16 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaDiyetİşte zayıflatan mucize meyve: hurma

İşte zayıflatan mucize meyve: hurma

İçerikleri

Cennet nimetleri arasında nitelendirilen hurmanın her geçen gün bir faydası daha ortaya çıkıyor. Hurmanın içeriğinde yüzde 20 oranında su bulunduğunu ve lifli yapısının bağırsakları rahatlattığını ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Güzide Arslan, “Bağırsakları hareket ettirip kabızlığı gidererek gıdaların emilim süresini azaltan hurma, kilo verilmesini sağlıyor” dedi.

Arslan’ın tavsiyeleri şöyle: “Sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat önce iki-üç hurma yiyin. Bu hurmalar, iştah kesip tok tutuyor. Ayrıca bağırsak hareketlerini hızlandırarak daha hızlı kilo verdiriyor. Hurmadaki şeker oranı endeksi düşüktür. Bu da kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesi sebebiyle uzun süre tokluk hissi veriyor. Bir bardak suyun içerisine akşam konulan iki hurma, sabah aç karnına yenildiğinde, kabızlık problemini de ortadan kaldırır.”

Hurma Diyeti İle Kilo verin

Hurma diyeti farklı isimlerle ve yöntemlerle denenebilir. Hurma su diyeti, hurma yoğurt diyeti yada hurma orucu şeklinde uygulamaları mevcuttur.

Hurma Diyeti Yapılışı

Sağlıklı Zayıflama için Hurma Yoğurt Diyeti ( Ender Saraç Hurma Diyeti )
Hurma yoğurt diyeti bir hafta kadar süre ile uygulanabilir. Her öğünde 7 hurma ve bir kase yağsız yoğurt olmak üzere günde toplam 21 adet hurma ve 3 kase yoğurt ile yenilebilir. Ancak burada şuna dikkat edin, hurmalar kaliteli ve temiz hurma olmalı. Ayrıca diğer önemli nokta hurma yoğurt diyeti uygularken kullanılacak hurmaları bir gece önce bir bıçakla yararak suya yatırın. Neden mi? Suda bekletilen hurmanın laksatif etkisi artıyor. Bu sayede tok tutucu özelliği bir kaç katına çıkıyor.  Hurma ve yoğurtta günlük ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin pek çoğu mevcut. Hurma yoğurt diyeti uygularken bol su içmeyi ihmal etmeyin. Hurma diyeti ile bir haftada ( vücudunuzdaki yağ oranına göre ) 5-7 kilo vermeniz mümkün.

Hurma Su Diyeti ile Zayıflama (Hurma Orucu)

Hurma su diyeti aslında yarım bir diyet uygulaması. Bazı nedenlerden dolayı hurma yoğurt diyeti uygulayamıyorsanız, en azından öğlen veya akşam öğünlerinden birini dilediğiniz süre sadece hurma ve su ile yapabilirsiniz. Aynı şekilde suda bekletilmiş 7 adet hurma yeyip, bol su içerek denenebilir. Farklı etkiler görmek için hurma keçi sütü ile de denenebilir.

Zayıflama amacı ile Hurma diyeti yaparken önemli olan nokta diğer diyet disiplinlerinde olduğu gibi; rafine şeker, rafine un ve mamulleri, beyaz ekmek, tuz, işlenmiş et ürünleri gibi gıdalardan tamamen uzak durulması gerekmektedir. Mümkünse bu besinleri hiç bir zaman tüketmemekte fayda var. Tam tahıllar az miktarda tüketilebilir, tahıl yerine bakliyat ( nohut, mercimek, fasulye vs. ) tercih edilmelidir.
Bol yeşil sebze, doğal domates, balık, doğal kırmızı et ve tavuk eti, yoğurt, kefir gibi gıdalar alınmalı, ceviz, fındık gibi kuru yemişler tüketilmelidir.
Bunun yanında; zayıflama için olmazsa olmaz en önemli kurallardan birisi hareket. Hareket miktarınızı arttırın. Spor alışkanlığınız yoksa, ağır sporlardan kaçının ve yürüyüş, egzersiz ve ev işleri alanında biraz yoğun çalışmaya gayret edin.

Hurma Diyeti Yapanların Yorumları

Hurma diyeti yapanlar, hurma diyetinin etkilerini ilk üç günde gördüklerini belirtmişlerdir. Bu sürede bağırsak hareketlerinin hızlandığı, kabızlık, şişkinlik gibi problemlerin büyük ölçüde azaldığı, rahatlayan karaciğerin etkisiyle cildin gençleştiği, ödemlerin ve şişliklerin azaldığı ve vücudun hızlı bir yağ yakma sürecine girdiği belirtilmiştir.
Not: Hurma diyeti; sağlık sorunu bulunanlar, şeker hastaları ve hamileler için önerilmemektedir. Ayrıca; hurmanın kalorisi yüksektir. Bu sebeple aşırı tüketmek kilo alımına neden olabilir.