12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviGençlik iksiri kemik suyunun faydaları!

Gençlik iksiri kemik suyunun faydaları!

Kemik suyunu duyduğunuzda bunun ne faydası olur demeyin. Gençlik iksiri kemik suyunun pek bilinmeyen faydalarını sizler için araştırıp derledik.

İçerikleri

Kış aylarıyla birlikte nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda hızlı bir artış yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, bazı gıdaların sık tüketilerek vücudun zararlı mikroplara karşı korunabileceği uyarısı yapıyor. Yüzyıllardır annelerimizin kemik suyunu pişirdiği yemekleri çocuklarına yedirerek beslemeye çalıştığı herkes tarafından bilinir. Kemik suyunun en önemli özelliği, kalsiyum deposu olmasıdır. Eğer kemik suyu eklem kemiklerinden elde edilirse besleyiciliği ve faydaları ikiye katlanmış olur.

Kemik Suyunun Faydaları Neler?

 • Bağırsak geçirgenliğini azaltır. (Kemik suyundaki jelatin sızıntılı bağırsağı iyileştirir.
 • Sindirim sistemi mukozasına ve besinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Yeterince parçalanmamış proteinlerin kana geçmesini engellemiş olur).
 • Kemik oluşumu, büyümesi ve tamiratını destekler. (İçeriğindeki kalsiyum, magnezyum ve fosfor ile)
 • Enflamasyonlarla savaşır. (İçeriğindeki anti enflamatuar amino asitler, glisin ve proline çok yüksektir.)
 • Grip ve benzeri soğuk algınlığı enfeksiyonlarıyla savaşır.
 • Eklem ağrısı ve iltihabı (enflamatuarı) önler (İçeriğindeki glukozamin, kollajen dokuların artmasını büyümesini teşvik eder).
 • Cilt, saç ve tırnak sağlığını da mükemmelleştirir. (Kemik suyu içerisindeki kollajen ve jelatin saç büyümesini destekler. Saç tellerini ve deriyi canlandırır).
 • Ucuza mal olur (hatta kasabınızdan ücretsiz alabilirsiniz).
 • Mineral takviyesi almaktan daha doğal, etkin ve ucuzdur.
 • Uykuyu düzene sokar ve zihni sakinleştirir. (Kemik suyu içerisinde bulunan bir amino asit olan glisin sayesinde yapar.)
 • Kolay hazırlanır ve yemeklere lezzet verir.

Evde Kemik Suyu Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

 • 1,5 kg kuzu kemiği
 • 4 litre su

Yapılışı:

5 litrelik düdüklü tencereye ,1,5 kg kuzu kemiği ve 4 litre su konulur. ½ çay bardağı elma sirkesi ilave edilir. İstenirse 500gr ette ilave edilebilir.

Hoş kokulu olması ve de ağır kokusunu alması için içerisine kereviz sapından iki dal yada yumrusundan ufak bir parça konulur.

Kef dediğimiz su yüzeyindeki pıhtılar kevgirle temizlenir. Daha iyi bir yöntem 1-2 dk. kaynadıktan sonra bu suyunu dökerek ve bir kaç kez soğuk suyla yıkayarak giderebilirsiniz. Bu işlemi yapmazsanız, kemik suyunun tadı ve kokusu ağır olur. (kemik üzerindeki kanların sıcakla suya geçmesi ve pıhtılaşması sonucu oluşur.) Temizleme işlemi yaptığınız kemik sularıyla yapılan çorbaları, çocuklarınız büyük bir zevkle içecektir. Defne yapraklarından 4-8 adet ilave yapabilirsiniz.

Düdüklü subabı kalkmaya başlayınca küçük ocağa alınır ve altı en düşüğü getirilir. Yaklaşık 4 saat yavaş yavaş kaynatılır. Köylerde odun ateşinde ya da evlerde açık tencerede yine kısık ateşte pişirme süresi 10-15 saattir.

Sonrasında soğumaya bırakılır. Ve içerisine 1 çay kaşığı kaya tuzu karıştırılır. Et koyduysanız onlar seçilir ve ayrılır. Süzgeçle süzerek kemikleri köpeklere vermek üzere kaldırılır..

Kemik suyunu buzdolabına koyunuz yada içinden bir kısmını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. 6-12 saat sonra katılaşacaktır. Dolaptan çıkarıp, öğün miktarına göre poşetlere doldurup derin dondurucuda saklayınız. Yemek yapacağınızda poşetleri çıkarıp yemeklerin içerisine koyunuz.

Sebze yemeklerinin hepsine ,tüm çorbalarınıza ve de pilavınıza rahatlıkla karıştırabilirsiniz. Yada özel çorbasını yapabilirsiniz. Yemeğin su isteme oranına ve kişi sayısına göre 2-8 çorba kaşığı kemik suyu ilavesi katabilirsiniz. Hatta çorbalarınızı saf kemik suyu ile yapabilirsiniz.

Yemekleriniz hem çok sağlıklı hem de her zamankinden daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.