşı üretimini gerçekleştiren yapılardaki gözeneklerin tıkanması sonucunda şişlikler meydana gelebilmektedir. Kirpik dibi iltihabından korunmak için yapılması gereken en önemli şey düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaktır.

Göz doktorları sağlıklı bireylerin göz kapağının doğal yapısında bazı zararsız bakteri türlerinin yaşayabildiğini belirtmektedir. Ancak kirpik dibinde aşırı miktarda yağ birikmesi, bağışıklık sistemi bozuklukları, sigarı dumanı bulunan ve tozlu ortamlarda bulunmak, bazı ilaçların kullanılması, kimyasal maddelerin göz ile teması, viral faktörler ya da bazı hastalıklara bağlı olarak göz kapağındaki bu bakteriler sayıca çoğalmaya başlar. Bunun sonucunda da ciddi bir göz hastalığı olan kirpik dibi iltihabı oluşur.

Kirpik Dibi İltihabının Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

Ergenlik dönemde hormonal değişikliklere bağlı olarak yağ bezleri gereğinden daha fazla çalıştığı için kirpik dibi iltihabı genellikle bu dönemlerde ortaya çıkar. Hastanın günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen bu hastalık tedavi edilmediğinde kronikleşebilir. Blefarit hastalığı kirpiklerin yapısını bozarak onların içe doğru dönmesine ve renginin beyazlaşmasına neden olabilir. Ayrıca konjonktivit, arpacık, kornea üzerinde kuru noktalar, şalazyon olarak adlandırılan sert yağ kistleri gibi zararlı oluşumlara neden olmaktadır.

Göz kapaklarında şişlik, kızarıklık, kirpik diplerinde kabuklanma ve döküntülere neden olan kirpik dibi iltihabında bir süre sonra kabuklanmalar kalınlaşmaya başlar. Bu durum sonucunda sabahları oluşan çapaklarla birlikte göz kapakları birbirine yapışabilir ve gözü açmak güçleşir. Eğer hastalıkta tedaviye geç kalınırsa oluşan enfeksiyonlar daha fazla alana yayılarak kirpiklerin dökülmesine hatta retina hasarlarına bile neden olabilir.

Kirpik Dibi İltihabından Korunma Yolları

Blefarit hastalığında tedavi sürecine erken başlamak önemli bir konu olduğu için öncelikle bir göz doktoruna muayene olarak onun vermiş olduğu tedavi programına uymanız gerekir. Bunun dışında hastalıktan korunmak için yapılması gereken en önemli şey göz temizliğine dikkat etmektir. Eğer bu konuda gereken özen gösterilmezse henüz başlangıç aşamasında olan vakalarda bile tedavi süreci olumsuz yönde etkilenebilir. Bu nedenle hastalar özellikle kirpik diplerini düzenli olarak temizlemelidir. Ayrıca gözlerle temas halinde olan ellerin ve yüzün temiz tutulmasına dikkat etmek de zararlı bakterilerin göz bölgesine yerleşmesini önlemeye yardımcı olur.

Kirpik diplerini temiz tutmak amacıyla uyumadan önce bir parça pamuk ya da kulak çubuğu ve bebek şampuanı kullanarak kirpik dipleri dikkatli bir şekilde silinmelidir. Temizleme işleminin ardından yüz ılık suyla güzelce yıkanmalı ve yumuşak bir havluyla kurutulmalıdır. Bu işlemi yapmak göz bölgesine yapışan toz, makyaj kalıntıları ve zararlı mikroorganizmalardan arınmak için en ideal uygulamalardan birisidir.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Basit göz kapağı hijyen önlemleri ile kontrol edilemeyen sürekli bir blefarit semptomunuz varsa bir optometrist’e görünün.

Problemin neyden kaynaklandığı ile ilgili araştırma yapabilir veya sizi bir göz uzmanına yönlendirebilirler.

Kirpik Dibi İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Belirtilerinizi hafifletmek için, gözlerinize dikkat edin ve etrafındaki alanı temiz tutun:

Sıcak bir kompres uygulayın: Bunu kirpiklerinizdeki kabuğu gevşetmek ve bezlerinizi tıkayan ekstra yağdan kurtulmak için 15 dakika boyunca günde iki kez yapın.

Alanı yavaşça yıkayın: Kompresörü çıkardıktan sonra, bölgeyi bebek şampuanı ve su karışımıyla hafifçe temizlemek için pamuklu bir bez veya bez kullanın. Daha sonra iyice durulayın.

Göz kırpmak: Bu, göz kapaklarındaki bezlerin fazladan yağ salgılamasına yardımcı olur. Günde 4 kez arka arkaya en az 20 kez göz kırpın.

Gözlerini biraz dinlendirin: Belirtileriniz iyileşene kadar göz makyajı veya kontak lensleri kullanmayın .

Kuru gözler için bakım yapın: Gözlerinizi nemli tutmak için yapay gözyaşları kullanın.

Yeterince omega-3 tüketin: Bazı araştırmalar, bu yağ asitleri yüksek bir diyetin blefarit semptomlarını yönetmede yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Haftada iki kez somon, taze veya dondurulmuş ton balığı veya ringa balığı gibi balıklar tüketin.

 

Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur? Korunma Yolları Nelerdir?