22 Haziran 2024 Cumartesi
Ana SayfaDiyetKilo Aldıran Şaşırtıcı Nedenler!

Kilo Aldıran Şaşırtıcı Nedenler!

Fazla yemek yemek ve egzersiz yapmamak gibi benzer nedenler dışındaki sebeplerden de kilo alıyor olabilirsiniz!

İçerikleri

Fazla yemek yemek ve hiç hareket etmemek, egzersiz yapmamak obezitenin başlıca nedenleri olabilir, fakat bazen çok başka bir nedenle kilo alıyor olabilirsiniz. Uzmanlar, bademciklerin alınmış olması, obezite genleri gibi olasılıklar üzerinde duruyor ve araştırmalarını sürdürüyorlar. İşte kilo aldıran ilginç nedenler:

Soğuk algınlığı virüsü kapmak

Adenovirüs 36 olarak adlandırılan, ve solunum yolu hastalıkları, göz iltihabı ve soğuk algınlığına neden olan virüsü kapan çocukların, obez olma ihtimalinin daha yüksek olduğu tespit edilmiş. Bu konuda çalışmalar ve çare arayışları sürüyor.

Klima kullanmak

Sürekli açık kaldığında solunum yolu enfeksiyonu, alerjik zatüre gibi hastalıklara neden olabilen klimanın kilo aldırma ihtimalini biliyor muydunuz? Bunun nedeni şu; vücut sıcak ve soğuk havalarda ısı dengesini sağlamak için kalori yakar, klima ise vücut sıcaklığını sabit tutarak vücudun kalori yakmasını engelliyor.

Yetersiz uyku

Son yıllarda az uyumanın kilo aldırdığı üzerinde çok duruluyor. Uykusuzluk, iştah ve metabolizmayla ilgili hormonlarda değişikliğe neden olduğu gibi, gün içerisinde de az hareket edilmesi ve fazla yemek gibi sonuçlar doğuruyor.

Bademcikleri aldırmak

Yapılan araştırmalar, bademcikleri alınan çocukların, operasyondan sonra kilo aldıklarını ortaya koymuş. Uzmanlar bu operasyonu geçirenlerin iştahlarında artma olduğunu doğruluyorlar.

Geceleri ışıkta kalmak

Zaten gece geç yatmak ve uykusuz kalmak kilo yaparken, bir de gece boyu ışık altında oturmak da bunu tetikliyor. Deneylerde yiyecekleri ve fiziksel aktiviteleri aynı olan farelerden ışığa maruz kalanlar, karanlıktakilere göre, 8 haftada yüzde 50 fazla kilo almış.

Genler

Bilim adamları obeziteye neden olan 18 yeni genetik işaret üzerinde çalıştıkları gibi, bel veya kalça çevresinde yağlanmaya neden olan 13 yeni genin tespit edildiğini açıkladılar. Araştırmalar ilerledikçe belki de herkes için ayrı ayrı obezite nedenleri ortaya çıkarılacak.

Kullanılan ilaçlar

Depresyon, diyabet, hipertansiyon ve doğum kontrolü için alınan ilaçlardan bazıları kilo alımına neden olabiliyor. Özellikle beta bloker grubu denen ilaçlar kilo problemi oluşturuyor.

Çevre kirliliği

Her bakımdan zararlı olan, soluduğumuz havadan, yiyeceklerimize, içtiğimiz suya kadar kötü şekilde etkilendiğimiz çevreyi kirleten maddeler, vücudumuzun metabolizması üzerinde de olumsuz etkiler yapıyor.